ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Правило трьох пакетів», або Як правильно транспортувати травматично ампутовані кінцівки

27 Лютого 2021, 11:34

25 лютого гостем чергового випуску «Ранкової кави» на військовій радіостанції Армія FM був лікар Валерій Халдай— ортопед-травматолог, мікрохірург.

На жаль, питання першої допомоги та евакуації пацієнтів із відчленуванням сегментів тіла супроводжується помилками навіть досвідчених медиків. При цьому в ситуацію з травматичною ампутацією може потрапити кожен із нас: «Це може бути ДТП, терористичний акт, вибухи, нещасний випадок на виробництві, — говорить Валерій Халдай. — І кожен має знати хоча б елементарне, що робити в таких складних ситуаціях».

Лікар вищої категорії Валерій Вікторович Халдай працює в галузі реконструктивно-пластичної хірургії, мікрохірургії та хірургії кисті.

ЩО РОБИТИ У ВИПАДКУ ВАЖКИХ ПАЦІЄНТІВ З АМПУТАЦІЄЮ

По-перше, впевнитися у безпеці не лише травмованого, а й того, хто надає допомогу.

— Якщо це теракт, то вибухи можуть повторитися, — звертає увагу лікар. — Якщо це ДТП, то люди перебувають на проїжджій частині тощо. Наприклад, в літаку у випадку розгерметизації кисневу маску спочатку ми надягаємо на себе, бо, знепритомнівши самі, ми вже не зможемо допомогти комусь іншому.

Другий крок — потрібно зупинити кровотечу.

— Відриви кінцівок, відчленування зазвичай призводять до великої крововтрати й критичної кровотечі, — попереджає хірург.

Для зупинення крові на кінцівках накладають турнікет, джгут із автомобільної медичної аптечки, імпровізовані джгути-закрутки.

— Навіть туга тампонада рани сприяє порятунку людського життя, допомагає постраждалому дочекатися приїзду медичної бригади «швидкої» або бути доставленим до найближчого медичного закладу, — розповідає лікар.

Тампонада — це введення в рану ватних або марлевих тампонів чи тканин людини, тварин задля зупинки кровотечі.

Обов’язково слід зв’язатися зі швидкою меддопомогою — номер телефону 103. За важких травм, при відчленуванні кінцівок час іде іноді не на години, а на хвилини.

— Зволікати в жодному разі не можна! — попереджає Валерій Халдай. — Хтось надає допомогу, а хтось — викликає «швидку» і слухає рекомендації диспетчера.

Зазвичай диспетчери — теж лікарі, які можуть у телефонному режимі скоординувати дії людей, які надають допомогу постраждалому.

ЯК ПРАВИЛЬНО ТРАНСПОРТУВАТИ ВІДЧЛЕНОВАНІ СЕГМЕНТИ КІНЦІВОК

Оптимальна температура, в яку поміщають відчленовані сегменти тіла, — +4°C. В ідеалі сегменти транспортують до медичного закладу у спеціальних контейнерах, але за їхньої відсутності використовуємо «правило трьох пакетів».

— Воно просто запам’ятовується, виконується теж нескладно, — говорить лікар. — Але ці речі можуть врятувати життя чи кінцівки людей.

Фото: Київська обласна клінічна лікарня

«Правило трьох пакетів»

Відчленований сегмент, відірвану руку, ногу слід покласти у простий чистий поліетиленовий пакет, які завжди знайдуться в сумці чи в авто. Кладемо сегмент тіла у цей пакет, який герметично зав’язуємо.

Потім перший пакет поміщаємо у другий — з будь-якою чистою водою.

Наступний крок — ці два пакети поміщаємо в третій — з льодом.

— Лід можна замінити підручними засобами, які дозволять охолодити фрагмент, — пояснює Валерій Халдай. — Заморожене м’ясо, морозиво, холодоагенти, все що є під рукою.

«Правило трьох пакетів» важливе, щоб виключити прямий контакт ампутованого сегмента з льодом. Його потрібно абсолютно уникати, адже такий контакт призводить до обмороження і до неможливості пришити сегмент.

— Це трохи складно звучить, — заспокоює лікар. — Але, в принципі, це нескладно зробити в реальних умовах.

Хірург зауважує: якщо немає навіть пакетів, води і льоду, то оптимальний варіант транспортування — просто загорнути відчленований сегмент у чисту тканину.

— Люди чули, що ампутовані кінцівки слід транспортувати в охолодженому вигляді, але не знають, як, — говорить мікрохірург. — Найчастіше, що приходить в голову, це обкласти льодом. Цього не можна робити в жодному випадку!

Отже: упевнюємося в небезпеці, зупиняємо кровотечу, використовуємо «правило трьох пакетів» або просто чисту тканину…

— Далі включаємося ми, — каже Валерій Халдай. — Працює бригада мікрохірургів. І, в принципі, шанси, що кінцівку можна пришити, якщо все правильно зроблено, досить високі.

Читайте також: Військові хірурги та анестезіологи: яким видався 2020 рік?

Підготував Олександр Козубенко

10
Читайте нас в Telegram
Мітки: