ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Поки без демобілізації, але підстав для звільнення стане більше: що змінить новий закон для людей у війську

Новини Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 12 Квітня 2024, 8:12

11 квітня після кількох місяців дискусій Верховна Рада таки ухвалила законопроєкт про мобілізацію. У документі є норми, які стосуються чинних військовослужбовців. АрміяInform розповідає, що зміниться для тих, хто вже у війську.

Строки служби та демобілізація

Попри резонанс в суспільстві та чіткий запит серед військових на передових позиціях, ухвалений Радою документ не дає відповіді щодо строків служби під час воєнного стану. 

На відміну від початкового варіанту цього законопроєкту, в ухваленому документі не прописана можливість звільнитися після 36 місяців безперервної служби за рішенням Ставки Верховного Головнокомандувача. Цю норму прибрали буквально за кілька днів до голосування.

Однак загалом підстав для звільнення зі служби стало більше. АрміяInform детально розповідає, що зміниться для чинних військовослужбовців у разі підписання документа Президентом:

 • за наявності інвалідності;
 • у зв’язку зі звільненням з полону;
 • у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів — у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);
 • у зв’язку з обранням народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
 • у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя;
 • через сімейні обставини або з інших поважних причин.

Крім того, в цьому документі окремо прописано сімейні обставини та інші поважні причини для звільнення.

 1. військовослужбовці-жінки — у зв’язку з вагітністю;
 2. військовослужбовці, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також, якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
 3. один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
 4. військовослужбовці, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;
 5. військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим;
 6. військовослужбовці, які є усиновлювачами, на утриманні яких перебувають діти, які на момент усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
 7. військовослужбовці, на утриманні яких дитина з інвалідністю віком до 18 років;
 8. військовослужбовці, на утриманні яких повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю І чи ІІ групи;
 9. військовослужбовці, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка зазнала тяжкої травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується відповідними документами, але якій не встановлено інвалідність, за умови, що такі військовослужбовці не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
 10. військовослужбовці, які мають необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї першого або другого ступеня споріднення (за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення чи їх фізичної неспроможності), який є особою з інвалідністю I групи;
 11. військовослужбовці, які мають необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї першого ступеня споріднення (не більше одного), який є особою з інвалідністю II групи, зайняті постійним доглядом за нею, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий постійний догляд;
 12. військовослужбовці, які мають необхідність здійснювати опіку над особою, визнаною судом недієздатною за умови, що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами;
 13. військовослужбовці у разі, якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

По суті, цей документ частково прибирає різницю між контрактниками та мобілізованими в частині звільнення зі служби. Адже наразі в мобілізованих таких підстав більше.

Відпустки

Для військовослужбовців під час дії воєнного стану залишаються: основна щорічна (30 днів) та відпустки за сімейними обставинами (до 10 днів). В документі лише прописується, що основна частина щорічної відпустки має становити не менше 15 днів.

Передбачається відпустка для військовослужбовців, звільнених з полону. Тривалість 90 календарних днів зі збереженням грошового забезпечення. Відкликати з неї можуть лише за погодженням військовослужбовця.

Додатково пропонується запровадити відпустку за знищення техніки. Вона може тривати не більше ніж 15 днів на рік.

Винагороди

Крім існуючих виплат грошового забезпечення та додаткової винагороди (30, 50 та 100 тисяч гривень), пропонується виплачувати винагороду за знищене/захоплене озброєння та техніку противника. 

Розмір від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На 1 січня 2024 року такий мінімум становить 3028 гривень. Тож для цього року це від 12 112  до 908 400 грн.

Мотивація для підписання контракту

Пропонується у разі підписання першого контракту надати військовослужбовцю право на компенсацію 50 відсотків від першого внеску за кредитом по програмі «єОселя» та додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби, та ще 100 тисяч гривень після другого.

Також, ті хто підпише контракт (в документі не вказано, що це має бути саме перший контракт) матимуть право протягом трьох місяців з дати укладення такого контракту отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень.

«Кредитні канікули»

Військовослужбовцям, їхнім дружинам (чоловікам) не нараховуватимуться проценти за користування кредитом, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед банками та іншими організаціями. Виняток – кредити на нерухомість та автомобілі.

Вислуга років для нарахування пенсії

Військовослужбовцям для визначення розміру пенсії зараховується 1 місяць служби за 3 місяці проходження служби, якщо він перебував у районах виконання завдань під час дії воєнного стану. 

Що ж стосується питань демобілізації та ротацій, то їх мають винести в окремий законопроєкт. Про це розповів речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін. За його словами, у рекомендаціях Комітету з питань нацбезпеки та оборони закладений термін на розробку документа до восьми місяців.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
«Мы теперь войны не боимся с Надей…У нас рядом поселились солдаты. На Беркасях, напротив нас», — ГУР перехоплення

«Мы теперь войны не боимся с Надей…У нас рядом поселились солдаты. На Беркасях, напротив нас», — ГУР перехоплення

Українські розвідники оприлюднили перехоплену розмову цивільних з шебекіно щодо місця перебування російських військових.

Противник втратив 132 солдатів на півдні України

Противник втратив 132 солдатів на півдні України

Протягом доби отримано підтвердження, про зменшення кількості особового складу противника на 123 особи.

Морпіхи зачистили окопи, прикордонники зупинили штурм, у росії палає: стрім з прифронтового міста

Морпіхи зачистили окопи, прикордонники зупинили штурм, у росії палає: стрім з прифронтового міста

У росії знову палають нафтові об'єкти – безпілотники СБУ атакували Афіпський НПЗ у Краснодарському краї та нафтобазу у сусідньому селищі Енем.

Гвардійці полонили 9 окупантів за тиждень, ще 159 були просто знищені

Гвардійці полонили 9 окупантів за тиждень, ще 159 були просто знищені

Понад три сотні російських загарбників були знищені або поранені бійцями підрозділів оперативного призначення Національної гвардії України.

Українські морпіхи показали зачистку російського опорника

Українські морпіхи показали зачистку російського опорника

Українські з окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського провели штурм та зачистку ворожого опорника на Харківщині.

російські військові атакували цивільну автівку у селищі на Херсонщині: є загиблий

російські військові атакували цивільну автівку у селищі на Херсонщині: є загиблий

російські військові спрямували удар по цивільній автівці у селі Текстильне на Херсонщині.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Снайпер

від 20000 до 120000 грн

Дніпро

128 ОБр Сил ТрО

Комірник

від 20000 до 20000 грн

Васищеве

Військова частина 3075 НГУ

Командир відділення радіоперешкод, ВОС 539. Війська РЕБ.

від 19000 до 120000 грн

Коломия, Івано-Франківська область

Начальник їдальні

від 21400 до 23000 грн

Дніпро

31 Бр НГУ ім. генерал-майора Олександра Радієвського

Оператор БПЛА ЗСУ

від 20500 до 130000 грн

Херсон, Херсонська область

Стрілець – снайпер

від 20000 до 120000 грн

Червоноград

Червоноградський РТЦК та СП