— Розкажіть, будь ласка, про те, як змінювалися засоби РЕБ/РЕР протягом періоду широкомасштабного вторгнення? — На початок широкомасштабки весь аналоговий РЕБ — це був білий шум. Було…
На Донеччині реактивна артилерія працює як вдень, так і вночі. Для богів війни немає важких цілей. Якщо надходить команда, вони миттєво висуваються на вогневий рубіж і щоденно випалюють окупантів.
Цей екіпаж «Граду» з перших днів широкомасштабного вторгнення бив рашистів на півдні України, а нині продовжує це робити на Донеччині. Хлопці діють злагоджено, адже понад рік працюють одним колективом.
— Від наших дій залежить, як складеться ситуація у побратимів, які тримають передові рубежі. Тож ми переважно діємо на випередження, не даючи противнику можливості піти на штурм. Також, у разі їхньої спроби атакувати, накриваємо сектори з піхотою та технікою, — розповідає старший офіцер батареї однієї з окремих мотопіхотних бригад на позивний «Дністер».
Чоловік мав за плечима військову кафедру, тож коли росіяни спробували захопити Україну, він пішов до війська. У ЗСУ пройшов необхідну підготовку та прийняв у підпорядкування реактивну батарею.
— Ми мали багато роботи на півдні України, коли звільняли Херсонщину. Пізніше були передислоковані на Донеччину. Тут не легше, а іноді важче. Часто буває досить гаряче, особливо коли противник намагається піти штурмом, — продовжує офіцер.
Своєю чергою командир екіпажу БМ-21 «Град» на псевдо «Барбер» вже багато років у війську. Його армійський досвід розпочався ще під час проведення АТО/ООС.
— Інтенсивність нашої роботи залежить від того, як поводиться противник. Як правило, працюємо, коли вони пробують лізти до нашої піхоти, або ж у звичайному режимі — по планових цілях, — говорить «Барбер». — Трапляється, що за добу можемо до десяти разів виїхати на вогневі позиції. Наприклад, на Херсонщині за добу випускали до 2,5 пакета. І все було результативно.
Військовий говорить, що на рахунку їхнього екіпажу багато знищеної піхоти, автомобільної техніки тощо. «Найжирніші» цілі цього екіпажу — російська РЛС та танк, а також склад з боєприпасами в Чорнобаївці.
— Якщо це планові цілі, то в нас є вже визначені координати, які вносяться на планшет. Також у парі з нами можуть працювати «пташки» аеророзвідників. Тоді ми робимо перший пристрілочний, а далі корегуємося по картинці, наводимся точніше і б’ємо прямо по цілі. У більшості випадків наша робоча відстань до 20 кілометрів, — відмічає командир «Граду».
Після роботи по квадрату екіпаж має швидко покинути вогневий рубіж, адже противник часто застосовує свою контрбатарею.
— Було таке, що ми одночасно відпрацювали по двох цілях. Зробили невеликий перекат на нове місце і вже за кілька хвилин прилетіли ракети з ворожого «Граду». Тож доводиться працювати швидко, без затримок. Це наша безпека, — каже інший військовий з позивним «Балу».
Варто зауважити, що на «Граді» є два механізми пуску ракет: ручний і електропривід. Також хлопці можуть працювати з пульта командира, або ж з котушки — коли машина схована в капонірі. У своїй практиці вони нерідко використовують посилені снаряди, які мають більшу силу ураження.
Під час мого спілкування з екіпажем, реактивники отримали нову ціль. За лічені хвилини машина покидає схованку та виїздить на вогневу позицію. Там хлопці готують машину до роботи. Ще кілька хвилин і командир дає команду: «Вогонь». Одна за одною смертоносні 122-мм ракети покидають стволи установки. Ще не встиг осісти пил, а бойова машина вже покидає точку. Всі дії екіпажу відточені до автоматизму, жодного лишнього руху та затримки.
Пізніше стало відомо, що екіпаж «Барбера» першою ж ракетою влучив у ціль — будинок із російською піхотою. Ось так працюють українські реактивники, не даючи жодних шансів росіянам.
Фото автора
@armyinformcomua
Упродовж доби окупанти завдали 418 ударів по 11 населених пунктах Запорізької області.
Від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень. Українські захисники продовжують рішуче давати відсіч спробам противника просунутися в глибину нашої території, завдаючи йому вогневого ураження.
«Так, у мене росіяни забрали дім, потім забрали у мене другий раз дім. Але... життя ж то не забрали? Я ж продовжую жити. І продовжувати треба жити де завгодно. Головне — щоби в Україні. Мене мотивує те, щоб росіяни не прийшли сюди та не знищили тут все, не вбили мою дитину і дружину. Бо я бачив на власні очі, що відбувається там, куди приходить Росія», — говорить Єлизар Гранков.
Повільне відновлення економіки, розвиток воєнних галузей, висока інфляція та підвищення податків. Про підсумки 2024 та очікування від 2025 року АрміяInform розповів експерт Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Олександр Чупак.
Розгорнута Пентагоном у Вашингтоні система, відома як розширена регіональна ситуаційна обізнаність (ERSA), об’єднує вдосконалені камери візуального розпізнавання та лазери.
Що таке патронатна служба бойової бригади, для чого вона потрібна та які функції виконує? Як патронатна служба працює з пораненими та родинами загиблих, полонених та зниклих безвісти бійців? У чому полягає специфіка роботи з родинами зниклих безвісти та чому вона найскладніша?
від 25000 до 125000 грн
Київ
Морська Піхота ЗСУ
— Розкажіть, будь ласка, про те, як змінювалися засоби РЕБ/РЕР протягом періоду широкомасштабного вторгнення? — На початок широкомасштабки весь аналоговий РЕБ — це був білий шум. Було…