— Пані Валентино, кілька годин тому у вас була зустріч з рідними військових, які повернулися з полону. Які ви для себе виклики побачили після спілкування…
Під час дії воєнного стану діють особливі норми надання відпусток. Як порівняти з 2022 роком та частиною 2023-го, коли відпусток майже не було, нині ситуація із цим набагато краща. Поступово в законодавстві додаються нові можливості, аби військові могли отримати відпочинок. Хоча проблеми з наданням відпусток все ж періодично виникають.
АрміяInform розповідає про всі можливі варіанти відпусток, які доступні під час дії воєнного стану.
Щороку військовослужбовець може отримати до 30 днів основної відпустки. Вона надається частинами протягом календарного року, за умови що основна безперервна її частина становитиме не менш ніж 15 календарних днів. До 18 травня 2024 року була чинною норма, що частина відпустки може становити не більш ніж 15 днів. Тобто тепер основна частина відпустки може бути більшою.
Чи можуть відмовити в наданні відпустки?
Законодавчо прописано, що основна відпустка надається «за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу». Тож, якщо підрозділ укомплектований менш ніж на 70 відсотків, не погодити рапорт можуть.
Також слід враховувати й інші причини. Наприклад, коли у відпустку одночасно хоче піти значна кількість військовослужбовців. Звісно, що всіх не відпустять. Зазвичай відпускають по 1–2 людини зі взводу, або до 4 військовослужбовців з роти. Тому в підрозділі має бути графік відпусток. Або військовослужбовці мають між собою домовитися, хто та коли піде у відпустку. Це значно полегшує весь процес.
Крім цього, потрібно враховувати обстановку, в якій перебуває підрозділ. Адже вибуття навіть невеликої кількості бійців може значно вплинути на боєздатність.
Тобто причини для відмови у наданні відпустки є. Але така відмова має бути обґрунтованою. Юристи радять робити 2 примірники рапорту. На одному мають бути номер, дата та підпис того, хто прийняв цей рапорт. Аби потім можна було оскаржувати відмову або бездіяльність. Але на практиці це далеко не завжди працює. Можливо, впровадження застосунку «Армія+», де можна буде подавати рапорти в електронному вигляді, полегшить весь процес.
Якщо ви вважаєте, що вас необґрунтовано не відпускають у відпустку, звернутися можна на гарячу лінію Міноборони.
Це другий вид відпусток, який надається під час дії воєнного стану. Вона може надаватися терміном до 10 днів. При цьому зберігається виплата грошового забезпечення.
Військовослужбовець має вказати в рапорті, які саме сімейні обставини або поважні причини спонукають його піти в таку відпустку, а також, за можливості, надати відповідні документи до рапорту. Якщо цього не зробити, то у відпустці можуть відмовити.
Більше про те, як піти у відпустку за сімейними обставинами, можна прочитати тут.
Законом передбачено, що основна відпустка та відпустка за сімейними обставинами надаються без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більш ніж дві доби в один кінець.
Це новий вид відпусток, який з’явився після ухвалення закону про мобілізацію. 21 травня Кабінет Міністрів України затвердив порядок надання такої відпустки. Зокрема, за яку техніку і скільки днів додаткової відпустки може отримати військовослужбовець у разі знищення ворожої техніки.
Зазначимо, що загалом на рік можна отримати не більш ніж 15 днів такої відпустки. Вона може надаватися не лише тому, хто безпосередньо знищив техніку, але й іншим військовослужбовцям, які брали участь у виявленні та знищенні ворожої техніки. Вони можуть отримати таку ж кількість днів, як і військовослужбовець, який техніку знищив.
Але важливо пам’ятати, що знищення техніки має бути підтвердженим! Більше про це читайте в нашому матеріалі.
Наразі це основні варіанти відпусток, які доступні військовослужбовцям під час дії воєнного стану. Але також є відпустки, які надаються за специфічних умов. Розповімо про них також.
Якщо військовослужбовець, звільнений з полону, виявив бажання продовжувати службу, але має потребу у відпочинку, то за його бажанням йому надається додаткова відпустка із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів без поділу на частини. Відкликати з такої відпустки можуть лише за згодою військовослужбовця.
Така відпустка надається за висновком ВЛК для лікування у зв’язку з хворобою, або після поранення (контузії, травми або каліцтва). Термін такої відпустки визначається лікарями. Але загальний термін лікування може тривати не більш ніж 12 місяців. Весь цей час за військовослужбовцем зберігається виплата грошового забезпечення.
Нещодавно у війську з’явився новий вид військовослужбовців. Це люди, яких умовно-достроково звільнили від відбування покарання, і вони вступили на службу за контрактом. Основну щорічну відпустку вони отримати не зможуть. Але їм може надаватися відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Терміном до 10 днів.
Якщо військовослужбовець не зміг використати відпустку або використав її лише частково, то надалі така відпустка надається вже після закінчення дії воєнного стану.
У такому разі дозволяється за бажанням військовослужбовців об’єднувати щорічні основні відпустки, але при цьому загальна тривалість об’єднаної відпустки не може перевищувати 90 календарних днів.
Також є опція — отримати компенсацію. Це можна зробити вже під час звільнення.
Сьогодні вночі завдано вогневого ураження по аеродрому «Ханская», що в Республіці Адигея рф. Зокрема під удар потрапив склад боєприпасів, що розташований на території військового об’єкта.
Верховна Рада в другому читанні схвалила законопроєкт № 12023 про внесення змін до порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства. За це проголосували 276 депутатів.
Служба безпеки та Національна поліція затримали ще п’ятьох поплічників рф, які, на замовлення росіян, підпалювали авто Сил оборони та об’єкти Укрзалізниці на Київщині та в Одесі.
Речник оперативно-тактичного угруповання «Сіверськ» полковник Вадим Мисник розповів про присутність російських військ на кордоні.
На півночі Харківщини російська загарбницька армія стабільно зазнає значних втрат озброєння та військової техніки, а також живої сили. Частка загиблих коливається в межах від близько однієї третини до близько і навіть понад 40%.
Воїни 10 гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» підпалили склад з боєкомплектом російських загарбників.
Захищаємо світ
від 24000 до 54000 грн
Степанівка, Сумська область
від 21000 до 52000 грн
Степанівка, Сумська область
від 20000 до 120000 грн
Дніпро, Дніпропетровська область
— Пані Валентино, кілька годин тому у вас була зустріч з рідними військових, які повернулися з полону. Які ви для себе виклики побачили після спілкування…