ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Борти на Африку, або Як «вагнерівці» рятують вибори в Центральноафриканській республіці

22 Грудня 2020, 11:05
Борти на Африку, або Як «вагнерівці» рятують вибори в Центральноафриканській республіці

Згідно з даними сайту Global Conflict Tracker, щодня у світі триває понад три десятки глобальних збройних конфліктів. Якщо уважно проаналізувати кожний, можна зробити доволі цікавий висновок: понад як до третини з них причетна Росія, хоча напряму вона ні з ким не веде війни.

https://www.wonderzine.com/wonderzine/life/life/226192-global-conflict-tracker

«Криваві музики» – уособлення політики Кремля

Світова спільнота насправді усвідомлює, хто реально стоїть за «хафтарівськими» і «ассадівськими» збройними формуваннями, «ополченцями» і «добровольцями» Донбасу, Придністров’я, Нагірного Карабаху, венесуельськими й мозамбіцькими «інструкторами». Але в жодному РФ не є стороною конфлікту.

Геополітичні інтереси цієї держави-монстра, яка володіє ядерним потенціалом і має одну з найбільших армій світу, простягаються далеко за її кордони. Ці інтереси включають підконтрольні території і маріонеткові режими на різних континентах. За них вона запекло б’ється, застосовуючи можливі засоби і методи сучасних протиборств.

Зокрема досить активно залучає найманців – озброєних військових спеціалістів-бойовиків. Нібито від російської приватної військової компанії (ПВК) ті надають «послуги» у воєнній сфері. Простіше кажучи – «кваліфіковане гарматне м’ясо, яке воює на вигідній РФ стороні конфлікту». Москва за це отримує потрібні їй економічні й політичні дивіденди.

 

Одна з найбільших та найвідоміших – так звана ПВК «Вагнера», яку пов’язують з кремлівською верхівкою й тісною співпрацею з російським Міноборони і ГРУ. Її бойовики знані як «вагнерівці» чи «музиканти». Вони брали і беруть участь у багатьох збройних конфліктах, куди РФ влізла загребущими руками. «Вагнерівці» стали уособленням брудної загарбницької зовнішньої політики Москви, яку вона проводить у світі, застосовуючи військових злочинців-найманців.

На Африканському континенті є кілька точок, де воюють бойовики з російських ПВК. Зокрема майже три роки «вагнерівці» перебувають і у центральній Африці. На початку 2018-го Москва направила уряду Центральноафриканської Республіки військову допомогу й інструкторів –співробітників ПВК «Вагнер». Головне їхнє завдання – підготовка місцевих силовиків і забезпечення охорони президента країни, а також охорона родовищ корисних копалин, які розробляють російські компанії.

https://www.dw.com/en/russia-becoming-part-of-the-conflict-in-the-central-african-republic/a-44937569

ЦАР – країна під контролем найманців

У березні 2018-го російська влада офіційно визнала присутність у центральноафриканській країні п’яти військових і 170 російських цивільних інструкторів з підготовки військовиків ЦАР. Відтоді контингент російських найманців постійно збільшувався. Скільки осіб там тепер – невідомо. Експерти вважають, що «вагнерівців» не менше ніж дві з половиною сотні й їхній вплив на керівництво держави досить високий. До того ж у чинного президента ЦАР є російський радник – ексспівробітник військової розвідки Валерій Захаров, а російські найманці охороняють усіх керівників ЦАР.

Центральноафриканська Республіка – одна з найбідніших держав. Як розповідає видання The Daily Beast, з 2012 року тут вирує громадянська війна (хоча окремі міжетнічні сутички розпочались і постійно тривають ще з 2001-го). https://www.thedailybeast.com/how-russian-disinformation-protects-violent-wagner-group-mercenaries-in-africa

У 2013 році коаліція повстанців під назвою Séléka (в основному мусульманських) взяла під контроль столицю – місто Бангі, скинула чинний уряд і президента Франсуа Бозізе, звинувативши їх у недотриманні умов мирних угод, підписаних у 2007-му, які передбачали широку амністію для учасників внутрішніх конфліктів. У відповідь на погроми і грабежі повстанців християнські ополченці почали криваву етнічну чистку мусульманської меншини. У країні почався хаос і беззаконня.

У грудні 2013 року, реагуючи на масштабні порушення прав людини, ООН ввела ембарго на поставки зброї у ЦАР і заснувала спеціальну миротворчу місію. Проте більшу частину країни, як і раніше, контролюють повстанці (називають себе колишніми Séléka) і християнські бойовики. Ці дві сторони запекло борються одна з одною за контроль над територією, багатою на корисні копалини і природні ресурси.

2016-го колишній прем’єр-міністр ЦАР Фостен-Аршан Туадера обраний президентом країни. Але коли він готувався вступити на посаду, Франція, яка з 2013 року тримала в республіці війська, щоб запобігти насильству між релігійними ополченцями, завершила тут військову місію. Тоді Туадера звернувся до Росії по допомогу в зміцненні збройних сил і скасуванні ембарго ООН на постачання зброї. Кремль залюбки прийняв цей запит, але на заміну витребував дозвіл на добування місцевих корисних копалин (ООН затвердила російську навчальну місію в ЦАР у 2017 році).

Відтоді, розповідає видання The Daily Beast, колишній співробітник російської військової розвідки Валерій Захаров призначений радником президента Туадери з національної безпеки, а Москва надіслала зброю і сотні військових радників та найманців.

Крім геополітичних переваг, використання розташованої у самому серці Африки держави для подальшої експансії на континенті, Росія намагається отримати повний контроль за корисними копалинами ЦАР. Передусім мова йде про родовища золота і діамантів, право на розробку яких отримали компанії, пов’язані з близьким до Володимира Путіна бізнесменом Євгеном Пригожиним, якого вважають також власником ПВК «Вагнер».

http://www.ponarseurasia.org/memo/Russ-Afrique-Russia-France-CAR

Найманці для порятунку виборів

У Центральноафриканській Республіці 27 грудня мають відбутися президентські вибори. Російська влада офіційно заявила про підтримку чинного президента Фостен-Арканжи Туадері. Проте за кілька тижнів до дня виборів антиурядові повстанці знову розгорнули наступ, метою якого є столиця країни.

Новий виток напруги у громадянській війні розпочався у середині грудня. Шість головних повстанських угруповань – ‘la coalition 3R, Antibalaka Mokom, Antibalaka Ngaïsona, MPC, FPRC de Bahar, RJSayo – оголосили про створення антиурядової «Коаліції патріотів за зміни». Вони одразу ж заявили про початок наступу на Бангі. Їхньою метою є зрив президентських виборів. Деякі міжнародні експерти вважають, що повстанці підтримують експрезидента Франсуа Бозізе, якого Конституційний Суд ЦАР не допустив до участі у виборах через санкції ООН і звинувачення у вбивствах та тортурах.

Франсуа Бозізе заперечує організацію державного перевороту і зрив виборів у країні, однак опозиція, зокрема, партія Бозізе, закликали відкласти голосування «до відновлення миру і безпеки». Лідери коаліції запросили приєднатися до неї представників опозиційних груп і закликали прихильників не чинити жодного насильства щодо цивільного населення, а також чинних на території країни миротворців ООН і представників міжнародних гуманітарних організацій. 

Але за кілька днів  повстанцям, що наступали, чисельність яких сягала 10 тисяч осіб, вдалося взяти під контроль кілька ключових населених пунктів недалеко від Бангі. Вони перерізали кілька важливих доріг, що загрожувало столиці ЦАР блокадою, і вступили в зіткнення з урядовими військами.

За повідомленнями російського Telegram-каналу Directorate 4, який спеціалізується на військових новинах, для відбиття наступу повстанців задіяні російські найманці. 14-15 грудня повстанці напали на кількох кандидатів та захопили до десяти населених пунктів: «Із захопленням кожного н.п. бойовики наближаються до міста Бангі. Також до рук повстанців потрапив адмінцентр преф. Лобан м.Мбаікі. Через добу після його втрати урядові війська за підтримки російських найманців спробували повернути його, але спроба закінчилася безладним відступом. У цей округ спрямовані миротворці ООН. Також туди прибули нові сили російської ПВК і бої за місто поновилися».

https://t.me/directorate4/8720

Telegram-канал Directorate 4 повідомляє: якщо раніше бої переважно велися на заході ЦАР, то тепер бойовики захопили населений пункт Гримар у центральній префектурі Уака. Тому чимало громадян незадоволені діями влади. Мешканці ЦАР задаються питанням, на що йдуть кошти для оплати послуг російської ПВК – на захист президента чи її народу?

За інформацією низки джерел, днями на допомогу найманцям з ПВК «Вагнера», які перебувають у ЦАР, терміново перекинуто підкріплення. Цей же Telegram-канал Directorate 4 повідомив 20 грудня, що у Бангі приземлився російський літак, який доставив зброю і нових «вагнерівців». Інші джерела інформують про два військово-транспортних борти з Росії.

https://twitter.com/cqb_charlie/status/1340673674815410177

Як повідомляє агентство AFP, для стримування повстання РФ перекинула у ЦАР кількасот солдатів і важке озброєння у межах двосторонньої угоди про співпрацю. Представник уряду ЦАР Анж Максім Казагі повідомив, що Руанда теж направила кількасот бійців, вони вже перебувають на позиціях і вступили в бій.

Щодо можливих втрат серед росіян, то наразі інформації про це немає. Проте є чимало фактів про діяльність тут «вагнерівців», зокрема репресії проти мирного населення, вбивства журналістів, зґвалтування неповнолітніх і ганебні втечі з поля бою. Але, це інша історія, яка буде трохи згодом.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Blogger pool, Лонгрід