ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як правильно та швидко сушити речі на «нулях» узимку

7 Січня 2021, 13:54
Віталій «Ампєр», 25 років, з Дніпра. Передові позиції на Авдіївській пром. зоні 21.01.2018. Сирота. Виховувався бабусею. Воює з 2014 року. В січні 2015 брав участь у штурмі шахти Бутівка. Ніколи не забуде як вантажив розірвані тіла загиблих товарищів після штурму шахти, узяти яку вдалося лише з восьмого разу. Десантники зайшли з флангів в той час, коли одна з груп десанту штурмувала шахту в лоб. Після заняття шахти десантників крили важкою артою два тижня поспіль. Розлючені десантники три місяці не давали змоги забрати тіла вбитих при штурмі бойовиків, що лежали на полях біля шахти.

З настанням холодів нашим хлопцям на Донбасі з багатьох зрозумілих причин воювати набагато складніше. Сніг, морози вперемішку з дощами та грязюкою, вітрюганами часом роблять їхнє буття майже нестерпним. Серед головних незручностей є і мокрий одяг, у якому їм доводиться годинами перебувати під час бойових чергувань на нульових позиціях. А сушать його вояки здебільшого в обігрітих обжитих бліндажах, побіля пічок. У результаті в деяких з них дух стоїть такий, що, як то кажуть, хоч святих винось. І не тільки це…

Замість передмови: за крок до недуги

Стандартна картинка: у бліндаж повернулася чергова бойова зміна, водії-механіки після прогрівання й обслуговування техніки. Всі знімають з себе просякнутий вологою, мастилами, соляркою, окопною грязюкою верхній одяг, розвішують ближче до буржуйки. Зігріваючись і відпочиваючи, чоловіки просто не помічають, як поступово приміщення заповнюється густими випарами. А разом з ними — занесеними знадвору різноманітними бактеріями, що в теплі швидко оживають після сплячки. А якщо серед присутніх ще й з’явилися застуджені…

Сушіння речей у бліндажах загрожує головними болями, алергією, інфекційними й клінічними хворобами легень, розповсюдженням грибків і цвілі

Зазвичай ми до такого ставимося з певним гумором – бо і не таке переживали. Але це доки грім не гримне. Під «громом» розуміємо колективне інфекційне застудне захворювання або ще гірші речі. Приміром — клінічні хвороби легень, які розвиваються уповільнено та гостро проявляються через тривалий час. Не говорячи вже про появу алергії, головного болю, грибків і цвілі на тканинах і деревині укриття.

Знаючи про це, у досвідчених бойових підрозділах завжди намагаються обладнати окремі, найпростіші опалювані сушарки. От тільки вдається це зробити не завжди й не всюди. На додаток, жодна сушарка не знищує заразливі мікроорганізми та заснулих на сезон шкідників — приміром, постільних кліщів. А втім, існують не нами вигадані й перевірені два найпростіші способи сушіння й дезінсекції вологих речей узимку в будь-яких умовах побуту…

Упередження щодо «Діда Мороза»

Перший оманливий забобон — що на морозі речі не сохнуть, бо вода в них просто замерзає й нікуди не дівається. Та що у теплому приміщенні вона розтане, й річ знову стане мокрою. Насправді це не так, бо на морозі вологі речі дійсно сохнуть. Пояснення цьому можна знайти навіть у шкільних підручниках з фізики.

Вода за мінусових температур уже не має трьох класичних агрегатних станів: твердого, рідкого й газоподібного. Їх у студінь залишається лише два — твердий і газоподібний. Рідина в білизні спочатку замерзає, а потім проходить процес так званої сублімації. Простими словами, вона випаровується, оминаючи рідку фазу. Через деякий час лід щезає, а речі, залишаючись холодними на дотик, справді вже сухі.

Важливо. Не висохнуть на морозі вироби, які ви випрали у польових умовах і гарно не віджали — скажімо, спідню білизну чи шкарпетки. Але й цьому можна запобігти, якщо під час полоскання додати у воду харчову сіль. Тоді волога не перетвориться на лід і легко випарується. Якщо до цього ще приєднається дія сонця, результат буде якісний.

Другий передсуд — що на морозі всілякі шкідники на кшталт кліщів не гинуть, а впадають в анабіоз, одразу оживаючи у теплому приміщенні. Утім, спеціалісти з дезінсекції впевнено стверджують: уже за температури в мінус один градус негайно гинуть не лише постільні й пилові кліщі, здатні спричиняти захворювання на бронхіальну астму та алергію, а й набагато небезпечніші за них, наприклад, кліщі енцефалітні.

Нема сушарки, нема морозу…

Тепла дощова зима триває другий рік поспіль. Що ж, у негоду знову залишається тільки один спосіб швидкого просушування речей — у бліндажі? Та ж ні — допоможуть вітер і протяги. У лісистій місцевості речі можна вивісити на вітерець у заростях, накривши їх зверху брезентом для маскування й захисту від мокрого снігу й дощу.

У населеному пункті можна сушити в кімнатах зруйнованих будівель у місцях, де віють протяги. У чистому ж полі наші умільці для того роблять перекриті відгалуження в системі шанців у вітряних місцях із хитросплетінням мотузок і навіть плічками для речей. Важливо тільки, щоб вихід з них був пологим, а не замкненим, під прямим кутом…

ЗНАЙДІТЬ ОПТИМАЛЬНЕ МІСЦЕ

Подумайте, де краще розмістити сушарку, це буде окреме вільне місце чи ви будете постійно переставляти її. Бажано сушити білизну біля вікна, щоб на неї потрапляли сонячні промені. Так білизна висохне максимально швидко. Час від часу перевішуйте білизну, міняйте місцями речі для рівномірного висихання.

Випрані речі не можна сушити на обігрівальних батареях, над включеними газовими плитами, біля інших джерел тепла. Наслідок такого сушіння — деформація речей з будь-яких тканин.

Порада: якщо сушите речі на вулиці взимку, під час останнього полоскання додайте у воду трохи звичайної солі. Це врятує речі від замерзання.

13
3

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки: ,