ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Дослідження: Які пільги нині потрібні ветеранам

Прочитаєте за: 3 хв. 7 Жовтня 2019, 18:26

Українські соціологи визначили шість основних видів пільг, якими найбільше послуговуються учасники бойових дій. Такі дані оприлюднили компанія «Кантар Україна» та громадська організація «Юридична сотня» на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Як повідомляє кореспондент АрміяInform, до топ-6 пільг, якими найбільше користуються ветерани, належать:

  1. Безоплатний проїзд у міському громадському транспорті.
  2. Пільги на житлово-комунальні послуги.
  3. Пільговий проїзд у міжміському транспорті.
  4. Виплата до 5 травня.
  5. Щорічне медичне обстеження та диспансеризація.
  6. Додаткова оплачувана відпустка до 14 днів.

Мета дослідження, проведеного у серпні 2019-го, — встановити, наскільки нинішня система пільг відповідає потребам ветеранів і задля формування рекомендацій для державної політики. Всього опитано 1215 респондентів у десяти містах (Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів, Запоріжжя, Маріуполь, Кривий Ріг, Житомир, Біла Церква). Серед них ветерани АТО/ООС, ветерани бойових дій в Афганістані, Другої світової війни, люди з інвалідністю внаслідок війни і постраждалі учасники Революції гідності.

Як розповіла експерт ГО «Юридична сотня» Юлія Морій, опитані ветерани назвали пільги, якими вони хотіли б користуватися. Проте якість їхнього надання ще залишається низькою. «Серед них отримання земельної ділянки, першочергове безоплатне протезування, щорічне медобстеження і диспансеризація, пріоритет у державному забезпеченні житлом. Іншими житловими пільгами ветерани, на жаль, майже не користуються», — зазначила Юлія Морій.

Серед опитуваних найобізнаніші про своє право на безоплатний проїзд і пільги на житлово-комунальні послуги — 91% опитуваних, користуються ними — 81%. Понад 50% знають про право на 14 днів додаткової оплачуваної відпустки. 49% користуються правом на щорічне медичне обстеження.

Як зазначив соціолог компанії «Кантар Україна» Олександр Козирєв, респондентів також запитували, чи не хотіли б вони скористатися пільгами зі списку, якими не користуються. «Найчастіше серед таких пільг: забезпечення автомобілями, пріоритет у державному забезпеченні житлом, отримання земельної ділянки, безповоротна фінансова допомога», — підкреслив Олександр Козирєв.

За оцінками соціологів, на жаль, дуже мало респондентів обізнані про пільги на навчання й бізнес. Лише третина з них знають про можливість компенсації за навчання у вишах, користуються цією пільгою — 5%. Причому у віковій групі 20–39 років така можливість не цікавить лише 14% опитуваних.

Серед «непотрібних пільг» 50% називають можливість безоплатного встановлення квартирного телефону. Далі — пільгові кредити для ветеранського бізнесу (25%) та податкові пільги для нього (23%).

Із порушеннями ветеранських прав стикалися 33% осіб. 9% опитаних мали проблеми на роботі / з працевлаштуванням у зв’язку зі статусом ветерана. Серед них 76% випадків стосувалися працевлаштування, 29% — утисків на робочому місці, 28% — звільнення.

Як захищати свої права знають 60% ветеранів, але лише 17% з них знають, як саме, і мали позитивний досвід. Водночас 40% опитуваних не володіють достатньою інформацією про такі права і можливості захисту.

За словами Олександра Козирєва, аналізуючи відповіді за категоріями, можна побачити, що найбільш захищені ветерани АТО/ООС — близько половини з них знають, як захистити свої права. «Найуразливіші — найстаріші категорії. Учасники війни в Афганістані також частіше заявляють, що не володіють інформацією», — зазначив Олександр Козирєв.

Інформацію про право на пільги ветерани найчастіше отримують зі спілкування з побратимами, близько половини — з Інтернету. Старша вікова група та особи з інвалідністю внаслідок війни — здебільшого з телебачення та радіо. Водночас ті, хто отримує інформацію з телебачення і радіо, частіше зазначають, що її недостатньо.

За підсумками соціологів, проведене дослідження засвідчило: кожна з категорій ветеранів має свої потреби, тому пакет державних гарантій треба формувати дуже індивідуально для таких категорій.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram