ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Нарощування російських військ та дезінформації проти України не пройде, адже омани 2014 року немає — світ стежить і розуміє!

8 Квітня 2021, 13:55

Для підтримання ефекту нарощування російських військ та військової техніки вздовж кордонів України кремлівський агітпроп помітно активізувався в дезінформації саме в українській темі. Декому ця ситуація здається загрозливою, однак доба глобальної інфодемії (2014–2015), коли російською дезою були інфіковані пів світу, у минулому. Нині Україна та міжнародна спільнота чітко моніторять та фіксують як поведінку Росії з її перекиданням військ, так і дезінформаційні кампанії підконтрольних їй ЗМІ, зокрема в темі інформаційних маніпуляцій щодо вакцин від коронавірусу. До цього долучилась і служба зовнішньої розвідки РФ. Однак про все по порядку.  

Ми звикли сприймати всюдисущі російські фейки як неприємну, але неминучу властивість сучасного глобального інформаційного простору. Однак цього тижня Кремль нагадав, що для нього дезінформація є й інструментом підтримки військової сили. Адже значному сплеску дезінформації, спрямованої  на Україну, передувало нове нарощування збройних сил Росії вздовж українських кордонів. Фактчекінгова платформа ЄС «Східний Стратком» протягом тижня зафіксувала та спростувала понад 4100 російських фейків, націлених на Україну, із понад 11 000 вироблених та поширених кремлівським агітпропом. Ця ситуація ще раз підкреслила: головна мета дезінформаційних кампаній Кремля — Україна.

Хіти прокремлівської дезінформації

Коли російська військова техніка та війська рухались до України, прокремлівські ЗМІ упорядкували мішанину своїх фейків та сконцентрувалися на найбільших дезінформаційних хітах. Вони посилили зусилля, аби представити Україну як невблаганного агресора (що атакує власну територію!), нещасну маріонетку США; зображували Україну націоналістичною в міру неминучого геноциду росіян на Донбасі та стверджували, що Україна навіть не є державою. Для  людей зі здоровим глуздом вживання двох суперечливих переконань є ознакою когнітивного дисонансу. Та прокремлівські ЗМІ це не обходить, їх завдання в іншому: доправити спеціальні повідомлення своїм цільовим аудиторіям.

Цього тижня прокремлівські ЗМІ знову безпідставно звинуватили Київ у порушенні Мінських домовленостей, як і в 2015–2020 роках. Дезінформація стверджує, що США підштовхували Україну до конфронтації з Росією, нові візуальні ефекти отримала кремлівська концепція «громадянської війни». Зокрема, база EUvsDisinfo поповнилася знаковими новинками російської дези: «США потрібна війна в Україні, щоб зупинити трубопровід “Північний потік-2″» (Росія 24), «Команда Зеленського неприхильна до виконання Мінських домовленостей» (dnr-pravda.ru), «У квітні 2014 року Київ розпочав військову операцію проти республік Донецьк та Луганськ» (поширено більш ніж 30-ма  інформаційними ресурсами Кремля).

Ніби спираючись на свою «найкращу практику», прокремлівські ЗМІ також передавали дуже емоційні повідомлення про маленького хлопчика, якого нібито вбив безпілотник української армії на Донбасі. Ця брехня (навіть попри те, що вона швидко була розвінчана українськими та навіть російськими фактчекерами) була поширена в підконтрольних Кремлю ЗМІ і використана спікером російської Думи, який висунув вимогу (і сміх і гріх) щодо виключення України зі складу Ради Європи. Світові ЗМІ одразу ж помітили схожість такого підходу на сумнозвісну історію про «розіп’ятого хлопчика», яку прокремлівські ЗМІ розповсюдили у 2014 році, щоб розпалити ненависть до українців серед російської внутрішньої аудиторії та виправдати свою збройну агресію проти України.

Гра з «геноцидом»

У цьому контексті викликають особливе занепокоєння твердження про те, що Україна збиралася підбурити геноцид росіян на Донбасі, яке знову з’явилося в прокремлівських ЗМІ цього тижня («Після спроби розпалити геноцид на Донбасі Україна зникне з карти» (Росія 24 — YouTube). Депутат російської Думи Юрій Швіткін навіть запропонував підготувати звернення до «парламентів держав», щоб засудити дії «українських прихильників» як «геноцид» російського населення.

Попри те, що прокремлівські джерела вживають цей термін у дещо ліберальному ключі (заблокування води — «геноцид» у Криму; відмова офіційного Києва купувати вакцину «Супутник V» — «геноцид» українців), такі твердження увічнюють видатний прокремлівський дезінформаційний  концепт щодо «нацистсько-фашистської» України. Якщо в минулому Кремль використовував необґрунтовані твердження про геноцид, щоб виправдати свою військову агресію, то сьогодні такі претензії покликані допомогти мобілізувати громадську підтримку дій офіційної Москви, зробивши ставку на моральне обурення суспільства. Один із прокремлівських експертів і частий гість політичних ток-шоу на російському телебаченні, редактор військового російського журналу Ігор Коротченко, зокрема, заявив: «Ні залякування, ні крик із західних столиць не вплинуть на рішучість Росії не дозволити проводити геноцид на Сході України… Російська громадська думка не дозволить здійснити цей злочин».

Як це робилося неодноразово раніше, прокремлівські ЗМІ намагаються сформувати громадську думку, де, за висловом Петра Померанцева, «нічого не відповідає дійсності і все можливо». Навіть демонстративний ядерний удар «десь в океані», щоб дати Україні та Заходу урок.

Про вакцини

Незважаючи на сплеск уваги до України, прокремлівські ЗМІ продовжили дезінформаційну кампанію щодо вакцин, цього разу за допомогою служби зовнішньої розвідки РФ. Зокрема, багато російських відомств перевидали її пресреліз, у якому стверджується, що «європейські бюрократи» вживають термінові заходи для дискредитації вакцини Sputnik V. На підтримку такого аргументу російська розвідка вважала за розумне сфальсифікувати цілу цитату чиновника ЄС, який нібито закликав Європейське агентство з лікарських засобів відкласти надання дозволу на застосування російської вакцини до липня або серпня. У той же час французьке відділення російського телеканалу Sputnik заявило, що керівниця Європейського агентства з лікарських засобів, яке наразі проводить аналіз Sputnik V, заявила, що буде домагатися заборони російської вакцини. «Східний Стратком» проаналізував та спростував кожне з цих тверджень — все від початку до кінця вигадка. Але виникає запитання: для чого вся ця марнота? Насправді російські пропагандисти в даному випадку дотримуються тенденції зображати ЄС як схильного до російської вакцини («постійно аналізує» її, але не може прийняти через ту ж всесвітню змову»). Кремль робить усе, аби підірвати довіру до європейських зусиль щодо протистояння пандемії коронавірусу, зокрема через проведення вакцинації. Особливо активний у цих потугах офіційний акаунт у Twitter вакцини Sputnik V, що дедалі більше залучається до тролінгу та дискредитації європейських ЗМІ, установ і політиків.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook