Під час засідання дев’ятого східного економічного форуму 5 вересня він знову змінив мету війни проти України й заявив, що головним завданням «сво» залишається…
АрміяInform подає огляд найважливіших новин у галузі розвитку озброєння та військової техніки іноземного виробництва. Читайте про новий китайський авіаносець, четверту світову систему супутникової навігації, масштабне постачання новітнього ракетного озброєнням для вертольотів США, багатотонну індійську протикорабельну ракету повітряного базування й багато іншого.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Туреччина планує прискорити співпрацю з Великою Британією у створенні двигуна для винищувача нового покоління TF-X для ВПС Туреччини. Підґрунтям до такої заяви стали наміри США відмовитися від поставки до Туреччини винищувачів п’ятого покоління Lockheed Martin F-35A. Тож Анкара прискорює створення власного винищувача за програмою TF-X.
Угода вартістю 100 млн фунтів стерлінгів про спільне підприємство з розроблення та виробництва двигуна для TF-X між турецькою групою Kale Group і компанією Rolls-Royce, підписана ще у 2017-му, фактично призупинена в березні 2019-го через розбіжності сторін щодо прав на інтелектуальну власність, а також розгляд турецької сторони пропозицій від альтернативних постачальників, зокрема РФ.
Перспективний турецький винищувач TF-X (Turkish Fighter — Experimental) створено авіабудівною корпорацією Turkish Aerospace Industries у співпраці з BAE Systems. Його оснастять двома двигунами тягою близько 12 тисяч кг кожен. Перший політ прототипу TF-X запланований на 2023 рік, до 100-річчя Турецької Республіки. Але вже зрозуміло, що плани програми посунуться щонайменше на 4-5 років.
Чехія і США підписали міжурядову угоду про поставку Чехії по лінії американської програми міжурядових військових продажів Foreign Military Sales (FMS) 12 вертольотів американської компанії Bell — чотирьох бойових AH-1Z Viper і восьми багатоцільових UH-1Y Venom.
У поставку ввійдуть і озброєння, наземний тренажер, різне майно, запчастини. У вартість угоди — $650 млн (без урахування ПДВ) — входить сервісна підтримка і навчання особового складу. Поставка гелікоптерів відбуватиметься впродовж 2023-2024 років.
Остаточне рішення на придбання вертольотів Bell ухвалив уряд Чехії у серпні 2019-го. В перспективі Чехія планує придбати 30–35 нових багатоцільових і бойових вертольотів на заміну наявного парку Мі-35, Мі-8 і Мі-17. Пропозиції вертольотів компанії Bell чеська сторона з самого початку розглядала як одні з найкращих.
Спільний експертний комітет Міноборони та збройних сил Чехії ще у березні 2017 року схвалив придбання для ВПС 12 вертольотів UH-1Y, однак через цінові розбіжності процес розтягнувся на тривалий час.
Вертоліт UH-1Y — остання версія відомого сімейства двомоторних вертольотів Bell UH-1, який отримав нові двигуни, трансмісію, гвинт з композитними лопатями й цифрову кабіну. З 2007 року серійно виробляється виключно для корпусу морської піхоти США. Чехія — перший іноземний замовник вертольота UH-1Y.
Вертоліт AH-1Z (фірмове позначення Bell 449 SuperCobra) — остання модифікація відомого сімейства американських двомоторних бойових вертольотів Bell AH-1 Cobra. Оснащений композитною системою несучого гвинта, новими трансмісією, системою прицілювання, яка дає змогу наводити зброю вдень і вночі.
Чехія стала третім іноземним замовником AH-1Z після Пакистану і Бахрейну.
ВМС Південної Кореї передано чотири ракетно-артилерійських катери нового типу PKX-B (Patrol Killer Experimental В). Катери збудовані підприємством південнокорейської суднобудівної корпорації Hanjin Heavy Industries and Construction (HHIC) у Пусані. Нові судна під назвами від Chamsuri-216 до Chamsuri-219 доєднаються до чотирьох діючих катерів цього класу на «першій лінії берегової оборони». Таким чином кількість катерів цього типу в південнокорейському флоті досягла дев’яти — головний катер PKMR 211 Chamsuri-211 зданий у жовтні 2017-го.
ТТХ катерів PKX-B:
Водотоннажність: 200 тонн
Довжина: 44 метри
Ширина: 7 метрів
Осадка: 3 метри
Максимальна швидкість: 40 вузлів
Екіпаж: 20 осіб (за іншими даними 16)
Комбінована дизель-газотурбінна енергетична установка катера типу CODAG включає одну форсажну газову турбіну і два маршові дизельні двигуни, електроенергетична установка має два дизель-генератори. Швидкість повного ходу становить 41 вузол.
Катера PKX-В особливі своїм озброєнням. На відміну від катерів типу PKX-A, вони не несуть протикорабельні ракети, а оснащені 76-мм універсальною автоматичною артилерійською установкою, двома дистанційно керованими установками з 12,7-мм кулеметами К6, та кормовою 12-зарядною пусковою установкою 130-мм керованих ракет з дальністю стрільби до 20 км (за деякими даними до 36 км).
Представники Rheinmetall Weapons and Ammunition (дивізіону німецької групи Rheinmetall) заявили про завершення розроблення і початок полігонних випробувань першого дослідного зразка перспективної 130-мм гладкоствольної танкової гармати Next Generation (NG) 130, яку очікують деякі подальші зміни в конструкції.
130-мм танкова гармата NG 130 вперше представлена на виставці Eurosatory 2016 у Парижі, і вважається технологічним демонстратором, який планується запропонувати як потенційне озброєння для перспективної бойової машини нового покоління армії США Next Generation Combat Vehicle (NGCV).
Хромована 130-мм гармата з нової міцної сталі має довжину ствола у 51 калібр і оснащена вертикальним клиновим затвором, електричним механізмом здійснення пострілу та збільшеним об’ємом камори, що дає змогу використовувати більший заряд для отримання високої початкової швидкості, а отже і вищих характеристик бронепробиття. Ствол гармати має теплоізоляційний кожух і систему контролю вигину. Загальна вага гармати становить 3000 кг, включно з відкатним механізмом, але без монтажних елементів для установки в башту.
У листопаді 2019-го перший дослідний зразок виконав 80 пострілів на полігоні. Перший 130-мм постріл, розроблений компанією Rheinmetall, є бронебійним підкаліберним снарядом-піддоном, що відділяється (APFSDS-T) з гільзою, яка напівзгорає, новим високоенергетичним пороховим зарядом і вдосконаленим вольфрамовим бронебійним сердечником великої довжини з підвищеним бронепробиттям.
У Китаї 15 грудня з терміналу морського науково-технічного порту Сяншань до Чжухай у перший випробувальний рейс вийшло безпілотне вантажне судно Jindouyun 0 hao, розроблене компанією Yunhang Intelligent.
Воно використовує технологію автоматичного судноводіння, дистанційного керування і оснащено електрифікованою силовою установкою. Yunhang Intelligent також розробляє й систему дистанційного керування кораблями.
Підводна складова болгарських ВМС має відновитися. Для цього придбають два дизель-електричні підводні човни, списані ВМС Норвегії.
Про такі наміри висловився прем’єр Болгарії Бойко Борисов у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі: «Норвегія списує старі підводні човни. Болгарія зацікавлена в їх придбанні для посилення військово-морських сил. У нас лише одна субмарина і та в музеї. Якщо хочемо розвивати наші збройні сили, повинні розвивати не лише ВПС, а й підводний флот. Останній підводний човен ВМС Болгарії списано у 2011 році».
Наразі з Чорноморських країн НАТО субмарини є лише в Туреччини.
З 1979 по 1991 рік Польща виробила 682 танки Т-72. Частина з них пізніше пройшла глибоку модернізацію і отримала назву PT-91 Twardy, але більшість машин продовжила службу у базовому виконанні.
У межах програми Gepard Польща розробляє новий танк для заміни Т-72, але, оскільки запуск серійного виробництва відбудеться не раніше ніж за десять років, військове відомство вирішило модернізувати наявний парк бойових машин, завод Bumar-Łabędy вже передав у війська перші вісім машин Т-72М1.
Польські Т-72 проходять капремонт із модернізацією двигуна і установкою нового електронного обладнання. Крім того, машини отримують сучасні приціли, навігаційні системи, а також нову цифрову систему зв’язку.
Вартість робіт оцінюється у $545 млн. У військовому відомстві вказують, що розраховують завершити модернізацію до 2026-го. При цьому витрати повинні послужити інвестицією у виробничі потужності заводу, на якому планується виробництво перспективних танків. Точна кількість модернізованих танків невідома, але за неофіційними даними це близько 300 одиниць. У складі ЗС Польщі є близько 900 танків, переважно РТ-91 Twardy і Т-72. Крім того, на озброєнні механізованих підрозділів є близько 250 німецьких танків Leopard 2A4 і Leopard 2A5.
Корпорація Lockheed Martin отримала від Пентагону контракт, що передбачає подвоєння виробництва нових керованих ракет класу «повітря — земля» JAGM (Joint Air-to-Ground Missile), призначених для оснащення бойових вертольотів AH-64E Apache Guardian, AH-64D Apache Longbow, а також безпілотних літальних апаратів MQ-1 Predator.
Вартість базового контракту корпорації Lockheed Martin підвищена на $15,54 млн задля збільшення темпів щомісячного виробництва ракет JAGM з 50 до 100 одиниць. Передбачається, що роботи з модернізації виробничої лінії компанії в місті Орландо (штат Флорида) завершать до березня 2022-го.
Нова ракета класу JAGM — модернізований варіант керованої ракети AGM-114R Hellfire II, яка є основними авіаційними боєприпасами ударних вертольотів американської армії.
Ракета JAGM має стартову вагу 49 кг, довжину 1800 мм і діаметр корпусу 178 мм. Максимальна дальність пуску ракети становить 8000 м, а максимальна швидкість 1,3 Мах. Надалі, для збільшення дальності ураження до 16 км, передбачається заміна двигуна на потужніший.
Ракета призначена для ураження броньованих цілей, патрульних кораблів, артилерійських систем, ракетних пускових установок, позицій РЛС, вузлів управління і зв’язку, фортифікацій, об’єктів інфраструктури населених і адміністративних пунктів противника.
Міністерство оборони Чехії підписало контракт з Європейською групою Airbus на поставку ВПС Чехії двох військово-транспортних літаків Airbus C295МW (модифікація з вінглетами). Літаки поставлять у 2020-2021 роках. Вартість контракту — 93 млн євро, які чеська сторона виплачуватиме з 2019 по 2023 роки. У складі ВПС Чехії ці літаки замінять два старі радянські літаки Як-40, які спишуть у 2020 році зі складу 241-ї транспортної ескадрильї 24-ї транспортної авіаційної бази (аеродром Прага-Кбели).
Водночас Міноборони Чехії підписало з Airbus контракт на ремонт у 2019-2021 роках і модернізацію чотирьох наявних військово-транспортних літаків Airbus C295М, отриманих ВВС Чехії у 2010-му, що входять до складу 242-ї транспортної ескадрильї тієї ж 24-ї транспортної авіабази. Вартість контракту — 17,1 млн євро.
17 грудня в китайській військово-морській базі в Санья (провінція Хайнань) відбулася офіційна церемонія введення до складу ВМС НВАК другого китайського авіаносця, який отримав назву «Шаньдун» (Jindouyun 0 hao) з бортовим номером 17, і став першим авіаносцем, повністю побудованим у КНР. Корабель належить до проєкту 002 і є модифікованим варіантом першого китайського авіаносця «Ляонін» проєкту 001 — колишнього радянського важкого авіаносного крейсера «Варяг» проєкту 11436, купленого в Україні у 1998-му і добудованого в Китаї з введенням у дію в 2012 році. Другий авіаносець збудований на тому ж підприємстві, на якому з 2002 по 2012 роки добудовувався і перший.
На церемонії введення авіаносця був голова КНР, генеральний секретар ЦК КПК і голова Центральної військової ради КНР Сі Цзіньпін.
Як відомо, крім придбання недобудованого «Варяга» і його будівельної документації на миколаївському Чорноморському суднобудівному заводі, китайська сторона у 1990-ті придбала у проєктувальника цього корабля АТ «Невское ПКБ» (Санкт-Петербург) усього за $840 тисяч повний комплект документації технічного проєкту 11436. Тож конструктивно авіаносець «Шаньдун» проєкту 002 мало відрізняється від «Ляонін» проєкту 001 і фактично спроєктований та побудований на основі наявних комплектів технічного проєкту 11436 та його документації.
Однак «Шаньдун» дещо більший — його повна водотоннажність досягає 70 000 тонн (у «Ляоніна» до 55 000 тонн), довжина льотної палуби — 315 метрів (проти 304 метрів), ширина — 75 метрів (проти 70 метрів). Головна ж перевага нового авіаносця — можливість узяти на борт до 36 винищувачів J-15 (китайська копія палубних винищувачів Су-33), тоді як попередник спроможний узяти не більше ніж 24 такі літаки. Крім того, на «Шаньдуні» зможуть розміщуватися ще близько десяти вертольотів різного призначення.
Для власного захисту «Шаньдун» озброєний трьома зенітними арткомплексами та трьома пусковими установками зенітних ракет.
Пекін планує продовжити будівництво власних авіаносців. За непідтвердженими даними, виготовлення корпусу наступного авіаносця вже триває, його планують спустити на воду 2020-го і ввести в дію у 2023 році. Новий проєкт передбачає використання електромагнітних катапульт замість традиційного трампліна.
Передача «Шаньдуна» китайському флоту свідчить, що КНР повністю опанував будівництво авіаносця середнього типу й підготував велику кількість працівників і пілотів палубних літаків, ставши поряд із США та Великою Британією третьою країною, що має в своєму розпорядженні більше однієї авіаносної групи.
Американська армія прискорює процес озброєння новими гаубицями. Міноборони США і компанія BAE Systems підписали новий контракт на повномасштабне виробництво САУ M109A7 «Паладин».
У березні компанія BAE Systems допрацювала нові САУ M109A7, але виявилася неготовою до повномасштабного виробництва. Тож міноборони США виділило підряднику майже $250 млн на великосерійну збірку гаубиць на додаток до раніше вироблених.
BAE Systems щороку поставлятиме армії по 48 «Паладинів» і комплектних транспортно-заряджальних машин M992A3. Згодом обсяги виробництва мають зрости до 60 одиниць на рік. Завершити поставки бойових машин планується на початок 2023 року.
Закупівля нових гаубиць для армії США триває у межах програми Paladin Integrated Management (PIM). Підрядник розробив нову модифікацію гаубиці M109 «Paladin», що отримала позначення A7. Зовні вона мало чим відрізняється від попередньої А6, але всередині це принципово нова машина. САУ M109A7 Paladin оснащена новою електронікою і системою електроживлення. Крім того, в цій версії усунені раніше виявлені недоліки автоматичної системи пожежогасіння й інше.
США ведуть переговори зі Швейцарією про покупку 22 списаних винищувачів Northrop F5 Tiger. Ці літаки Пентагон планує повністю відновити під сучасні потреби й використовувати для навчання льотчиків навичків повітряного бою.
Швейцарська військово-логістична компанія Armasuisse підтвердила, що такі переговори тривали влітку, але конкретного договору поки немає. Поставка літаків (у разі підписання контракту) запланована на 2021 рік. Кілька років тому США вже придбали у Швейцарії 44 такі літаки.
Міноборони США та компанія BAE Systems підписали довгостроковий контракт вартістю $2,68 млрд на поставку ВМС США авіаракет із лазерним наведенням APKWS класу «повітря — поверхня» (Advanced Precision Kill Weapon System — перспективна система озброєння для точного враження цілей). Оголошена сума угоди американського флоту і британської оборонної компанії говорить, що ВМС США отримають кілька тисяч боєприпасів.
Ракети APKWS калібру 70 мм займають проміжну позицію між некерованими ракетами, яким бракує точності, і високоточними ракетами більшого калібру (AGM-114 «Хеллфаер»), які нераціонально використовувати проти дрібних цілей. Боєприпаси APKWS уходять до складу озброєння палубних вертольотів MH-60R «Сіхок» та MH-60S «Найтхок». Точність улучення в ціль ракетами APKWS у бойових умовах перевищує 93%.
Для виконання контракту, який передбачає серійні поставки ракет APKWS упродовж п’яти років, BAE Systems наростила виробничі потужності на своїх підприємствах в Гудзоні (Нью-Гемпшир) і в Остіні (Техас).
Днями ракета-носій Long March-3A вивела на навколоземну орбіту два китайські супутники BeiDou. Тепер у світі є чотири повноцінні системи супутникової навігації. BeiDou доповнила вже наявні американський GPS, російський ГЛОНАСС і європейський Galileo.
Обидва запущені апарати працюватимуть на середній навколоземній орбіті. Вони закрили останні «дірки» в системі BeiDou, яка тепер нараховує 24 діючі орбітальні супутники.
«Тепер BeiDou має повну спроможність для глобального обслуговування. Система зможе надавати чудові навігаційні послуги для глобальних користувачів», — заявив головний конструктор системи BeiDou.
В індійському Міноборони продемонстрували кадри з випробуваннями авіаційної версії протикорабельної ракети BrahMos. Ракету вагою 2,5 тонни скинув винищувач Су-30МКІ. Її націлили на об’єкт, розташований у районі Нікобарських островів.
Відзначається, що BrahMos під час польоту досягла швидкості в 2,8 Мах і успішно вразила ціль, хоча на відео попадання не показано.
Для розміщення BrahMos на Су-30МКІ проведені «деякі конструктивні доопрацювання», зокрема внесення змін у електромеханічну систему скидання потужної протикорабельної ракети авіабазування.
Планується спільно з російськими фахівцями перетворити BrahMos у гіперзвукову ракету, здатну розганятися до швидкості понад 5 Мах.
Європейський консорціум Eurofighter завершив поставку ВПС ФРН багатоцільових винищувачів «Тайфун» у межах раніше укладених контрактів — отримано 143 літаки, перший з яких поставлений у 2003-му.
Німеччина стала другою в кількісному вимірі країною-партнером після Великої Британії, що уклала з Eurofighter угоду на постачання винищувачів «Тайфун». Найближчим часом підприємство зосередиться на постачанні компонентів для збірки винищувачів «Тайфун» для Італії, Іспанії і Великої Британії.
Підготував Валерій Ворончук
Під час злочинного запуску ворогом боєприпасів воїни батальйону «Рарог» 24 механізованої бригади імені короля Данила вполювали й спалили важку вогнеметну систему залпового вогню ТОС-1А «сонцепьок».
Служба безпеки та Офіс Генерального прокурора встановили особу російського генерала, який командував ракетним ударом по медичному корпусу Національної дитячої лікарні Охматдит у Києві 8 липня цього року.
Дронарі підрозділу Quick Death Харківського прикордонного загону показали ураження росіян прямо в укріпленнях.
Бійці 71 єгерської бригади ДШВ ЗСУ зірвали ворожу атаку на Покровському напрямку.
У СБУ викрили експосадовця Купʼянської міськради, який під час окупації міста займався питаннями «відбудови» цивільної інфраструктури.
За серпень окупанти використали на Півдні 200 боєприпасів з отруйними речовинами, за десять днів вересня — чотири десятки.
Захищаємо світ
від 50000 до 120000 грн
Київ
66 ОМБр ім. князя Мстислава Хороброго
Під час засідання дев’ятого східного економічного форуму 5 вересня він знову змінив мету війни проти України й заявив, що головним завданням «сво» залишається…