ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Майбутні військові поліцейські проходять повний навчальний цикл за стандартами НАТО» – Олександр Головецький, начальник групи міжнародного співробітництва та миротворчих операцій штабу ГУ військової служби правопорядку

19 Квітня 2021, 16:39

Коли наші військові входитимуть у склад натовських сил і засобів забезпечення миру та підтримання порядку

– Яким чином у нормативно-правову базу діяльності ВСП імплементують стандарти НАТО? Коли, на вашу думку, створять військову поліцію?

– Нині ми прагнемо наблизитися по всіх напрямках підготовки до стандартів НАТО, зокрема у контексті імплементації нормативних документів. Очікуємо на ухвалення закону про військову поліцію, який уже розроблений і підписаний міністром оборони. Його направлено у Кабмін на експертизу згідно з процедурою проходження документів. Потім він потрапить у Верховну Раду. Нагадаю, що відповідно до Указу президента в Міноборони України має бути такий правоохоронний орган, як військова поліція, створювана на базі військової служби правопорядку. Так чітко вказано у документах і бюлетенях.

– Які функції покладені у країнах Альянсу на підрозділи військової поліції і чим займатиметься українська військова поліція?

– Військова поліція у державах НАТО – важливий елемент армій. Тут на неї покладено проведення слідчих дій (розслідувань) у військових підрозділах, убезпечення військ, забезпечення пересування військ, підтримання військової дисципліни, патрульні й поліційні операції. Окремі функції щодо проведення слідчих дій законодавство кожної країни регулює по-своєму. Крім того, є певні функції, які забезпечує військова поліція під егідою НАТО й ООН у різних точках світу, де є військові конфлікти. Серед задач ВП – взаємодія з поліцією, забезпечення проведення певних операцій у районі розгортання сил.

– Відомо, що українські контингенти беруть участь у миротворчих операціях – в Конго, Ліберії, Іраку. Там, зокрема, є суто поліцейські функції. Чи є учасниками цих операціях підрозділи ВСП?

– Так, нині окремі функції, які має виконувати військова поліція, там покладені на Сухопутні війська й інші формування ЗСУ, хоча відповідно до стандартів Альянсу цю роботу виконує саме військова поліція. Для забезпечення виконання цих завдань саме в місіях і операціях під егідою НАТО-ООН ми готуємо під сертифікацію роту ВСП (три взводи), й плануємо пройти оцінку НАТО першого рівня під час міжнародних навчань у 2021 році. Тоді зможемо приєднуватися до сил і підрозділів Альянсу для виконання завдань у певних операціях. Наші військові входитимуть у склад натовських сил і засобів забезпечення миру та підтримання порядку.

В Україну з НАТО – за новим досвідом

– Якщо можна, розкажіть докладно про співробітництво з Альянсом на рівні розробки доктрини військової поліції

– Щодо доктринальних документів, ми проводили спільну роботу з центром досконалості військової поліції Альянсу. Наша доктрина розроблена на основі натовської й направлена у міжнародний центр підготовки у Бидгощі в Польщі. Співробітники центру дали свою оцінку. Ми впровадили доктрину антитерористичного забезпечення і наразі працюємо над доктриною військової поліції на тактичному рівні спільно з центром досконалості.

На оперативному рівні ми взяли ті  завдання, що виконує ВП НАТО, підвели під наше законодавство і затвердили у головнокомандувача. Нині чітко розуміємо місце і роль Військової служби правопорядку. Ми не говоримо зараз про право на досудове слідство, якого ще немає, але коли з’явиться Закон, воно у нас буде.

– Наскільки відрізняється нормативна база України і країн Північноатлантичного договору в контексті ВП?

– Скажімо так – є багато нюансів, в яких відрізняємося. Тому на доктринальному рівні деякі функції змінюємо, щоби бути суміжними з підрозділами військової поліції Альянсу. Маємо розуміти, як це працює у них. Це розгалужений процес, його трьома пунктами не опишеш. Наприклад, закон про ухвалення військових рішень. Загалом процес схожий, але коли глибоко його розглядати, ми бачимо розбіжності – зараз над цим працюємо. Опрацьовували деякі питання з литовськими колегами. Як результат – є напрямки, якими нам потрібно іти, щоб до фахового курсу на базі 25-го центру у Львові залучити представників країн-партнерів (офіцерів штабів оперативного рівня).

– З якими країнами найплідніша співпраця, які її результати?

– Це представники Канади, США, Великої Британії, Польщі. Це добре налагоджений товариський процес. За потреби ми зв’язуємося, отримуємо фахівців та консультації.

Можемо пишатися тим, що повністю створили цикл підготовки військовослужбовців ВСП, у майбутньому Військової поліції. Наші військові поліцейські проходять повний цикл вишколу для осіб рядового й сержантського складу за стандартами НАТО і за допомогою представників країн-партнерів. Маємо базові курси для згаданого складу, підвищений курс для сержантів, спецкурс інструкторів для наших підрозділів. Готуємо проєкт сертифікації нашого 25-го центру за стандартами Альянсу. Це дає змогу готувати спеціалістів ВП НАТО на його базі. Це досить амбітний проєкт, у який вкладаємо багато зусиль і здобутий досвід у районі АТО/ООС. Цікава наша новація – триденний курс з викликів і загроз, які використовує РФ проти України, і яку роль виконує ВП у захисті цивільного населення в прифронтовій зоні, які проблеми там виникають. Це зацікавило штаб-квартиру НАТО й вони готові направляти своїх спеціалістів до нас за новим досвідом.

– Згадаймо літо 2014-го, коли місцеві жителі майже лягали під гусениці техніки, зупиняючи її. Що має робити служба ВП, щоб цього не відбулося знову?

– Так, тоді було багато таких ситуацій, які не дали нашим силам вчасно дістатися до певних рубежів. Там було багато чого – і затримка військ, і роззброєння деяких підрозділів. Скажу так: тоді ми не знали, як поводитися, чи застосовувати силу, адже доти подібних конфліктів сучасна Україна не відала. Забезпечення переміщення військових підрозділів – одне із завдань ВП. Як і вихід військ, розгортання, взаємодія з місцевим населенням. Це не тільки наша проблема, а цілий комплекс заходів. Тому наш досвід і реакція на гібридні загрози, що впливають на застосування сил та військ, дуже важливі. У нас є чим поділитись із партнерами, і їм це цікаво. Гадаю, цей проєкт нас просуне вперед на багато кроків.

Антитерористичне забезпечення – серед завдань ВП

– У лавах ВСП потрібні фахівці різного рівня – від солдатів до офіцерів. Де їх готують?

– Ми вже не першій рік готуємо спеціалістів для власних потреб. На тактичному рівні – на базі 25-го центру для рядового і сержантського складу, включаючи спецкурси для офіцерів. Офіцерів тактичного рівня готує ВІКНУ. Також в Університеті оборони є свій факультет, який готує спеціалістів оперативно-тактичного рівня для ВСП. Можу сказати, що це великий обсяг роботи, опрацьований нами. Річ у тім, що до 2014-го всі офіцери, які до нас приходили з різних видів ЗСУ, не були готовими фахівцями і сповна не розуміли всіх задач і функцій ВСП. Тепер готуємо кадри з базового рівня – тобто, нуля.

– Наскільки відрізняється підготовка офіцера служби ВСП від, скажімо, піхотного офіцера?

– Насамперед – вивчення юридичних аспектів діяльності ЗСУ, Міноборони, законодавчих актів, документів. Крім того, що курсант вивчає військову справу, що обов’язкове для офіцерів, він вчить право, націлене на функціонування військової служби правопорядку. Курсанти проходять практику у підрозділах, територіальних управліннях, виконують завдання, їх залучають до проведення службових розслідувань, перевірок, контролю певних питань. Це дає можливість закріпити навички, які здобувають в інституті чи навчальному центрі.

– Отже, які саме завдання виконуватимуть військові поліцейські?

– Розслідування злочинів, забезпечення й підтримка військової дисципліни в пунктах дислокації військових частин, забезпечення пересування військ, захист військ під час планування та пересування в районі операцій Об’єднаних сил, їхнє планування. Також до наших завдань входитиме антитерористичне забезпечення.

5
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram