ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Операція «Ревакцинація»: швидко, безпечно і з гарантією!

Прочитаєте за: 6 хв. 7 Червня 2021, 12:02

Аналіз причин, чому люди ігнорують наполегливі рекомендації лікарів про необхідність вакцинації та власний голос здорового глузду, дає зрозуміти, що здебільшого це наслідки інформаційно-сміттєвого «цунамі» про саму вакцину та протоколи її застосування у межах програми вакцинації в Україні. Та й окремі «лідери суспільних думок» на медіамайданчиках у мережі Інтернет доклали зусиль, аби пересічні громадяни на якомога довший термін відстрочували візит до пункту вакцинації.

МОЗ України публікує статистику захворюваності на COVID-19 щодня. І дані промовисті: Україна не опускається нижче в рейтингу країн, що мають велику кількість хворих. Так не має бути. І одна із запорук виходу з цієї ситуації – роз’яснювальна робота. Зокрема, і з військовими та членами їхніх родин. Отже, журналісти АрміяInform звернулися до персоналу одного з мобільних госпіталів у районі ООС із проханням ще раз показати, як саме відбувається процес вакцинації і чим щеплять військових. І вислухати експертну думку медиків про найпоширеніші міфи, які виникли щодо процесу щеплень та якості вакцин.

Сприяли нам у цьому лікарі одного з військових мобільних госпіталів, що діє у районі проведення операції Об’єднаних сил.

Ну, а покажемо сам процес на прикладі середньостатистичного військовослужбовця. Сержант Руслан прибув у шпиталь із групою товаришів. Каже, що вирішив вакцинуватися, бо щоденна статистика захворюваності на COVID-19 невтішна. До того ж у світі виявляють нові види цієї хвороби. Тому краще мати міцний імунітет.

А де ж черги?!

Отже, для тих, хто вірить у довжелезні черги на імунізацію у військових госпіталях, доповідаємо. Під час вакцинації, щоб не виникало скупчення людей, підрозділи розбивають на групи по 20-30 осіб. Такі карантинні вимоги. І така кількість людей цілком здатна подолати весь процес за три-чотири години.

Власне, у чому ми і пересвідчились. Лікар-інфекціоніст військового мобільного госпіталю капітан медичної служби Яна Твардовська зазначає, що графік щеплень попередньо узгоджують із підрозділами. Командування має визначитись, коли і як краще надсилати людей, аби не завадити виконанню поставлених завдань. І водночас співпало із завантаженістю військово-лікувальної установи. Загалом від початку вакцинації ця схема не давала збоїв.

Made in India – це good!

Ще одна розповсюджена «лякачка» – про те, що вакцинація у війську «добровільно-примусова». Для не надто розбірливих споживачів чуток маємо переконливий доказ. Перед тим, як отримати ін’єкцію вакцини, – кожен підписує персональну згоду на вакцинацію. Погодьтесь: поставити підпис у такому документі – це суто суб’єктивна справа.

Зі слів лікаря-інфекціоніста, перед прийомом вакцини кожному вимірюють тиск і сатурацію, опитують щодо супутніх хворіб.

Напевно, найбільш заїжджений фейк той, що вакцина, якою щеплять військових, сумнівної якості. Зроблено, мовляв, в Індії. А це значить, що вона погана. Більшої маячні годі вигадати. Утім, люди, які не бажають перевіряти факти, воліють у це вірити. Але не ми. І ось чому. Перед тим, як відобразити думку фахівця-медика, хочеться нагадати «фейкоробам» один факт: вакцини від правця, БЦЖ, поліомієліту, корі, краснухи, паротиту, гепатиту та ще, напевно, десяти розповсюджених небезпечних недугів, які обов’язково дають дітям в Україні, на 90 відсотків випущені якраз на виробничих потужностях індійських фармзводів! В Індії працює понад 3 тис. фармкомпаній і понад 10 тис. фармвиробництв. Країна посідає третє місце на світовому фармринку і забезпечує приблизно 65 відсотків світового ринку вакцин.

Провідні світові медичні бренди широко користуються індійськими виробничими потужностями. Серед компаній, які мають виробництва в Індії, — Pfizer (США), Novartis (Швейцарія), AstraZeneca (Велика Британія) тощо.

Вакцина CoviShield, якою щеплять наших військових — це локальна назва британської вакцини AstraZeneca. Її виробляють в індійському Інституті сироватки крові (Serum Institute of India), найбільшому виробнику вакцин у світі, що експортує продукцію у 140 країн.

Власне, судити за ефективністю препарату слід не за країною походження. А за її медичними показниками. А вони, зі слів капітана медслужби Яни Твардовської, досить високі: 75 відсотків ефективності за умови ревакцинації упродовж 12 тижнів.

Про температуру і паспорт

Міф наступний експлуатує тему «відсутності холоду в холодильнику». Чутки, що на місцях проведення вакцинації неорганізовано правильне зберігання препарату – явне пересмикування фактів. Отже, у військовому шпиталі в ООС водночас зберігається стільки доз вакцини, скільки заплановано на цей день щеплень. Ні більше, ні менше. Комфортна  температура зберігання вакцини CoviShield: +2 – + 8 градусів за Цельсієм. Саме в таких умовах її зберігають на складах органу медичного постачання. Звідти її доставляють у військово-лікувальну установу, де її використовують за призначенням. В окремому кабінеті для щеплень є холодильник. Крім того, фахівці бригади, які проводять щеплення, навчені правилам зберігання й поводження з препаратом. Відтак ніхто вакцину в умовах, для того не призначених, не триматиме.

У військовослужбовця Руслана, якого супроводжуємо, побічних захворювань і протипоказань не виявлено. Тож він, після заповнення документів та вимірювання тиску і сатурації кисню у крові, прямує у кабінет щеплень і отримує перший укол препарату. Ще 30 хвилин мусить зачекати в коридорі на стільчику. Аби пересвідчитись, що його самопочуття в нормі й він може повертатися у підрозділ.

До слова, тут слід вставити «п’ять копійок» про паспорт вакцинації. Поки що таких сертифікатів, як у європейських клініках, в Україні не видають. Але й без засвідчення того, що перша доза вакцини пацієнтом отримана, він не йде. У військовому мобільному госпіталі кожному військовику, щепленому від COVID-19, видають довідку про дату і місце щеплення, вид отриманої вакцини та оптимальний час отримання другої дози препарату. З цією довідкою пацієнт може звернутися знову до госпіталю. Або ж до іншої лікувальної установи, де перебуває на обліку. І там отримати другу порцію вакцини, тим самим завершивши цикл імунізації.

– Загалом вся процедура разом із очікуванням у мене зайняла 40 хвилин, – говорить Руслан. – Раджу тим, хто вагається, не експериментувати із здоров’ям власним та рідних. Недаремно ж бо кажуть: вакцинуйся і живи!

Зазначу, що в районі проведення операції Об’єднаних сил військові можуть вакцинуватися у мобільних госпіталях. Перша хвиля отримання щеплень препаратом CoviShield армійцями з бойових підрозділів завершена. Уже стартувала і активно триває ревакцинація, тобто повторне щеплення.

А для тих, хто не встиг отримати перший укол, або вагається це зробити через перестороги від чуток, медики закликають не грати у «російську рулетку» із небезпечною хворобою, а подбати про здоров’я. Краще витратити 40 хвилин свого часу, як військовослужбовець Руслан, аніж провести невизначений період часу на лікарняному ліжку під кисневим апаратом.

Фото автора

10

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook