ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Проєкт «Норвегія — Україна» — у новий семестр з новими перспективами

22 Лютого 2021, 20:20

Кількість військовослужбовців, які бажають пройти безкоштовну навчальну програму за напрямом «Підприємництво та інформаційні технології в бізнесі», у Вінниці збільшилася майже вдвічі. Саме із такими показниками розпочався весняний семестр проєкту «Норвегія — Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему», який реалізується на базі міжнародного центру «Україна — Норвегія» у Вінницькому національному технічному університеті. Проєкт передбачає перепідготовку військовиків, ветеранів АТО/ООС та членів їхніх сімей. Навчання проводять викладачі та науковці університету за співпраці з провідними фахівцями Вінницької міськради, Міністерства у справах ветеранів, ГО «Центр соціальної адаптації та розвитку «Європейська ініціатива» та профільних організацій-партнерів.

Відкриття у Вінниці

— Сьогодні ми урочисто розпочали десятий семестр. Наразі маємо непогані результати втілення знань, які надаємо на курсах, у практичній площині, — розповів кореспонденту АрміяInform Юрій Бурєнніков, керівник проєкту у ВНТУ та директор Міжнародного центру «Україна — Норвегія». — Це започаткування нашими випускниками власної справи, зокрема проєкти дружин ветеранів: LIVE Cement з виготовлення декоративних виробів з бетону та «В гречку» із виробництва подушок з гречаного насіння тощо. Маємо успішні приклади соціалізації ветеранів — наш випускник перенавчився на психолога і допомагає побратимам.

Весняна сесія відбуватиметься як онлайн, так і в офлайн-форматах, залежно від режиму адаптивного карантину. Слухачі зможуть опанувати основи підприємництва, бізнес-планування, комп’ютеризації власної справи, ораторського мистецтва, тайм-менеджменту, підвищать рівень володіння англійською. Із учасниками як індивідуально, так і в групах, працюватимуть психологи.

Своїми планами із АрмієюInform поділилася нова слухачка курсів Олена, яка вирішила долучитися до навчання.

— Про проєкт дізналася торік із захопливих відгуків колег, які перед звільненням з військової служби пройшли навчання. Я маю кілька освіт, а ось із технічною не склалося, тож планую надолужити. А з огляду на постійні оргштатні зміни у війську, хочу підстрахуватися на випадок звільнення. Не бачу себе після завершення військової кар’єри вдома із в’язальними спицями в руках. Мрію стати підприємцем. У мене навіть є ідея створити психологічний простір для жінок і вдів ветеранів та військових. Тут планую здобути необхідні для втілення цієї ідеї знання.

Залучення нових партнерів

Одним із головних досягнень проєкту торік, як каже Юрій Бурєнніков, є залучення до його реалізації держструктур. Нещодавно Вінницька міськрада підписала Меморандум із центром «Норвегія — Україна» про співпрацю в реалізації низки проєктів чинної Програми розвитку соціального підприємництва на території Вінницької міської ТГ на 2020–2022 роки.

— Одним із пріоритетів міськради є розвиток соціального підприємництва у Вінниці. Наша модель дозволяє створити належні умови ефективної соціалізації військовослужбовців та ветеранів шляхом надання якісних освітніх послуг з розвитку підприємницьких компетенцій, — зауважив Юрій Бурєнніков. — Результатом цього є написання якісного бізнес-проєкту і відкриття власної справи. Міська рада сприятиме пошуку джерел фінансування і співфінансуватиме додатково 10 осіб до 25, які йдуть за грантовою програмою.

А ще міжнародний центр «Україна — Норвегія» уклав низку домовленостей про партнерство із локальними, національними і міжнародними організаціями. Їхня мета — впровадження у Вінниці інноваційних бізнес-проєктів, які допоможуть вирішити соціальні виклики. Зокрема, залучити соціально незахищені групи до підприємництва.

Міжнародний фонд соціальної адаптації плани та перспективи

Нагадаємо: проєкт «Норвегія — Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему» є продовженням проєкту «Україна — Норвегія. Перепідготовка та соціальна адаптація військовослужбовців і членів їхніх сімей в Україні». Він діятиме до 2022-го. Реалізується в партнерстві з Міжнародним фондом соціальної адаптації та Університетом NORD (Норвегія). Фінансує його Міністерство закордонних справ Королівства Норвегія.

— Розпочалося українсько-норвезьке співробітництво у вирішенні проблеми професійної та соціальної адаптації військовиків ще у 2003 році за фінансової підтримки Міноборони Норвегії, — розповів в ексклюзивному коментарі для АрміяInform президент Міжнародного фонду соціальної адаптації Володимир Рубцов. — Із жовтня 2003-го кількість випускників становить понад 11 тисяч осіб. Цього семестру проєкт діятиме у 25 містах України, зокрема, у Підгайцях, Бердянську, Дрогобичі, Володимирі-Волинському, Сєвєродонецьку, Умані й Черкасах.

«Норвегія — Україна» — єдина подібна програма, що успішно діє 18 років. Окрім того, Україна є єдиною пострадянською країною, де функціонує проєкт професійної та соціальної адаптації військових, звільнених у запас, і їхніх родин.

— До програми адаптації почали залучати членів родин військових, на яких ніхто не звертав уваги. А це досить чутлива категорія. Адже звільнення військового — трагедія всієї сім’ї. Вважаю нашим найбільшим досягненням, що ми переконали норвезьких партнерів у важливості цього кроку.

Нині амбіційним завданням проєкту є інтеграція моделі, створеної та опрацьованої під час його існування, в державну структуру.

— Наведу приклад. Держава через Мінсоцполітики і Мінвет надає послуги з перенавчання. Згідно з даними за 2020-й, 90% ветеранів перенавчилися за фахом «водій автотранспортного засобу». Чи це актуально? Ми пропонуємо перенаправити ці кошти на здобуття престижних професій. Так, у Дніпрі відкрили групу, яка вивчатиме кібербезпеку. Залучаємо місцеву владу, аби вона звернула більше уваги на військових та ветеранів. Бо ці люди — рушійна сила, яку слід спрямувати в позитивне русло, а не чекати, коли вони вийдуть на вулиці захищати свої права. Гарний приклад цієї співпраці бачимо у Вінниці.

За словами Володимира Рубцова, у планах фонду — залучити до розробки державної стратегії з професійної та соціальної адаптації не лише учасників бойових дій, а й військовослужбовців, які звільняються в запас.

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Пані Військова. Дайджест АрміяInform Армія і суспільство, Публікації