ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як попередження захищають нашу пам’ять від дезінформації

25 Лютого 2021, 9:02

Науковці Університету Тафта (США) ґрунтовно підтвердили відоме прислів’я «Попереджений — значить озброєний», яке, до речі, в давній Англії мало спочатку винятково воєнне значення. Проведене ними дослідження показало, що, говорячи науковими словами, попередження впливає на процеси згадування, захищаючи пам’ять від оманливої інформації.

Американці з’ясували, що при спробах якомога точніше щось згадати попереджені про «загрозу дезінформації» учасники демонстрували підвищену нейронну активність у ділянках мозку, пов’язаних з кодуванням подробиць події.

Результати дослідження, опубліковані у провідному американському журналі Proceedings Національної Академії наук (PNAS), можуть вплинути на підвищення точності не тільки повсякденної пам’яті, а й, наприклад, точності бойових донесень, оцінки воєнно-політичної ситуації, показань свідків у правовій практиці тощо.

КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ — ЦЕ ЗБРОЯ ПРОТИ ВОРОЖОЇ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ!

Понад 160 осіб, які брали участь в експериментах, спочатку дивилися німий фільм про злочин і прослуховували аудіоповідомлення з описом цього факту. Опис включав деякі неправдиві деталі подій чи іншу навмисно оманливу інформацію. Після перегляду і прослуховування повідомлень учасникам дослідження пропонувався тест для оцінки точності відтворення повідомлених ним подій по пам’яті.

І тут виявилося, що люди, попереджені про «можливу неточність» переказу, менш схильні до дезінформації! Цікаво, що дослідники не виявили різниці в результатах тексту незалежно від того, були учасники попереджені до чи після перегляду відео та прослуховування аудіо.

На другому етапі експерименту науковці підтвердили суб’єктивні враження за допомогою сучасної апаратури. Учасники дослідження виконали ті ж завдання — ознайомлення з дезінформацією та її переказ по пам’яті, але завершили останній тест, проходячи функціональну магнітно-резонансну томографію.

ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ?

Не можна нічого сприймати на віру, особливо якщо це стосується речей, важливих для обороноздатності країни чи власної безпеки. Як ви бачите, навіть наукові дослідження показують: здорові сумніви сприяють відсіюванню полови від правдивої інформації, підтримують психологічну рівновагу, допомагають ухвалювати виважені й правильні рішення.

Підготував Олександр Козубенко

Стежте за нами в Instagram
Мітки: