ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Миротворчість за Кремлем», або Чого навчатимуть російські десантники білоруських спецпризначенців?

12 Березня 2021, 12:21

Саме миротворчій тематиці присвячені спільні тактичні навчання підрозділів російських ПДВ і білоруських Сил спецоперацій. Два такі навчання мають пройти в березні цього року. Як повідомляє російське Міноборони: «Впродовж березня поточного року на полігоні «Полівно» в Ульяновської області Росії і полігоні «Осіповічі» в Мінській області Білорусі пройдуть спільні російсько-білоруські тактичні навчання повітряно-десантних військ РФ і Сил спеціальних операцій ЗС РБ».

Контексти миротворчості

Російська «миротворчість» уже широко відома на теренах колишнього Радянського Союзу. Варто згадати молдовське Придністров’я, грузинські Абхазію й Південну Осетію чи зовсім недавній Нагірний Карабах. У всі ці гарячі точки свого часу ввійшли російські штурмові підрозділи, фактично окупувавши ці території, підтримуючи місцеві сепаратистські рухи.

Така діяльність має дуже мало спільного з визнаним у всьому світі терміном «миротворчість», який у міжнародній практиці має навіть кілька термінів, що означають дуже різні процеси. Зокрема є термін «peace-making», який означає «дипломатичні зусилля для припинення наявного конфлікту». Російська дипломатія — це тиск на опонента через шантаж і погрози, як це було під час азербайджано-вірменського конфлікту за Нагірний Карабах і раптове введення туди російських військ.

Крім того, є інші терміни: «peace-keeping», який означає військові та цивільні операції з «підтримання миру», «peace-enforcement» — військові операції з «примушення до миру», також «conflict prevention» — дипломатичні зусилля для «запобігання конфліктам» та «peace-building» — довготермінові зусилля, спрямовані на «миробудівництво».

І хоча Статут ООН не дає чіткого визначення, що таке «миротворча операція» (peace operations), але вони стали невіддільною частиною діяльності організації. Взагалі кожна операція є унікальною за мандатом, набором функцій, термінами функціонування, але силові операції своїх військових, які Росія називає «миротворчими», є абсолютно іншими за змістом і за метою.

У підтвердження цього варто звернути увагу на склад, озброєння і специфіку дій російських «миротворців». Зокрема у Нагірний Карабах увійшли російські підрозділи повітряно-десантних військ, які є наступальними штурмовими силами. На їхньому оснащенні — відповідні види озброєння й бойової техніки. Простіше кажучи, десантники призначені для бойових дій у збройному конфлікті проти ворога, а не для надання гуманітарної допомоги місцевому населенню й антитерористичних чи навіть поліцейських функцій на проблемних територіях.

Як зі штурмовиків перетворюють на «голубів миру»

Проте РФ такі «аспекти» мало тривожать і вона власним «миротворчим» досвідом залюбки ділиться із союзником — Білоруссю, яка на «миротворців» вирішила перетворити штурмовиків-спецпризначенців.

До тактичних навчань, які з 9 по 20 березня 2021 року тривають на полігоні «Полівно» в Ульяновській області РФ, залучені до 400 російських десантників і 80 білоруських спецпризначенців. Спочатку тиждень триває бойове злагодження російсько-білоруського «миротворчого підрозділу», а далі — активна фаза навчань, запланована на 16-19 березня.

Крім особового складу, до навчань залучено близько 100 одиниць бойової та спецтехніки Ульяновського з’єднання. Від білоруської сторони в маневрах візьмуть участь 80 військових окремого гвардійського десантно-штурмового з’єднання Сил спецоперацій ЗС РБ, дислокованого в Бресті. Також тут залучені два ударні вертольоти Мі-24 і 6 транспортно-бойових гелікоптерів Мі-8АМТШ Центрального військового округу.

Водночас у період 15-27 березня на полігоні «Осіповічі» в Мінській області пройде інше спільне білорусько-російське тактичне навчання. У ньому теж братимуть участь представники ПДВ Росії і ССО РБ. Від РФ у навчанні візьмуть участь близько 90 військовиків десантно-штурмового полку Псковського з’єднання, від ССО збройних сил Республіки Білорусь — понад 400 бійців і близько 100 одиниць бойової та спеціальної техніки Вітебського повітряно-десантного з’єднання.

Тематика білоруських навчань узагалі має дуже мало спільного навіть з «російською миротворчістю». Після бойового тижневого злагодження після прибуття підрозділу ПДВ Росії підрозділи російських і білоруських десантників відпрацюють спільні спеціальні дії посиленого парашутно-десантного батальйону в обороні й наступі вдень та вночі…

Москва готується захищати російськомовних в Україні

Останнім часом в російських ЗМІ можна зустріти інформацію, що Росія під виглядом миротворців може ввести «легальних» своїх військових на окуповану нею ж територію Донбасу. Те, що на їхніх шоломах будуть блакитні стрічки, а на техніці криво нанесені літери «МС» (міжнародні сили) — великої різниці від звичайних окупантів це не матиме. Такий крок Москва може здійснити нібито «для захисту російськомовного народу Донбасу». І поки міжнародні організації розбиратимуться в ситуації, РФ швидко під такою егідою захоче взяти під контроль ОРДЛО.

Цей її крок можуть неоднозначно сприйняти в міжнародному політикумі. Але, щоб «вигнати» таких «миротворців», треба буде добитись відповідних жорстких міжнародних рішень на найвищому рівні й докласти зусиль і часу для України та світової спільноти загалом. Молдова яскраво демонструє, що російських «миротворців» довше і складніше видворити зі своєї території, ніж звичайних окупантів (хоча різниці між ними — нуль).

Здійснюючи таку «миротворчу операцію» на Донбасі, РФ залюбки залучить до неї союзників, таких як білоруси чи інші держави ОДКБ. Тоді вся ця місія набуватиме рис «міжнародної». Щодо «запрошення російських миротворців», то організувати його від кремлівських маріонеток, які керують на окупованих територіях Донбасу і Луганщини, Москві буде досить просто. Гасло «Путін, введи війська!» може невдовзі знову стати актуальним…

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook