ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Є люди, які готові віддати все, навіть власне життя, аби Україна залишалась вільною та незалежною»

14 Серпня 2019
«Є люди, які готові віддати все, навіть власне життя, аби Україна залишалась вільною та незалежною»

У чудовому місті Перро-Гірек, що у Франції, у помешканні Даніеля та Елен на стіні висить фото «Маленький принц», яке зробив під час українсько-російської війни французький фотограф Юрій Білак. Ця світлина часто привертає увагу численних гостей подружньої пари. Коли ж Даніеля питають, що на ній зображено, він розповідає про свого друга Юрія, українця за походженням, який ще 2014-го  поїхав на Схід України, аби прожити з українськими захисниками те, що вони проживають щодня під час воєнних дій. Після цих поїздок народилась фотовиставка «Проєкція»: світлини з українськими військовими як проєкції картин видатних художників. Даніель, колишній пілот гвинтокрила французької армії, нині цікавиться стародавніми техніками фотографування. Саме він допоміг Юрію надрукувати світлини на дошках з ящиків від боєприпасів.

«Маленький принц»

Щоб зробити цю світлину, Юрію потрібне було село на Донбасі, хлопчик приблизно семирічного віку, танк, пилюка за танком і відповідне сонячне світло. Сюжет використано з плаката до однойменного мультфільму за повістю Сент-Екзюпері. Принц символізує Україну, яка колись із дитячою наївністю вірила в старшого брата та яка швидко подорослішала й тепер надіється на танки під українським прапором.

— Село, хлопчика Гліба й танк мені допоміг знайти Сергій Собко, який тоді був комбатом у 30-й бригаді. Я йому неймовірно вдячний: без його допомоги не зміг би дістатися до багатьох позицій, мені було б важче знайти спільну мову з військовими. А так він сказав: «Юрію, мені подобається те, що ти робиш. Чим зможу, допоможу». І от із Глібом та військовими я спочатку вирушив до батьків хлопця. Вони тоді якраз поралися в городі й, побачивши таку процесію, одразу подумали, що Гліб щось накоїв. Здивувались, коли дізналися, що я з Франції й хочу сфотографувати їхнього сина. Ще більше здивувалися, коли я попросив випрасувати спеціально привезений із Франції костюм Маленького принца. А потім пройшов дощ, і водієві танка довелося докласти неабияких зусиль, аби підсушити землю й добитись потрібної пилюки. Ще був вітер, який постійно підкидав іграшкове лисеня. Довелось приклеювати його скотчем, щоб воно стояло, як мені було потрібно, — ділиться спогадами Юрій.

Після того як Даніель та Елен завершують розповідь про «Проєкцію», вони показують своїм друзям іншу роботу Юрія Білака – арт-книгу «Майдан-Донбас. Історія майбутнього». Їх у подружньої пари аж дві. Вони отримали їх як подарунок за благодійний внесок на навчання дітей, які втратили батька або матір під час бойових дій на Сході України. А сьогодні подружжя приїхало в Україну, аби познайомитися з дітьми, яким вони допомагатимуть у навчанні.

– Ідея створити альбом на підтримку дітей, чиї батьки загинули, виникла ще під час Майдану, – розповідає Юрій Білак. – наразі вже зібрано кошти на навчання впродовж 4 років в університеті  шістьох підлітків. Кожному із них буде відкритий іменний рахунок, на який перераховуватиметься певна сума, яка покриватиме навчання та проживання. Тепер ми їдемо у Ворохту, де діє табір для дітей-сиріт, яким опікується Міжнародний благодійний фонд «Нове покоління» і який є розпорядником коштів, зібраних за мій альбом. Кожен донор буде особисто знати дитину, якій виплачуватиметься стипендія, так само як і дитина знатиме благодійника. Тож Даніель і Елен їдуть у Ворохту знайомитися зі своїми підопічними.

У арт-книзі «Майдан-Донбас. Історія майбутнього» представлені 400 світлин про побутове життя на Майдані, в районі проведення бойових дій на Сході України та портрети учасників цих подій. Альбом має 532 сторінки, важить майже 6 кг. Його довжина в розгорнутому вигляді становить 2 метри. По суті це два альбоми, з’єднані одним корінцем: один про Майдан, другий – про події на Донбасі та в АТО. Книжка видана трьома мовами: українською, французькою та англійською. Окрім фото, у ній вміщені тексти професора Торонтського університету Пола Роберта Магочія з історії України від періоду Хрещення Київської Русі й до 2010 року. Хронологію подій українсько-російської війни написав політолог Євген Магда. Альбом є унікальним завдяки особливостям дизайну та виготовлення. Під час друку було проведено понад 30 етапів ручної роботи, використано картон зі 100 % бавовни та органічні фарби. Розповсюджують альбом як подарунок за грошовий внесок не менший за  900 доларів.      

Під час розмови цікавлюся у Даніеля та Елен, що підштовхнуло їх надати благодійну допомогу українським дітям, чи сподобалась їм Україна та про те, що сьогодні думають у Франції про війну на Донбасі.

– Хоч для нас війна в Україні і трохи далека справа, але завдяки Юрію ми розуміємо, наскільки підступно діє Росія, яка вдерлася до свого сусіда і тепер розповідає усьому світові, що її військ немає на території України. На жаль, для більшості французів ця війна вже закінчилась, адже зникла із новинних стрічок. Ми розказуємо друзям, що у вас відбувається. Дуже в цьому допомагає фотоальбом «Майдан-Донбас. Історія майбутнього». І ми дуже співчуваємо тим дітям, батьки яких пішли на війну і поклали там свої життя, – розповів Даніель.

– Ми хочемо допомогти хоча б грошима тим дітям, які залишилися без батьківської опіки, – додає Елен. – Перебуваючи у Києві, побачили ніби два світи: в одному все мирно, люди живуть наче нічого не відбувається, для них усі ті розмови про обстріли та загиблих – то далека справа. І є маленька частина людей, готових віддати все, навіть власне життя, аби Україна залишалась вільною та незалежною.

Загалом Даніелю та Елен дуже сподобалась Україна. Вони побачили, що країна прагне розвитку в бік Європи, і зовсім не відчули великої різниці із Францією, а Хрещатик назвали центром справжньої європейської столиці. А ще їх вразили наші графіті. За їхніми словами, на відміну від Франції, українські малюнки на стінах будинків схожі на витвір мистецтва.

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Лонгрід