ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Фільм «Черкаси» про героїчну сторінку в історії військового флоту: чому варто подивитися

29 Січня 2020
Фільм «Черкаси» про героїчну сторінку в історії військового флоту: чому варто подивитися

27 лютого на українські екрани вийде стрічка про героїчну сторінку в історії ВМС ЗСУ. Цей фільм про мужню оборону українського мінознищувача «Черкаси», заблокованого російськими військами у березні 2014 року під час анексії Криму.

Йдеться про події того року через історію двох друзів, які з різних причин опиняються на кораблі «Черкаси», що дислокувався у порту кримського озера під час подій на київському Майдані 2014-го. У той час, коли екіпаж тральщика «Черкаси» проходить навчання, президент Янукович втікає з України, а Крим захоплюють «зелені чоловічки». Починається окупація півострова. Корабель повертається на базу, але порт уже втрачено. «Черкаси» разом з іншими кораблями українського флоту заблоковано в озері Донузлав – шлях до Одеси перекритий затопленими судами. Екіпаж «Черкас» зробив дві спроби прорвати блокаду і чинив опір упродовж трьох тижнів.

Цікаві факти про фільм, після яких ви точно захочете його переглянути

«Черкаси» – це перший український фільм, у якому майже 70% зйомок відбувалися у відкритому морі. Справжні ВМС ЗСУ, постійна хитавиця на кораблі, непідготовлені до цього актори – все ускладнювало умови зйомок.

Важливо, що у стрічці поряд із професійними акторами знімались і діючі військові моряки, які брали участь в обороні корабля у 2014 році. Виконавці головних ролей  – Дмитро Сова, Євген Ламах, Роман Семисал.

Ідея зняти кіно-притчу, за словами режисера Тимура Ященка, виникла в нього понад п’ять років тому. Він побачив у YouTube відео, де українські моряки співають пісню «Воїни світла» на кораблі «Костянтин Ольшанський». Цей ролик зачепив і надихнув режисера, який вирішив: ця історія заслуговує, щоб бути зафіксованою в часі. АрміяInform знайшла для вас цей ролик.

А командир тральщика капітан II рангу Юрій Федаш, який був референтом на зйомках, розповідає, що фон, на якому відбуваються події – правдивий, крім певних епізодів. Проте він змирився з тим, що реальну історію корабля переплели художніми прийомами, без яких кіно неможливе. Однак його колишні підлеглі запевнили, що ввесь фільм і гра акторів та діалоги були настільки переконливими, що часом хлопці наче повертались у 2014-й…

Що говорять кінокритики про фільм «Черкаси»

«Для режисера було би дуже легко впасти у пропагандистський раж і здобути швидкий успіх у тієї частини аудиторії, яка легко реагує на гучні фрази, тим паче більшість його колег так і робить. Але Ященко уникнув спокуси, обравши стишений і від того ще драматичніший фінал – єдино можливий у такій оповіді. Не вважаючи це перебільшенням, скажу: це перше гідне ігрове кіно про українських військових» – Дмитро Десятерик – кінокритик, газета «День»

–У «Черкасах» немає пафосу, яким так зловживають всі останні вітчизняні патріотичні стрічки. І навіть фраза офіцера, яку він кидає матросам: «Ми – останній український корабель у Криму» – це не заради ефекту. Це виважена констатація факту. Живе кіно. Міцне і солоне, як саме море» – Олександр Панченко, газета «Сегодня».

«Черкаси» вперше в українському кіно показали те життя, яке і має бути у дзеркалі кінематографу. Живі люди з живою, не скутою правилами пристойності мовою, з поводженням щирих падлюк, друзяків, пияків, зі своїми страхами й агресією, з прихованим патріотизмом і неприхованою зрадою, з бажанням утекти й потребою залишитися. Це кіно про негероїчних героїв, кіно про людей, що потрапили у дику ситуацію війни, зовсім не вміючи воювати, але змушені вижити ворогові на зло» – Ярослав Підгора-Гвяздовський, кінокритик, член експертних комісій Держкіно та УКФ.

Нагадаємо, що всеукраїнська прем’єра фільму вийде 27 лютого 2020 року, в шосту річницю анексії Криму.

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Новини, Публікації