ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Досвід США: Аби система протидії та запобігання корупції в оборонній сфері була ефективнішою, потрібен прояв лідерства

Прочитаєте за: 4 хв. 15 Вересня 2021, 12:29

В АрміяInform відбувся брифінг доктора наук державного управління Віктора Соловйова, який представив деякі аспекти протидії корупції у військовій сфері, опираючись на досвід США. Зазначимо, що наш гість у свій час обіймав посаду керівника управління протидії корупції в апараті РНБО України, працював в адміністрації Президента України, з 2015 року ‒ міжнародний експерт Центру з питань доброчесності в оборонному секторі (фінансується МО Норвегії). Проєкт ставить за мету вивчення корупційних ризиків у діяльності цивільного персоналу та державних службовців МО України, впровадження заходів антикорупції секторально. 

‒ Ми, як Центр з питань доброчесності в оборонному секторі, брали участь у розробці та реалізації Антикорупційної програми МО України. Зокрема,  як експерт я двічі залучався до оцінки корупційних ризиків, що є елементом Антикорупційної програми, ‒ зазначив Віктор Соловйов. ‒ Управління з питань запобігання та виявлення корупції Міноборони врахувало близько 80% наших рекомендацій. 

Антикорупційна діяльність громадських організацій у військовій сфері була б неможливою без виконання Міністерством оборони України вимог демократичного цивільного контролю над Збройними Силами.

У зв’язку з цим експерт відзначив прогрес військового відомства у реалізації західних стандартів цивільного демократичного контролю в оборонній сфері. 

‒ Нині в Україні є чимало антикорупційних громадських організацій, які активно працюють у військовій сфері та напрацювали чимало аналітичного матеріалу з секторальних напрямків, ‒ зазначив Віктор Соловйов. ‒ Наприклад, у сфері діяльності держпідприємств Міноборони, медичній сфері, житловому забезпеченні військовослужбовців, реформі оборонних закупівель та обліку земель оборони чимало зробили Незалежна антикорупційна комісія (НАКО), State Watch, проєкт «Разом проти корупції», норвезький проєкт «Виховання доброчесності серед працівників МО України», проєктний офіс з оборонних закупівель. 

За його словами, все це було б неможливим без виконання Міністерством оборони вимог демократичного цивільного контролю над Збройними Силами. Це ті зобов’язання, які бере на себе військова організація з розкриття інформації зі співпраці з громадськістю, з парламентськими комітетами та державними установами, зокрема й під час забезпечення президентського чи урядового контролю. 

На переконання Віктора Соловйова, якщо говорити про цивільний демократичний контроль, то насамперед йдеться про відкритість Міноборони, адже навпаки ‒ секретність і закритість – це дуже гарне поле для корупції. Отож, важливо, що військове відомство України сприяє відкриттю інформації, доступу до неї парламентарів та громадськості і в такий спосіб фактично забезпечує співпрацю з громадянським суспільством.  Порівняно з недалеким минулим, яке визначалося рисами пострадянського періоду, це безпрецедентні кроки. 

Водночас, як зауважив експерт, аби антикорупційна програма була ефективною і загалом система запобігання та виявлення корупції працювала краще, потрібен прояв лідерства керівництва – так, як це працює у Збройних силах США. 

‒ Прояв лідерства полягає у тому, що міністр оборони США або його заступники дають чітку вказівку про те, що антикорупційна діяльність є пріоритетом у їхній діяльності та попереджають про недопустимість будь-яких її проявів у сфері оборони, ‒ зазначив Віктор Соловйов.

Transparency International ‒ неурядова міжнародна організація по боротьбі з корупцією рекомендує реалізовувати такі заходи у вигляді одно-дводенних семінарів за участю вищого керівництва оборонного відомства. На них має відбутись дискусія з проблем, які можуть виникнути у зв’язку з наявними корупційними ризиками по секторах. Transparency International наголошує на тому, що на цих заходах у США головує особисто Міністр оборони, його заступники або державний секретар, тобто представники з найвищого ешелону оборонного відомства. 

Як в армії США, так і в будь-яких інших країнах заходи на кшталт «Дня керівника» дуже важливі, оскільки це ‒ чіткий сигнал усім про те, що керівництво не толерує будь-які корупційні прояви.

Віктор Соловйов уточнив, що під час «Дня керівника» (а саме так цей захід називають у Збройних силах США) не дають помпезних обіцянок подолати корупцію і не запускають нові програми. Натомість на «День керівника» відбувається представницьке обговорення, присвячене питанням, які потрібно вирішити, аби не допускати проявів корупції.

‒ Як в армії США, так і в будь-яких інших країн заходи на кшталт «Дня керівника» дуже важливі, оскільки особливістю військової організації є ієрархія. Це є чітким сигналом усім командирам та начальникам, незалежно від того чи це військовослужбовець, чи державний службовець, про те, що керівництво не толерує будь-які корупційні прояви. Ця вказівка згори надзвичайно важлива для виховання доброчесності військовослужбовців та працівників. Вони бачать приклад, ‒ зазначив  Віктор Соловйов.

Експерт навів статистичні підтвердження. Наприклад, для 89% військовослужбовців, які звільняються з військової служби після першого контракту, серед основних критеріїв, якими вони керуються, аби вирішити питання продовжувати контракт чи звільнятися, є саме менеджмент та лідерство.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook