ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Навчання операторів Bayraktar TB2 – на розваги часу не було

Вишкіл Новини
Прочитаєте за: 4 хв. 3 Жовтня 2019, 18:57

Днями півсотні українських військовослужбовців повернулась із Туреччини, де отримали сертифікати і дозволи, що підтверджують право на експлуатацію безпілотного авіаційного комплексу Bayraktar TB2. Серед тих, хто протягом трьох місяців інтенсивно опановував нову техніку,– підполковник Руслан Тюх. Офіцер розповів журналісту АрміяInform про свої враження від навчання, викладачів, перспективне підростаюче покоління і плани на майбутнє.

– Ви вже більше двадцяти років експлуатуєте безпілотні літальні апарати. Чи знайшли в Туреччині, чим здивувати досвідченого фахівця?

Bayraktar TB2новітній перспективний комплекс, що в своєму класі стоїть серед перших в рейтингу. В Україні немає власного виробництва аналогічних комплексів, тому, звісно, нам було цікаво. Викладачі одразу попередили, що навчання – серйозне, байдикувати не вийде. Нас заселили до готелю із різними «бонусами», наприклад, спортзал, басейн,та часу на все це не було абсолютно. Ми дійсно навчались із самого ранку до пізньої ночі. Тож які там розваги? Аби на сон час знайти! Програма була дуже насичена, вона розрахована на чотири місяці, та нам її скоротили до трьох. Перший тиждень був суто теоретичним. Він дався досить легко. А потім навантаження почало зростати, додались практичні заняття на тренажерах, далі реальні польоти… Після лекцій і занять ми ще мінімум до 23-ї години сиділи за конспектами. Теорією ніхто не нехтував. Знаємо, наскільки це важливо в авіації.

– Що скажете про викладачів? Суто теоретики чи були і бойові льотчики?

Насправді, серед викладачів було чимало цікавих, неординарних особистостей із серйозним досвідом. До прикладу, нам викладав пілот винищувача F-16. Це  бойовий льотчик, який наводив нам багато життєвих прикладів, дуже грамотний. Також до викладання залучались і розробники комплексу Bayraktar TB2,  пілоти і оператори, що застосовують зазначене обладнання. Тобто, суто теоретиків не було, нудьгувати нашій делегації точно не доводилось.  Цікаво, що викладачі протягом нашого навчання вивчили трохи українських слів. Принаймні, дякували і віталися з нами українською, а ми – турецькою.

– Разом із вами до Туреччини поїхали зовсім молоді спеціалісти – курсанти, лейтенанти… Майбутнє безпілотної авіації у надійних руках?

Насправді, молодь здивувала, в усіх без винятку горять очі від справи, якою вони займаються. Вони гарно підготовлені, вмотивовані, хочуть бути корисними війську. Хоча у нас в Туреччині не було жодного поділу за зірками. Ми разом підтримували один одного, підказували, ділились конспектами… Робоча університетська атмосфера, одним словом.  Та і викладачі жодних поблажок за кількість зірок не робили…

– Що і списувати не дозволяли?

Абсолютно. Навіть переліку питань, які будуть на іспитах, не було. Сказали: «Ви маєте знати весь матеріал, що ми вам подали». Та за складання теорії я не хвилювався, все таки маю трохи досвіду. А от під час перших практичних вильотів нервували всі. До того ж під час нашого навчання в Туреччині погода постійно грала злі жарти і зовсім не сприяла спокійним польотам. Практично завжди були поривчасті вітри. Викладачі зазначали, що за таких погодних умов курсантів зазвичай не навчають.  Але, якщо у нас все за сильного вітру вийшло, то за звичних умов точно ніяких проблем не виникатиме. Багато занять були на тренажерах. Відпрацьовували різні аварійні ситуації, до прикладу, імітували посадку за відмови двигуна та інших систем комплексу.

– На вашу думку, які критерії потрібні, аби стати професійним оператором такого комплексу?

– Знання аеродинаміки, експлуатації авіаційної техніки, фізичні навики – вміння швидко реагувати на зміну ситуації в польоті. От я за фахом інженер, звик, що в інженера є час подумати, можна відкрити літературу, аби прийняти правильне рішення. У випадку з даним комплексом на прийняття рішення – лічені секунди. Тож навчання, яке ми прийшли в Туреччині,  для всієї делегації є лише першим кроком. Далі навички потрібно постійно вдосконалювати. Радує, що згідно контракту, турецька сторона передає в Україну не лише безпілотні комплекси, а й тренажер. Тож підтримувати навички завжди буде можливість.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Налякали дроном, застрелили з кулемета — пастка для ворога від наших бійців

Налякали дроном, застрелили з кулемета — пастка для ворога від наших бійців

Пілоти Тактичної групи «Адам» змогли дроном вигнати окупантів під вогонь нашого кулемета.

БПЛА для постачання застосовують росіяни на Харківщині: ЗСУ протидіють

БПЛА для постачання застосовують росіяни на Харківщині: ЗСУ протидіють

Для налагодження доставки води, продовольства та боєприпасів на передові позиції на півночі Харківської області російські окупанти намагаються дедалі активніше використовувати безпілотні літальні апарати.

Форсували канал, потрапили на той світ — знищення ворога біля Часового Яру

Форсували канал, потрапили на той світ — знищення ворога біля Часового Яру

Штурмова група російських окупантів вирішила знову перебігти через канал Сіверський Донець - Донбас та атакувати позиції 24 механізованої бригади імені короля Данила.

Перевели «на підножний корм»: на Харківщині окупанти потруїлися через нестачу провізії

Перевели «на підножний корм»: на Харківщині окупанти потруїлися через нестачу провізії

На півночі Харківської області російські військові масово потерпають від розладів шлунково-кишкового тракту.

Міни скидають з дронів: в ЗСУ пояснили, навіщо росіяни мінують місцевість на Харківщині

Міни скидають з дронів: в ЗСУ пояснили, навіщо росіяни мінують місцевість на Харківщині

На Харківському напрямку російські окупанти посилили дистанційне мінування місцевості перед своїми передовими позиціями.

На концерт кобзона — наші штурмовики провели телепортацію двох окупантів

На концерт кобзона — наші штурмовики провели телепортацію двох окупантів

Пілоти 1 штурмового батальйону 92 штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка уразили двох російських солдатів.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Кухар, військовослужбовець

від 20500 до 120500 грн

Київ

Військова частина А7039

Командир відділення

від 23000 до 24500 грн

Київ

Військова частина 2260 НГУ

Молодший інспектор прикордонної служби

від 20100 до 25000 грн

Миколаїв

Державна прикордонна служба України

Гранатометник, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Покровськ

Бахмутський ОБ ТрО

Стрілець-зенітник

від 22000 до 122000 грн

Яворів

Яворівський РТЦК та СП

Кулеметник

від 21000 до 120000 грн

Запоріжжя

115 окремий батальйон 110 ОБр ТрО