ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як стати артилеристом (-кою)?

Прочитаєте за: 3 хв. 25 Листопада 2019, 19:24

Більшість військових, які брали участь у бойових діях на Сході України, стверджують, що в цій війні «без артилерії нічого б у нас не вийшло».

АрміяInform продовжує знайомити читачів із військовими професіями. Цього разу співрозмовниками стали артилеристи. Поговорили про головні якості, що мають бути в кожного справжнього гармаша, до чого готуватися його рідним та про жінок у цьому роді військ.

Що робити, якщо у GPS заряд закінчився?

– В артилерії найголовніше – математичний склад розуму. Артилерія тримається на математиці, геодезії, топографії. Для того, щоб снаряд влучив у ціль, потрібно провести низку розрахунків. Тут важлива точність. Тому що можна розуміти математику, але бути неакуратним, неточним і припускатися технічних помилок. Десь щось упустив, не поставив кому в проведенні розрахунків – і снаряд «полетів не туди». Тому важливі зібраність, вміння провести розрахунки в стресових ситуаціях, коли по тобі ведуть вогонь – для того, щоб дати «відповідь», – розповідає заступник начальника штабу розвідки Штабу ракетних військ і артилерії Командування Сухопутних військ ЗСУ полковник Олександр Соннік.

На важливості топографії наполягає і один із суддів спеціальної номінації у цьогорічному Конкурсі на накращу батарею ЗСУ:

– Артилерист повинен вміти не тільки добре стріляти, рахувати швидко, а й орієнтуватися на місцевості, знати, припустимо, з якого боку мох росте, вміти користуватися компасом. Так, користуватись GPS зручно – клацнув, зняв координати. А якщо в гаджеті заряд закінчився? Тоді гармаш починає думати: а де ж я зараз? Припустимо, туман, сонця немає, і він не знає свого місця перебування… Тому обов’язково варто вміти «читати» карту – це все важлива навичка, – стверджує суддя конкурсу.

За словами полковника Олександра Сонніка, артилерія – такий рід військ, де основна підготовка відбувається в полях і на техніці. Тому родина артилериста має бути готовою, що їхня близька людина часто буватиме у від’їзді, на полігоні. І, до речі, не всі бригадні полігони дозволяють виконувати стрільби артилерії, тому військовому доведеться багато переміщатися.

– В артилерії є три основні складові: ракетні війська, артилерія, артрозвідка. Фахівців для них готує Національна академія сухопутних військ і військові кафедри вітчизняних університетів та інститутів, – додає офіцер.

Дисципліна в мінометній батареї, де командир жінка – найвища

Розмова переходить до жінок в артилерії. Наскільки їх багато і чим вони займаються.

– Кількість жінок в артилерії зростає. Основні «жіночі» спеціальності, які були і до 2014 року – «радіотелефоніст» та «обчислювач». Вважаю, що на посаді радіотелефоніста жінка справляється краще, ніж чоловік. Пані – відповідальніші. А основна вимога до радіотелефоніста в артилерії – постійно перебувати на зв’язку. Якщо чоловік може, припустимо, кинути слухавку, піти покурити, то жінка такого не дозволить. Друга жіноча спеціальність – «обчислювач». Вони проводять розрахунки, щоб снаряд полетів у ціль, – зазначає Олександр Соннік.

На його думку, жінки акуратніші й відповідальніше підходять до навчання, більше дорожать робочим місцем.

– Підготовка радіотелефоністів-жінок краща, ніж радіотелефоністів-чоловіків, а в обчислювачів, скажімо так –  жінки не поступаються чоловікам. До речі, на змаганнях на найкращу батарею Сухопутних військ ЗСУ найкращим розвідником-далекоміром визнано саме жінку. Я бачив, як вона працювала на командно-спостережному пункті. Сподобалася її робота й рівень вишколу. Вже є у нас жінки – командир мінометної батареї і командири взводів. Наскільки я знаю, дисципліна в цій мінометної батареї вища, ніж в інших, – ділиться думками полковник.

Тож АрміяInform не могла не звернутись до героїні нашого матеріалу «З музичної школи в артилеристки» Світлани Куриленко – молодшого сержанта, командира обчислювального відділення бригадної артилерійської групи окремої мотопіхотної бригади ЗСУ.

– Для артилеристів передусім потрібна мотивація й велике бажання служити. Важлива уважність до команд, зміни обстановки… Адже від дій артилерії багато що залежить, як і від злагодженості команди, – поділилася секретом успіху Світлана.

Фото – Дмитро Юрченко

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram