ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Генерал-майор Євген Степаненко: «Українське військо отримує перевагу над противником завдяки впровадженню сучасних рішень в інформаційні та комунікаційні системи»

Інтерв`ю
Прочитаєте за: 9 хв. 7 Серпня 2021, 12:00

8 серпня у Збройних Силах України професійне свято відзначають військові зв’язківці. Саме вони, завдяки професійній та злагодженій роботі, забезпечують безперебійний обмін інформацією та даними як між окремими підрозділами, так і військовими формуваннями в будь-який час доби, за будь-якої погоди та пори року. Зі свого боку це дає змогу повноцінно виконувати поставлені завдання.

Напередодні свята наш кореспондент зустрівся з командувачем Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України генерал-майором Євгеном Степаненком, аби дізнатися про поточний стан і подальше реформування системи зв’язку вітчизняного війська. Адже без її належної організації забезпечити якісну перевагу над ворогом неможливо.

«У Збройних Силах створені сучасні ІТ-середовища, розроблені відповідно до провідних європейських стандартів»

  Євгене Олександровичу, під час торішнього інтерв’ю Ви наголосили: «Нині наше основне завдання — нарощувати темпи й удосконалювати нинішню систему зв’язку ЗС України, наближаючи її до стандартів НАТО. Для цього варто продовжувати впроваджувати ефективні рішення, що дадуть війську можливість адекватно відповідати на сьогоднішні й потенційні загрози, які можуть виникнути перед системою зв’язку та кіберзахистом». Як триває цей процес, які саме рішення втілені?

— На цей час інформаційні середовища, що активно використовують у ЗС України, мають у собі ідеологію кінця 90-х – початку 2000-х років і здебільшого призначені для автоматизації процесів передавання інформації у вертикальних напрямках. Тобто переважно вони призначені для доведення рішень від керівництва до підлеглих та у зворотному напрямку. Водночас такі системи не пристосовані для забезпечення інформаційних процесів горизонтальної взаємодії. Маю на увазі процеси обміну інформацією між підрозділами, що перебувають на одному рівні підпорядкування та обмін інформацією між окремими посадовими особами. Досвід провідних країн свідчить, що саме розвиток горизонтальних інформаційних зв’язків дає підґрунтя розвитку об’єкта інформатизації в цілому, швидкого впровадження інновацій, активного застосування й узагальнення позитивного досвіду.

У попередні роки за допомогою та активною участю країн-партнерів України у Збройних Силах створені сучасні ІТ-середовища, розроблені відповідно до провідних стандартів, здатні забезпечити надійний захист інформації та є легко масштабованими. Саме ці середовища стануть основою для організації вільного обміну інформацією у вертикальному й горизонтальному напрямках. Варто зауважити, що цей обмін буде повністю контрольований і захищений, що мінімізує ризики витікання інформації як через зовнішнє втручання, так і внаслідок зловмисних інсайдерських дій. Роботи зі створення ядра такої системи успішно завершені. Зараз триває активна робота з введення в експлуатацію та розширення покриття цих ІТ-середовищ. До цієї роботи залучені спеціалісти як оборонного відомства, так і ЗС України за активної участі іноземних радників з країн НАТО. Перші результати реалізації цього проєкту можна буде побачити у практичному застосуванні вже у 2022 році.

«Усі зразки сучасної техніки зв’язку, які надходять у війська, розроблені на основі сучасних вимог та з урахуванням досвіду її застосування в АТО/ООС»

  Як нині виконується програма оснащення війська новітніми засобами і технікою зв’язку? Чи відповідають вони сучасним вимогам, аби підрозділи якісно та повноцінно виконували поставлені завдання?

— Програма оснащення Збройних Сил новітніми засобами і технікою зв’язку в цілому проходить відповідно до пріоритетів розвитку, визначених керівництвом держави, та потенційних загроз навколо України. На 2021 рік сплановано і частково реалізовано оснащення підрозділів, військових частин сучасною цифровою технікою зв’язку, телекомунікаційним обладнанням, радіостанціями УКХ діапазону, розроблено й передано до бойових підрозділів морської піхоти ВМС ЗС України сучасні командно-штабні машини на базі БТР-4. Усі лінійні батальйони зв’язку Командування переоснащено радіорелейними станціями Р-414-МУ. Вузлові батальйони зв’язку Командування переоснащено комплексними апаратними зв’язку (КАЗ) на 100 %, частина з яких має розширені можливості. Новітні КАЗ надійшли і до батальйонів управлінь командувань та родів військ. Отримано й перші зразки нових мобільних радіорелейних станцій тактичного рівня.

Крім того, до кінця 2021-го сплановано поставлення та оснащення бойових підрозділів тактичної ланки управління ЗСУ сучасними радіозасобами виробництва компанії «L3 Harris», закупленими в межах контрактів за бюджетні кошти й отримані як матеріально-технічна допомога від США.

Розпочато розгортання інтегрованої системи транкінгового зв’язку підрозділів забезпечення за допомогою використання технології Linked Capacity Plus, яка забезпечить інтеграцію системи транкінгового зв’язку в єдину інформаційно-телекомунікаційну систему Збройних Сил.

Створюється комплексна система захищеного відеоконференцзв’язку та SIP-телефонії, яка забезпечить захищений відеоконференційний зв’язок з максимально можливим ступенем захищеності.

Значно нарощуємо спроможності військ зв’язку за напрямом кіберзахисту, зокрема за рахунок матеріально-технічної допомоги від США.

Усі зразки сучасної техніки зв’язку, які надходять у війська, розроблені на основі сучасних вимог з урахуванням досвіду застосування техніки та засобів зв’язку в АТО/ООС.

«У Збройних Силах України організовано проходження навчального онлайн-курсу з базових заходів кібербезпеки зі складанням заліку всіма користувачами ПЕОМ»

Які зміни внесені до програми підготовки зв’язківців, зокрема з кібербезпеки, з урахуванням досвіду АТО/ООС? Адже застосування сучасних технологій на війні потребує належної кваліфікації персоналу?

— Світові тенденції в кібербезпеці показують, що внутрішні загрози безпеці можуть бути небезпечнішими, ніж зовнішні (кібератаки, розповсюдження шкідливого програмного забезпечення тощо). Так, недбалість користувачів, їхня недостатня обізнаність із правилами безпечного користування комп’ютерами й мережевими ресурсами можуть створювати численні можливості реалізації зовнішніх векторів атак. Для зменшення подібних ризиків у державах НАТО триває активне навчання користувачів правил безпечної роботи та підвищення базового рівня знань у галузі кібербезпеки. А допуск до роботи з комп’ютерним обладнанням надається лише користувачам, які пройшли відповідну підготовку та склали необхідні заліки (екзамени).

Ураховуючи досвід Альянсу, у ЗСУ організовано проходження навчального онлайн-курсу з базових заходів кібербезпеки зі складанням заліку для 100 % особового складу, який використовує ПЕОМ у службовій діяльності. Це як один з прикладів.

«У 2022 році плануємо завершити розгортання інтегрованої системи транкінгового зв’язку за допомогою використання інноваційної технології»
 

На які пріоритетні програми подальшого розвитку системи зв’язку Збройних Сил розподілятимуть виділений фінансовий ресурс?

— На забезпечення військових частин, підрозділів Збройних Сил України сучасними цифровими засобами зв’язку на 2022 рік сплановано фінансовий ресурс, який спрямовано на закупівлю та подальший розподіл сучасних радіозасобів УКХ діапазону, засобів транкінгового та спеціального зв’язку для бригад, полків та військових частин.

Крім того, на 2022 рік сплановано завершення розгортання інтегрованої системи транкінгового зв’язку за допомогою використання технології Linked Capacity Plus. Це дозволить оптимізувати й підвищити пропускну спроможність мережі транкінгового зв’язку у війську в рази.

Для функціонування наявної системи зв’язку сплановано фінансовий ресурс, який направлений на забезпечення військових частин та підрозділів Збройних Сил України, зокрема, залучених в ООС, органів військового управління, всіма необхідними сервісами зв’язку, переоснащення стаціонарної компоненти на сучасні цифрові засоби зв’язку та нарощення наявних, введених в експлуатацію систем.

Так, на сьогодні фінансування за напрямом «зв’язок та інформаційні системи» потребує значно більших асигнувань, проте з огляду на принципи, які впроваджуються в систему оборонного планування МОУ та ЗСУ, нам вдається поступово набувати необхідних спроможностей бойовими підрозділами ЗС України відповідно до визначених пріоритетів розвитку.

Крім того, зазначу, що у 2020–2021 роках ще один крок зроблено в напрямку реалізації підходів, прийнятих у країнах-членах НАТО. А саме функція проведення закупівлі ОВТ за напрямком Командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗС України, зберігання цих зразків та їхній ремонт, а також забезпечення військ передано до Командування Сил логістики ЗСУ до новоствореного структурного підрозділу. Тобто Командування поступово позбавляється від непритаманних функцій. Також новим підходом, який реалізовано, є курс на децентралізацію закупівель, і вже майже повністю передана до визначених військових частин функція закупівлі решти необхідного майна загального призначення.

«Посадових осіб у районі проведення ООС забезпечено всіма необхідними сервісами зв’язку»

  Підбиваючи підсумки життєдіяльності військ зв’язку за перше півріччя поточного року, які здобутки можете відзначити?

— По-перше, Командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ сформувалось як орган військового управління і поступово набирає оперативних спроможностей. По-друге, посадових осіб у районі проведення операції Об’єднаних сил забезпечено усіма необхідними сервісами зв’язку. По-третє, впроваджуються сучасні рішення в інформаційні та комунікаційні системи, які дозволять українському війську отримувати перевагу над противником і виграш у часових показниках під час реалізації циклу управління.

Окрім того, на виставці «Зброя та безпека – 2021» колектив ВІТІ імені Героїв Крут презентував безпілотний літальний апарат, основним завданням якого є забезпечення управління підрозділами, підвищення пропускної спроможності, доступності, резервування й живучості мереж зв’язку в інтересах управління військами. Також інститут тут представив інше своє досягнення — інтелектуальну MЕSH мережу мультифункціональних сенсорних вузлів для військових систем моніторингу і ухвалення рішень ISR-ISTAR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance – Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance). Ця мережа має систему чутливих інтелектуальних вузлів, мережу передачі даних з комунікаційними вузлами, вузли обробки даних і прийняття рішень та низку інших досягнень.

«До кінця 2021 року сплановано проведення державних випробувань низки дослідних зразків засобів зв’язку»

  На чому будуть зосереджені зусилля з подальшої розбудови військ зв’язку до кінця поточного року?

— Наші завдання наразі спрямовані на виконання проєктів розвитку спроможностей, які підготовлені і надані у вигляді пропозицій до Державної цільової оборонної програми розвитку озброєння та військової техніки до 2026 року. Їх реалізація дозволить забезпечити: переоснащення бойових підрозділів ЗСУ сучасними цифровими засобами виробництва корпорації «Harris»; укомплектування бойових підрозділів модернізованими КШМ та КАЗ; створення системи транкінгового зв’язку за технологією Linked Capacity Plus для оптимізації й нарощування наявних радіомереж; створення системи супутникового зв’язку ЗСУ; розвиток тропосферного зв’язку всіх ланок управління ЗС України; нарощування системи кібербезпеки в інформаційних середовищах ЗСУ. Реалізація зазначених проєктів створить передумови створення високомобільної, надійної, ефективної системи зв’язку, що відповідає технічним вимогам сьогодення.

Крім того, до кінця 2021 року сплановано проведення державних випробувань дослідних зразків станцій тропосферного зв’язку Р-412 МУ; проведення державних випробувань дослідних зразків командно-штабних машин К-1450-05 та К-1450-06 на сучасній автомобільній базі; проведення робіт зі створення КСЗІ на ядро та базові сервіси для нарощення спроможностей ІТ-інфраструктури (U-NIPRNet) із залученням матеріально-технічної допомоги від уряду США з можливістю обміну інформацією з грифом обмеження «ДСК»; проведення робіт зі створення (розгортання) комплексної системи захищеного відеоконференційного зв’язку та SIP-телефонії.

Дякую за змістовну бесіду.

Розмову вів Сергій Воронков

Читайте нас у Facebook
Генштаб ЗСУ назвав три головні напрямки, де найбільше атакує ворог

Генштаб ЗСУ назвав три головні напрямки, де найбільше атакує ворог

Ситуація на фронті характеризується активністю ворога на Харківському, Куп’янському та Покровському напрямках, де він застосовує усі наявні сили та засоби для досягнення своїх цілей.

Ворога, який сховався у розваленій будівлі, знищили наші дронарі

Ворога, який сховався у розваленій будівлі, знищили наші дронарі

РУБпАК зведеного підрозділу 153-ї ОМБр продовжує виконувати завдання на Харківському напрямку.

Окупанти вдарили по житловому кварталу Херсона, є поранений

Окупанти вдарили по житловому кварталу Херсона, є поранений

російські військові вкрили вогнем житлові квартали у Дніпровському районі міста Херсон.

Заступник командира 3-ї штурмової розповів, хто проти них воює на Харківському напрямку

Заступник командира 3-ї штурмової розповів, хто проти них воює на Харківському напрямку

російським військовим, які воюють на Харківському напрямку, не розповідають про реальну ситуацію на передньому краї і не розповідають, як наносять ураження Збройні Сили України.

Повітряні Сили ЗСУ показали збиття ворожих «шахедів» на півдні

Повітряні Сили ЗСУ показали збиття ворожих «шахедів» на півдні

Повітряні Сили ЗС України показали бойову роботу зенітних ракетних підрозділів на південному напрямку вночі 21 липня 2024 року.

Війська рф обстріляли Нікопольщину боєприпасами з флешетами — РВА

Війська рф обстріляли Нікопольщину боєприпасами з флешетами — РВА

Окупаційні війська у суботу, 20 липня, обстріляли населений пункт Марганецької громади на Дніпропетровщині зі ствольної артилерії з використанням снарядів із флешетами.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Бойовий медик взводу, військовослужбовець у ЗСУ

від 50000 до 120000 грн

Київ

66 ОМБр ім. князя Мстислава Хороброго

Зв’язківець, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Дніпро

Військова частина А4615

Заступник командира роти з МПЗ, офіцер

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Бойовий медик 14 ОМБр ім. князя Романа Великого

від 21000 до 121000 грн

Володимир, Волинська область

Інспектор прикордонної служби

від 21000 до 21000 грн

Черкаси

Головний центр підготовки особового складу ДПСУ ім. генерал-майора Ігоря Момота

Юрисконсульт

від 25000 до 30000 грн

Запоріжжя

Військова частина А3130