ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Національний хакатон із кіберзахисту – один із етапів підготовки до навчань Locked Shields – 2022

Прочитаєте за: 4 хв. 24 Листопада 2021, 15:14

19 листопада завершився Національний хакатон із кіберзахисту. Цей захід було організовано Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України спільно з Центром стратегічних комунікацій за підтримки Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, Проєкту з обміну знаннями НАТО − Україна та Проєкту «Кібербезпека критичної інфраструктури України».

Участь у хакатоні взяли 15 команд із сектору безпеки і оборони, освітніх та наукових закладів України. Збройні Сили України представляли чотири команди: військової частини А0334, Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, Житомирського військового інститут імені С.П. Корольова та Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. Менторами та суддями хакатону виступали міжнародні та вітчизняні експерти, зокрема фахівці НАТО.

У форматі змагань команди-учасниці були розподілені на три типи: 

– «сині» команди — це група програмістів-учасників конкурсу, що працюють у секторі безпеки і оборони України. Головне їхнє завдання полягає у тому, щоб вирішувати та презентувати запропоновані конкурсні задачі; 

– «зелені» команди — це група програмістів із України, НАТО та країн-партнерів НАТО, а також представників сектору безпеки та оборони, які не беруть участі у змаганні. Головна мета «зеленої» команди полягала в тому, щоб вирішувати та презентувати запропоновані задачі. Зелені команди можуть надавати технічну підтримку «синім» командам, а також заохочуються консультувати учасників змагань;

– «біла» команда — це контролююча команда, що не бере участі у змаганні. Головним обов’язком «білої» команди є забезпечення ефективного проведення хакатону та чесності конкурсу. «Білій» команді дозволяється обрати одну з задач та презентувати її рішення.

Учасникам Національного хакатону пропонувалося взяти участь у вирішенні одного з трьох типів завдань: 

  1. Кіберзахист об’єктів критичної інфраструктури. 
  2. Виявлення, реагування та запобігання кібератакам на об’єкти кіберзахисту.
  3. Добування (збір), оброблення, аналіз і відображення інформації з відкритих джерел (OSINT) для виявлення та запобігання кібератакам і кіберінцидентам.

Після завершення хакатону ми поспілкувалися з начальником кафедри «Кібербезпеки» факультету бойового застосування систем управління та зв’язку Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут полковником Владиславом Чевардіним. Його курсанти безпосередньо брали участь у змаганнях, а сам Владислав Євгенійович виступав у «білій» команді  як експерт. 

– До складу нашої команди увійшли курсанти четвертого курсу Владислав Савчук та Олександр Карпишинець. Капітаном був викладач кафедри старший лейтенант Олександр Марчук, − говорить Владислав Євгенійович. 

Представники ВІТІ вирішили спробувати свої сили у вирішенні першого типу завдань – «кіберзахист об’єктів критичної інфраструктури». Адже саме таке завдання найбільше відповідає тому, до чого готують курсантів на кафедрі «Кібербезпеки». 

– Нашою командою було запропоновано рішення щодо елементів комплексу детектування несанкціонованого використання USB-носіїв та VPN-тунелів. Ми вклалися у визначені терміни і презентували робоче рішення для захисту інформаційно-телекомунікаційних систем у Збройних Силах України, яке можливо застосовувати без додаткових фінансових витрат, − зазначив полковник Чевардін.

За словами Владислава Євгенійовича, це була, так би мовити, проба пера для курсантів цього навчального закладу. Адже команда ВІТІ вперше брала участь у Національному хакатоні з кіберзахисту. Раніше представники військового вишу неодноразово брали участь у міжнародних та національних хакатонах із програмування. 

– Технічно наше рішення було виконано на дуже високому рівні. Ми знаємо, над якими аспектами нам ще потрібно попрацювати, але найголовніше, що ми здобули, – досвід, − зауважив офіцер.

За словами начальника кафедри «Кібербезпеки», по суті курсанти за чотири дні зробили практичну частину своєї бакалаврської роботи. До того ж це практичне рішення, яке вже розгорнуто і успішно застосовується на серверах військового навчального закладу. 

– На суд журі ми винесли розроблене нами цілком робоче рішення, яке має практичне застосування. Завдяки йому ми можемо детектувати використання несанкціонованих USB-носіїв чи VPN-тунелів за ІР-адресою, − говорить полковник Чевардін.  

Також, як він зазначив, участь у Національному хакатоні з кіберзахисту представники ВІТІ розглядають як один із етапів підготовки команди для участі в навчаннях НАТО  Locked Shields – 2022 («Зімкнені щити – 2022»). У цих навчаннях, які відбудуться навесні наступного року, візьмуть участь команди з понад 25 країн.

– Представники організаторів навчань Locked Shields – 2022  певний період спостерігали за нашою діяльністю і  наступного року команда ВІТІ отримала запрошення для участі. Ці навчання чи не наймасштабніші у світі у сфері кібернетичної безпеки, а тому дуже приємно і почесно буде «зімкнути щити» разом із нашими партнерами з країн-членів НАТО, − наголосив полковник Чевардін.

Фото Дмитра Юрченка

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook