ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Якою була справжня мета російських навчань

4 Травня 2021, 14:07

Протягом квітня інформаційний простір був наповнений повідомленнями про створення потужних військових угруповань на російському боці кордону та на території окупованого Криму. Причому московські офіційні джерела заявляли про планову підсумкову перевірку наприкінці зимового періоду навчання, а українські ЗМІ у своїх повідомленнях послідовно брали в лапки навіть саме слово «навчання», наголошуючи на винятково військово-політичній складовій накопичення військ.

АрміяInform звернулась за коментарем з цього приводу до відомого воєнного експерта, головного консультанта українського Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Миколи Бєлєскова.

Що відбувалося насправді?

На тлі того, що різні джерела повідомляли різну інформацію про ці військові маневри та ситуацію загалом, виникає закономірне запитання: що відбувалося насправді? Микола Бєлєсков вважає, що офіційні російські представники, включно із міністром оборони Шойгу та профільним виданням «Красная звєзда», озвучували те, що потрібно було для виправдання агресивних дій Москви.

— Те, що їх начебто спровокували натівські навчання DEFENDER Europe чи щось подібне, — це абсолютне прикриття, яке не має нічого спільного із реальністю, — говорить експерт НІСД. — Вони просто використали це як привід для виправдання своїх дій.

Бєлєсков підкреслив, що не висловлює офіційної позиції Інституту, але на його думку, більш вірогідною є інформація від неофіційних осіб, які мають тісні зв’язки з вищим воєнно-політичним керівництвом РФ. Саме вони загалом підтверджують гіпотези, які можна скласти на основі відкритих даних про навчання.

— Наприклад, наближений до армійського керівництва директор російського Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов відкрито заявляв у своїх виступах, що навчання — це сигнал готовності діяти на Донбасі й загалом на Лівобережжі України, а основна ціль — це угруповання операції Об’єднаних сил. Саме це має найбільш реалістичний і доволі переконливий вигляд, — зауважує Микола Бєлєсков.

Армія Inform · Якою була справжня мета російських навчань. Микола Бєлєсков.

Що відпрацьовували війська агресора під час навчань?

Воєнний експерт закликає не спрощувати все до якоїсь «політичної демонстрації».  Це, на його думку абсолютно неправильно. Він  переконаний, що коли в навчаннях беруть участь дві загальновійськові армії і три з’єднання повітряно-десантних військ, вони, безумовно, відпрацьовують серйозні оперативні сценарії.

— Російська держава могла впливати на своїх візаві, на Україну, на Сполучені Штати Америки. Це було переконливо, — погоджується пан Бєлєсков. — Але те, що це було не просто «перекидання військ», а відпрацювання певних воєнних сценаріїв — це теж стовідсотково.

У відповіді на запитання про зміст цих сценаріїв, аналітик звернув увагу на те, де саме концентрувалися російські війська. Основними з’єднаннями, які були залучені до навчань, стали 58-ма загальновійськова армія, частина якої включно із бригадою управління була перекинута в Крим, та підрозділи 41-ї армії, які перекинули в зону відповідальності 20-ї армії. Микола Бєлєсков  зауважує, що концентрація російських сил відбулася чітко на флангах угруповання ООС.

— Можливо, сформовані російські угруповання не були ударними в повному сенсі, але коли перекидається одна армія та посилюється інша — це вже викликає запитання, — говорить експерт.

На думку Бєлєскова, гіпотеза оточення ООС ще більш реальна з огляду на фінальний епізод сценарію навчань «Кавказ-2020», який передбачав, що саме ці дві російські армії, 20-та і 58-ма, фланговими ударами оточують сили противника і паралельно відбивають контрудар. Експерт схиляється до цієї мети навчань росіян ще й тому, що інших цілей для можливого удару з території Воронезької області РФ на Лівобережжі просто немає.

— Наразі на лівому березі немає суттєвих з’єднань, — підкреслює Бєлєсков. — Питання ж не в захопленні територій та взятті їх під контроль, а в тому, щоб мати певний інструмент тиску. У цьому разі для них пріоритет — оточення нашого угруповання ООС.

Експерт зазначає, що навіть саме розташування 20-ї армії та характер її посилення вказують на те, що насамперед створюється загроза для операції Об’єднаних сил.

— Для лівого берега буде створюватися інше угруповання, — говорить Бєлєсков. Але це лише перший можливий сценарій навчань.  Другий сценарій — це те, що вони нещодавно відпрацювали на полігоні Опук, — каже експерт. Там росіяни не прикриваючись показали, як вони діятимуть задля часткового або повного відсікання України від моря, наприклад, для захоплення доступу до дніпровської води.

Зокрема, під час навчань в окупованому Криму російські війська відпрацьовували висадження десанту в Херсонській області.

— Вони показали, що це буде комбінований десант з моря, до двох батальйонно-тактичних груп, підтриманих тактичними десантами мотострілецьких з’єднань з гелікоптерів, — розповідає Микола Бєлєсков. — Також ці сили на певній оперативній глибині будуть підтримані повітряно-десантними військами — до двох тисяч військовослужбовців. Це два основні сценарії, які відпрацювали росіяни на навчаннях. Вони можуть реалізовуватися окремо або разом.

Аналітик підкреслює, що думка про те, що начебто росіяни перекидали війська лише заради демонстрації сили, — нонсенс. Вони відпрацювали свої сценарії.

Цікавий момент: на підтвердження цієї гіпотези українських фахівців можна навести цитату, яка чітко показує, як зросли амбіції Росії за чотири роки – від навчань «Кавказ-2016» до СКШН «Кавказ-2020». Подивіться, як щільно корелюється висловлена думка командувача російського Південного військового округу із цими переміщеннями навесні 2021-го:

«Ось і в ході СКШН «Кавказ-2020» були відпрацьовані нововведення. Якщо основні події попереднього навчання «Кавказ-2016» проходили на азово-причорноморському напрямку і були спрямовані на локалізацію умовного прикордонного збройного конфлікту в зоні відповідальності Південного військового округу, то нинішні навчання спрямовані на локалізацію міжнародного конфлікту із залученням іноземного контингенту. Різниця, як бачите, принципова».

Чи досягли російські навчання своєї мети?

На думку Миколи Бєлєскова, своїх політичних цілей російське керівництво досягло.

— Те, що Байден, назвавши Путіна кілером, погодився на телефонну розмову з ним та на організацію саміту й те, що про навчання та агресію Москви говорили в усьому світі, — було ефективним нагадуванням про існування воєнного інструменту, який Росія при нагоді може і готова використати, — вважає Бєлєсков. На його думку, це стало прикладом, коли російські війська не воюють, а виконують стратегічні цілі.

Про те, які висновки зробили військові після навчань, поки що говорити зарано — минуло дуже мало часу.

— Побачимо, які вони будуть вносити корективи у воєнне будівництво, у підготовку військ тощо. Наприклад, якщо Росія вирішила, що для прихованого розгортання потужного угруповання на нашому кордоні недостатньо 28-ми наявних БТГр, то скоро ми побачимо формування якихось нових з’єднань, — вважає воєнний експерт.

22

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook