ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

У Вінниці відкрито меморіальну дошку на місці концтабору «Шталаг-329»

4 Грудня 2020, 15:49
У Вінниці відкрито меморіальну дошку на місці концтабору «Шталаг-329»

Сьогодні у Вінниці відбулося відкриття меморіальної дошки в пам’ять про загиблих захисників України — як полеглих в останні роки на Сході держави, так і жертв нацизму, померлих і закатованих у концентраційному таборі «Шталаг-329», на місці якого дислокується військова частина.

Шталаг (Stammlager) — німецьке скорочення, що означає табір для військовополонених рядового й сержантського складу. Такі табори та ще й офлаги, офіцерські табори, під час Другої світової війни були розташовані чи не в кожному окупованому селищі й містечку, а у великих містах їх було по декілька.

Журналіст АрміяInform зв’язався з очільником КП «Центр історії Вінниці» Олександром Федоришеним, який розповів, що на території Вінниччини було багато фашистських таборів, а в самому обласному центрі тільки для військовополонених було два — офлаг і шталаг.

Безпосередньо у «Шталазі-329» у Вінниці, що був створений одразу ж після окупації міста, утримувалося понад 20 тисяч радянських військовополонених. До речі, загарбники використовували рабську працю полонених, зокрема, й під час будівництва ставки Гітлера в Чорному лісі, знаної як «Вервольф», а також для ремонтних і господарських робіт у Вінниці. Більшість військовополонених табору померли від виснаження, хвороб, холоду, голоду, значна кількість була розстріляна. За різними даними, до 1942 року в концтаборі загинуло близько 12 тисяч військовополонених.

В Об’єднаному центрі матеріально-технічного забезпечення Повітряних Сил, що розташований у військовому містечку, де колись розміщувався концтабір, журналістові АрміяInform розповіли, що в серпні 2007 року тут були виявлені рештки 122 радянських бійців.

— Рік по тому за клопотанням міської ради та ветеранської організації м. Вінниці спеціалізованим підприємством «Пам’ять і слава» були проведені пошуково-дослідницькі роботи з опитування місцевого населення, — розповідає заступник командира військової частини з МПЗ підполковник Ігор Коржанський. — Під час робіт виявлено два місця масових поховань — у провулку Чехова й безпосередньо на території нашої військової частини.

Подальшими дослідженнями встановлено, що на місці масових поховань у провулку Чехова є 8 траншей завдовжки 45 м, завширшки 2 м й завглибшки до 3 м від сучасної поверхні, які заповнені людськими рештками. За підрахунками, які проводили за методикою вибіркового переліку останків на погонному метрі траншеї, на ділянці в 3500 кв. м поховано близько 7200 жертв концтабору «Шталаг № 329».

У 2008-2009 роках Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам’яті жертв війни й політичних репресій при Кабінеті Міністрів України провела ексгумацію останків радянських військовополонених. Під час робіт розкопано всі вісім траншей і виявлено 4042 останки військовополонених, з них 3942 перепоховані на міжнародному кладовищі «Поле пам’яті» у м. Славута Хмельницької області, а 100 — на Меморіалі Визволення у Вінниці.

Також у частині розповіли, що цього року в пам’ять про загиблих військовополонених на місці їхнього колишнього поховання військовослужбовці посадили яблуневий сад. Варто додати, що в цій військовій частині до ладу все — і не лише сад та інша господарська інфраструктура, тож недарма за підсумками навчального року вона визнана найкращою частиною логістики Повітряних Сил.

— Напередодні Дня Збройних Сил України, вітаючи всіх вас з нашим професійним святом, я не можу не згадати загиблих захисників, які віддали свої життя за Україну, — зауважив, звертаючись до підлеглих, командир частини полковник Олександр Катюха. — За останніми відомостями, у Другій світовій війні полягло близько 9 мільйонів українців. А за даними ООН, на Донбасі загинуло в останні роки вже понад 13 тисяч громадян. Тож вшануймо їхню пам’ять хвилиною мовчання…

На мітингу-реквієму з нагоди відкриття меморіальної дошки жертвам концтабору «Шталаг-329» були присутні генерали та офіцери запасу — очільники та члени обласної й міської ветеранських організацій, яким і було надано право відкрити меморіальну дошку.

Освятили меморіальний комплекс «Яблуневий сад» і всіх присутніх священники Православної церкви України отець Віталій та отець Василь.

Також під час мітингу командир частини привітав особовий склад із прийдешнім святом і вручив низці військовослужбовців відзнаки Міністерства оборони України за сумлінну службу.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Мітки:
Армія і суспільство, Новини