ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Veteran Hub: 10 організацій під одним дахом, 18 тисяч відвідувачів та подвиг юристки

Прочитаєте за: 8 хв. 18 Грудня 2019, 18:46

До пресцентру АрміяInform завітали представники Veteran Hub – проєкту, що вже більше року працює для ветеранської спільноти України. На його Facebook-сторінці так і написано: «створений задля централізованого надання послуг ветеранам, працівникам сектору безпеки, їх рідним та близьким, а також підтримки процесу їх інтеграції в цивільне життя».

Нашими гостями стали Івона Костина ‒ голова правління Veteran Hub та Артем Хорунжий ‒ менеджер зі зв’язків з громадськістю.

Поговорили про види допомоги учасникам бойових дій, подібні проєкти в інших країнах та що таке сімейна медіація.

«Колаборація» із Суспільним

‒ Сама ідея створення Veteran Hub зародилася 2016 року в організації «Побратими». Це був доволі складний період для громадського сектору, який обрав собі сферою роботи саме ветеранські справи. На той момент тривали перші хвилі демобілізації. Базуючись на міжнародному досвіді, ми розуміли, що вже треба вибудовувати систему підтримки. Оскільки чим більше ветеранів повернеться, чим більше часу мине після війни, тим сильніші наслідки відчуватиме як суспільство, так і самі ветерани, ‒ розповідає Івона Костина.

За її словами, тоді виникли складнощі з фінансуванням. Часто організації потрапляли в заборгованість, втрачали бюджетування або не могли надавати послуги якісно. І водночас – дуже розпорошені по Києву. Якщо ветеран хотів отримати психологічну підтримку, допомогу в працевлаштуванні, юридичну консультацію, то мав їхати у три різні точки. А для якісної реінтеграції потрібна комплексна послуга.

‒ Ми знайшли рішення – об’єднати провідні організації під одним дахом і дати їм змогу співпрацювати й перенаправляти клієнтів один до одного максимально швидко. Основна ідея в тім, щоб зібрати ці організації у зручному місці, де надаватимуть всі послуги одразу, і куди б ветеран хотів прийти. Тоді запропонували ідею Фонду Віктора та Олени Пінчук, і наступні півтора роки провели в перемовинах, дійшовши партнерських домовленостей про реалізацію проєкту.

Івона згадує, що на початку 2018-го почалися пошуки приміщення. Довго вели перемовини з КМДА, передивились буквально все, що є в них у Києві. Нарешті отримали пропозицію від Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) – розглянути їх локацію на 20-му поверсі. Придивившись до реформ, які відбувалися на Суспільному, вирішили: це буде гарна колаборація з НСТУ. І після ремонту – 1 листопада 2018 року Veteran Hub відкрився.

Майже половина відвідувачів Veteran Hub ‒ цивільні

‒ Наші основні послуги – психологічні, юридичні та працевлаштування. Працевлаштування – термін, що використовується між нами, бо насправді це звучить, як «послуга з пошуку роботи». Ми не кадрове агентство і консультуємо ветерана, але не виконуємо роботу за нього. Наша роль –– надати максимальну кількість інформації. Якщо ветеран приходить, його зустрічає первинний консультант, який розуміється на повному спектрі питань і допомагає визначити потребу, адже часто ветерани не знають, що саме їм потрібно. Часто буває: «Мені щось треба в цивільному житті. Я некомфортно почуваюся». І ти починаєш розкопувати, що саме, у чому проблема, які є потреби.

У Veteran Hub зараз 10 спеціалізованих організацій: три психологічних, дві юридичні, організація з медіації конфліктів – у випадку, якщо в підрозділі трапився конфлікт, і це не хочеться виносити на рівень командування.

‒ Є ще послуга сімейної медіації. Якщо є конфлікт у родині на будь-якому рівні – батьки-діти, подружжя, брати-сестри, які не розуміють вибору людини, або нездатні знайти спільної мови після повернення бійця. Можна прийти до Veteran Hub і за посередництва спеціаліста пройти процес медіації. За кордоном це використовується, наприклад, у досудовому процесі. Люди не хочуть вирішувати конфлікти у процесі розлучення через суд, а можуть звернутися до медіатора й полюбовно знайти рішення.

Івона Костина додає: в їхньому просторі є собаки-терапевти, які працюють з ветеранами. Також до Veteran Hub долучилося «Об`єднання родичів політв’язнів Кремля» ‒ організація, що представляє інтереси родин незаконно ув’язнених українських громадян у Росії і окупованому Криму.

Загалом за рік цей ветеранський простір прийняв18600 відвідувачів (станом на 1 листопада 2019 р.). У середньому на місяць Veteran Hub зустрічає від 1000 до 2200 людей. Серед них до 45% – це ветерани.

 

‒ Важливо, що ми не запитуємо посвідчення учасника бойових дій. Для нас, як для громадської організації, це не важливо. Якщо хтось говорить, що є ветераном, приймаємо на віру, аж доки не потрібно надати послугу… Десь 15% відвідувачів – члени ветеранських родин. Діти, дружини, батьки, брати, сестри. У нас є окремі послуги для них. Також серед відвідувачів ‒ поліцейські, пожежники. Оскільки Veteran Hub і для тих людей, які нас охороняють у мирному житті. Загалом цивільних до нас приходить десь 40%. Вони хочуть ближче познайомитись з ветеранами, подивитися фільми, пов’язані з військовою тематикою, порозмовляти з учасниками бойових дій. Тож простір відкритий абсолютно для всіх.

Масштабуватись в інші регіони

‒ Дуже частий запит від ветеранів: я повернувся з армії і не хочу робити те, чим займався раніше. Тут їм слід зрозуміти, чим можуть допомогти навички й кваліфікація, отримані на службі. Чим у принципі їй цікаво займатись? Допомагаємо складати резюме. Досить поширені випадки, коли нам кажуть: а що там писати? ‒ долучається до розмови Артем Хорунжий.

Івона Костина стверджує: звернутись до Veteran Hub можна з будь-якого населеного пункту України, головне – приїхати.

‒ Нині не надаємо послуг дистанційно. Можемо відповісти на питання у фейсбуці, але це менш ефективно, ніж живе спілкування з консультантом. Так і задумувався проєкт. Розуміли: це великий експеримент, бо раніше в Україні ніхто не збирав таку кількість різних громадських організацій працювати в одній системі. Нині великий виклик – виробити єдині стандарти надання послуг. Перший рік ми пілотно експериментували, все виписували, аби зрозуміти, як це працює, а тепер масштабуємося в інші регіони.

‒ Треба додати, що Хаб – це не тільки послуги, а й час, який там можна провести. Та дуже красивий і зручний простір, де ти зустрічаєш таких же, як сам. Отже, можна знайти цікавих співрозмовників. І в нас один із найкращих у столиці видів із вікон. Це заспокійливо-надихаючий фактор, ‒ каже Артем.

Допомогти ветерану обрати правильні слова

‒ У працевлаштуванні допомагаємо ветеранам описати військовий досвід. Бо ветеран або не вказує, що він служив, адже цивільні ейч-ари (працівники HR-відділів. – Ред.) «не зрозуміють», або вказує – «командир роти». Два тижні тому спілкувалась на одній з конференцій з ейч-арами. Нас запросили розповісти про працевлаштування ветеранів, бо у нас половина команди – колишні воїни. Спитали присутніх: як ви думаєте, що військові роблять на війні? Відповіді були у стилі людей, які особисто не стикались з війною: «там люди дістають травми», «стріляють кулями». Це був вражаючий досвід. Бо насправді така прірва в розумінні один одного цілком випадкова і ненавмисна. Людям не пояснюють, у чому полягає професія військового. Самі військові вкласти це не в канцеляристські форми, а в звичайну просту мову або соромляться, або не можуть. І виходить, що наша функція – допомогти ветерану обрати правильні слова, щоб описати: якщо я командир роти, то окрім того, що «стріляю кулями», ще несу відповідальність за людей, планую їхню життєдіяльність, певні операції, відповідаю за логістику, за майно. Це вже значно підвищує шанси ветерана на працевлаштування, ‒ розповідає Івона.

Із розмови дізнаємось, що Veteran Hub – це ще освітні події і курси: англійської мови, ІТ, медитації, йоги. До речі, ІТ-курси викладає ветеран. Він сам вивчився, влаштувався в одну з найкращих профільних корпорацій. Пропрацював певний час, прийшов до ветеранського простору і сказав, що готовий навчати інших ветеранів.

У Veteran Hub також є коворкінг – місце, де відвідувач може попрацювати. Йому видадуть комп’ютер, і він зможе користуватись всією необхідною технікою – сканером, принтером. Звісно, що безкоштовно.

Про досвід Данії і Канади

‒ Ми вивчали досвід Данії. У цій 5-тимільйонній країні є 500 тисяч ветеранів. Якщо брати у відсотках, це найбільше серед усіх держав Європи. У Данії сильна система підтримки, укорінена в місцевий рівень управління. У багатьох меріях є штатна посада для ветерана, чия функція – допомагати організувати ветеранську спільноту. Вони, наприклад, бронюють баскетбольні майданчики для ігор, або, якщо якийсь ветеран не на зв’язку, прийдуть до нього додому, перевірять, чи все з ним ок’ей. Щоб він не почувався самотнім, витягнуть його в бар, ‒ розповідає Івона.

За її словами, у Данії є ще будинки, де ветеран у кризовій ситуації може жити півтора роки. Там йому допоможуть знайти роботу. Переїхавши звідти, ветерани часто повертаються підтримувати інших. Вивчали і досвід Канади. У них є дуже сильний дослідницький блок – інститути, які вивчають здоров`я і якість життя ветеранів. Ми з ними перебуваємо у партнерстві.

«Той хлопець ходить до нас частенько – подякувати, побути в просторі»

‒ У нас був ветеран, якому не давали довічну групу інвалідності. Він для цього мав всі підстави… Ви певно знаєте, що навіть людина без ноги має щороку проходити МСЕК, аби довести, що в нього вона не відросла. Це доволі принизлива процедура. Теж з отриманням допомоги від держави – протези, ортопедичне взуття, палички. Наша юристка спромоглася зробити всі документи, необхідні для того, щоб ветерану за кілька років дали довічну групу інвалідності. І людині тепер не потрібно ходити тими інстанціями. Той хлопець приходить до нас частенько – подякувати, побути у просторі, ‒ згадує голова правління Veteran Hub.

Івона Костина зазначила, що до ветеранського простору почали приходити люди, які хочуть служити в армії. Вони консультуються, що їх чекає у війську, знайомляться з ветеранами, обирають собі бригаду, фах.

‒ Одна дівчина кілька тижнів так до нас ходила, і нині уже приходить у формі. Служить, задоволена своїм вибором, будує військову кар’єру.

Фото – Дмитро Юрченко, Facebook-сторінка Veteran Hub

Кореспондент АрміяInform

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки: