ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Одна річ — за кілька років побудувати сучасний корабель чи катер, а інша — якісно підготувати командира, який ефективно управлятиме екіпажем у морі»

12 Лютого 2021, 20:13

Український військовий флот набирає сил і спроможностей на шляху до набуття сумісності з НАТО. Вже рік у ВМС ЗС України функціонує новий орган військового управління — флотилія.

Про завдання новоствореної структури, підсилення спроможностей і перспективи розвитку кореспондентові АрміяInform розповів командир флотилії ВМС ЗС України капітан 1 рангу Юрій Федаш.

— 5 лютого 2020 року було створено флотилію ВМС ЗС України. Відповідно до стандартів НАТО функції підготовки, а це генерування сил, а також функцію застосування сил виконують різні органи управління. З цією метою у ВМС ЗС України ці функції було розділено й на сьогодні підготовкою та генерацією сил займається управління флотилії. Крім того, у складі флоту створено Морське командування, яке, власне, і виконує функцію застосування. Простіше кажучи, ми займаємось професійною підготовкою кораблів, суден, катерів, формуємо та навчаємо тактичні групи й після цього передаємо їх в оперативне підпорядкування до Морського командування, — розповідає капітан 1 рангу Юрій Федаш.

Про основні завдання флотилії ВМС ЗС України

Основними завданнями управління флотилії є комплектування професійно підготовленим особовим складом екіпажів кораблів, катерів і суден забезпечення, відновлення боєздатності й підтримання належного рівня боєготовності, управління повсякденною діяльністю та відпрацювання заходів з бойової підготовки тощо.

З моменту формування флотилії активно розпочався процес приймання у підпорядкування дивізіонів надводних кораблів. Наразі підрозділи флотилії базуються в Одесі, Очакові, Бердянську й з недавнього часу — з отриманням інфраструктури та причальних фондів — у порту «Південний».

Завдяки створенню флотилії ВМС значно поліпшилася підготовка екіпажів кораблів, катерів і суден

Уперше з 2014 року за наказом командувача ВМС ЗС України було проведено збір-похід корабельно-катерного складу флотилії. А ще відновлено проведення заходів декади живучості на кораблях і суднах забезпечення флоту.

Метою збір-походу було вивчити реальний стан справ, перевірити готовність корабельно-катерного складу та навченість особового складу під час виконання завдань у морі.

Управління збір-походом здійснювалось з головного командного пункту надводного корабля, де було організовано та проведено безпосереднє керівництво тактичними навчаннями. Особливу увагу було зосереджено на відпрацюванні завдань з охорони та оборони корабельно-катерного складу на незахищеному рейді під час стоянки на якорі, а також на переході до районів виконання завдань. У короткий термін вдалося провести злагодження управління флотилії та тактичних груп в морі.

Попри велику кількість кораблів, катерів і суден забезпечення, які торік перебували на ремонті та відновлювали технічну готовність, загальний рівень наплаваності корабельно-катерного складу не зменшився. А на деяких кораблях, катерах і суднах навпаки збільшився. Інтенсивність виходів у море й підготовка екіпажів зросла, й це є дуже позитивним аспектом.

Акцент підготовки корабельно-катерного складу флотилії у 2020 році зосереджувався на якісній підготовці екіпажів, розрахунків головних командних пунктів щодо спроможності діяти за стандартами НАТО.

Крім того, важливо підвищувати взаємосумісність з аналогічними підрозділами Альянсу під час заходів міжнародного військового співробітництва. Підсилюються спроможності підрозділів флотилії під час навчання «Сі Бриз», який залишається головним міжнародним заходом для ВМС ЗС України. Важливим є навчання «Ріверайн». Зростає кількість заходів і тренувань  типу PASSEX, вони стають складнішими й напруженішими. Якщо раніше Україна виділяла один-два кораблі чи катери, то вже віднедавна залучаються корабельно-катерні групи, до яких входить морська авіація, що потребує більшої майстерності й навченості особового складу національного флоту.

У морі спільно з нашими партнерами проводяться заходи з тактичного маневрування, тренування з підтримання сприятливого оперативного режиму в регіоні, обміну голосовими процедурами, передачі сигналів за стандартами НАТО, що здійснюються англійською мовою.

Про основні завдання корабельно-катерного складу флотилії на 2021 рік

Серед пріоритетів підготовки у цьому навчальному році буде підвищення рівня індивідуальної підготовки командирів кораблів, катерів, суден, а також вахтових офіцерів. Також ми зосередимо свою увагу на підготовці штабів тактичного рівня, зокрема штабів дивізіонів. Вдосконалимо підготовку тактичних груп з метою їхньої подальшої передачі в оперативне підпорядкування до Морського командування. Також одним з пріоритетів є підготовка екіпажів корабельно-катерного складу в питаннях боротьби за живучість. Це дуже важливий напрямок навчання, адже коли командир корабля перебуває в морі під час виконання завдання, він повинен вміти оперативно ухвалювати правильні рішення.

Щодо підготовки штабів тактичного рівня, то у 2021 році сплановано проведення значної кількості заходів підготовки під керівництвом командирів дивізіонів. Також проведено централізовану підготовку особового складу на базі Навчального центру, використовуючи при цьому у навчальному процесі можливості сучасних навчально-тренувальних тренажерних комплексів.

Ще один важливий напрямок — це набуття спроможностей дивізіонів флотилії щодо охорони та оборони корабельно-катерного складу в пунктах базування, а саме ефективна організація протипідводнодиверсійної оборони. Нині акцентовано на проведенні базових навчань, комплексу корабельних бойових навчань із застосуванням нових зразків озброєння та військової техніки.

Як стати командиром корабля

Керівництво флотилії активно працює над підвищенням рівня індивідуальної підготовки командирів кораблів, катерів і суден. Одна річ — за кілька років побудувати сучасний корабель чи катер, а інша — якісно підготувати командира, який ефективно управлятиме екіпажем у морі. Командир повинен мати сильний характер, бути авторитетом для всього екіпажу, вміти ухвалювати швидкі й виважені рішення, нести повну відповідальність за особовий склад. Адже море помилок не пробачає.

— Щоб стати командиром корабля, офіцерові потрібно бути професійно компетентним фахівцем з лідерськими якостями та здобути необхідний рівень підготовки. Передусім треба закінчити Інститут ВМС, пройти деякі посади та набути досвіду управління особовим складом, — каже капітан 1 рангу Юрій Федаш. — Якщо ми говоримо про корабель третього рангу чи судно третього рангу, перед тим як стати командиром цього корабля чи судна, потрібно пройти посаду, наприклад, командира бойової частини, далі стати старшим помічником або помічником командира корабля. Після цього цей помічник або старший помічник повинен бути допущений чи мати допуск до самостійного управління кораблем на ходу. І відповідно — щоб отримати цей допуск, треба скласти контрольні заліки як в управлінні флотилії, а потім уже в Командуванні ВМС ЗС України. Є різні типи кораблів, тому і підготовка командирів має свої певні особливості та проходить з відповідним навантаженням, — додав офіцер.

Про підсилення корабельно-катерного складу в Азовській морській операційній зоні

Значне зростання рівня заходів бойової підготовки, зокрема вдосконалення рівня підготовки, відбулося серед екіпажів корабельно-катерного угруповання на Азовському морі. Торік удалося збільшити чисельність бойових кораблів і катерів на Азові, що дало можливість підвищити ефективність виконання завдань із захисту України з морського напрямку.

У фокусі — підготовка тактичних груп, відпрацювання курсових завдань у морі, проведення тактичних і заліково-тактичних навчань, набуття відповідних спроможностей і передача підрозділів в оперативне підпорядкування до сил і засобів операції Об’єднаних сил. Наразі триває підготовка другої тактичної групи зі складу малих артилерійських броньованих катерів, яка готується виконувати завдання у складі ООС в акваторії Азовського моря відповідно до стандартів і процедур НАТО.

Про підготовку патрульних катерів типу «Айленд»

Цього року екіпажі патрульних катерів «Слов’янськ» і «Старобільськ» уже здійснили контрольні виходи в акваторію Чорного моря, де виконували елементи експериментального курсового завдання, що спеціально адаптоване для визначення бойових спроможностей катера класу «Айленд».

Нині у місті Балтимор, штат Меріленд у США, триває 10-тижнева допідготовка двох майбутніх екіпажів патрульних катерів класу «Айленд». Після завершення навчання ці два екіпажі мають отримати допуск до експлуатації цього типу катерів. Очікується, що самі катери надійдуть до України морським шляхом до кінця першого півріччя цього року. Нині ж вони проходять у США відповідне технічне обслуговування й доозброєння. Крім того, в Одесі триває підготовка екіпажу для третього патрульного катера, який також надійде до складу ВМС України.

20
4

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки: ,
Пані Військова. Дайджест АрміяInform Актуально, Новини