ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Якщо затягнути з часом, то  наступного року не встигнемо розгорнути систему тероборони» − Ганна Майборода

17 Жовтня 2020, 13:58
«Якщо затягнути з часом, то  наступного року не встигнемо розгорнути систему тероборони» − Ганна Майборода

АрміяInform уже публікувала коментар голови правління ГО Всеукраїнського об’єднання «Патріот» та члена робочої групи при комітеті Національної безпеки, оборони і розвідки Верховної Ради України Ганни Майбороди. Тоді йшлося про новий, ще не ухвалений, Закон про територіальну оборону і про окреме фінансування тероборони.

Пані Ганна погодилася поспілкуватись із нашим кореспондентом для більш розлогого матеріалу про перспективи згаданого закону.

Який відсоток бюджету Мініоборони витрачатимуть на тероборону? Чим мотивуватимуть українців, щоб вони ставали до лав територіальної оборони? Та що робитимуть тероборонці у небойових підрозділах? Про це читайте у нашому матеріалі.

Польща виділила 1 мільярд євро на розбудову військ тероборони

− У червні 2019 року в РНБОУ під керівництвом Сергія Кривоноса створена робоча група з опрацювання концепції удосконалення територіальної оборони. До неї увійшли представники сил безпеки і оборони: прикордонники, ЗСУ, Міноборони, СБУ, Нацгвардія, ДСНС, громадські експерти. Так само туди входили представники руху сприяння теробороні України «Рух 100», до якого входять десятки громадських організацій. Долучились і експерти «Українського Легіону», які активно займаються початковою військовою підготовкою, − розповідає Ганна Майборода.

За її словами, представники сил безпеки і оборони сиділи за круглим столом й разом працювали над концепцією до листопада минулого року.

− Ми радились із чималою кількістю закордонних партнерів. Я співпрацюю з естонцями з 2015 року. Вони допомагали реформувати нашу систему навчанняі підготовки з тактичної медицини. Вивчали весь досвід Kaitseliit (естонська добровольча воєнізована організація. – Ред.). Наші хлопці, які входили в робочу групу, багато років співпрацюють з поляками, литовцями, латвійцями. Під час роботи вже над концепцією закону спільно з Інститутом майбутнього, представниками комітету Національної безпеки, оборони і розвідки Верховної Ради України їздили до Литви, Латвії й Естонії, де вивчали їхній досвід. Так само вивчали досвід Польщі, яка, подивившись на все, що відбулося в Україні, у 2016-му повернулась до загального військового обов’язку і у 2017 році виділила 1 мільярд євро на початок розбудови військ тероборони. За тим принципом, який ми поклали в основу Закону про тероборону України.

Пані Ганна згадує, щойно група завершила роботу в РНБОУ, як Сергій Кривонос, як керівник цієї групи, провів зустріч із комітетом Національної безпеки, оборони і розвідки ВРУ. І комітет вирішив працювати над проєктом Закону про тероборону України.

«У новому законі пропонуємо, щоб тероборона виконувала завдання у мирний час, зокрема в особливий період»

− Із листопада 2019-го ми почали працювати у комітеті. Так само при ньому створили робочу групу, до якої увійшли представники СБУ, ДПСУ, Нацгвардії, Національної поліції, Генштабу ЗСУ, Міноборони, громадські експерти. І ми почали працювати − від плану законопроєкту до першого драфту. За столом усі представники робочої групи рішення про внесення якогось пункту чи викидки ухвалювали спільно.

Ганна Майборода зазначає: закон про тероборону – це реформування загальнодержавного сектору національної безпеки.

− Створюємо систему територіальної оборони, а закону про неї досі немає. Є тільки стаття 18 у законі про оборону, де згадано чотири завдання тероборони. Прописано, що вона може виконувати свої функції тільки в особливий період. Ми ж у новому законі пропонуємо, щоб тероборона виконувала завдання у мирний час, зокрема в особливий період. Бо головна її мета – забезпечення миру в тилу  й виконання завдань поза районом бойових дій.

Співрозмовниця підкреслює: підрозділи тероборони нині фінансують за остаточним принципом із бюджету підготовки Сухопутних військ ЗСУ.

− Тому нам би хотілося вивести підрозділи територіальної оборони в окреме військове формування − Війська територіальної оборони України, дати їм цільове окреме фінансування. За новим законом у бюджеті Міноборони буде виділено до 3% від загального обсягу бюджетних призначень та у бюджеті інших суб’єктів територіальної оборони. Також фінансуватимуть потреби тероборони за рахунок місцевих бюджетів, бо підрозділи дислокуватимуться за територіальним принципом. Адже виконуватимуть завдання військовослужбовці та резервісти ТрО на тій території, де живуть. Також розраховуємо, що за прикладом Польщі ухвалять Державну цільову програму фінансування системи тероборони України.

Тероборонців мотивуватимуть пільгами на комунальні послуги

Пані Ганна зауважує, що тероборона – це не тільки військова складова.

− Тероборона має реагувати на всі кризи. Її завдання – передбачати й унеможливити їх. Із бюджету Міноборони кошти можуть витрачати на зброю, боєприпаси, матеріально-технічне забезпечення, спецтехніку й інше майно. А з місцевих бюджетів виділятимуть кошти на, наприклад, будівництво тиру чи навчального центру для тероборонців, надання транспортних засобів, пально-мастильних матеріалів, харчування, сплату комунальних послуг за утримання приміщень та територій, бо у законі ми прописуємо, що підрозділ тероборони повинен мати пункт постійної дислокації. Тобто місцева влада витрачатиме гроші на підрозділ, який захищатиме їхній край… До речі, якщо подивимось на приклад країн Балтії й Польщу, то там військових територіальної оборони долучають і до ліквідації наслідків пожеж, повеней та COVID-19.

Ганна Майборода стверджує: ядром кожної бригади тероборони будуть так само військові-контрактники. Військовозобов’язані й резервісти отримуватимуть компенсацію тільки за період виконання завдань.

− Але ми прописали в новому законі великий блок мотивації для тероборонців, де передбачені: пільги на вступ до вишів, пільги − за рішенням місцевих органів влади – на сплату комунальних послуг, право (після перевірки й навчання) зберігати штатну зброю вдома, можливість отримувати додаткові відпустки, соцзахист родин військовослужбовців і резервістів тероборони. Окрім цього, передбачаються знижки у разі придбання ними власної зброї та пільги на видачу дозволів на її зберігання й носіння. Так само прописуємо у законі, щоб молодий хлопець міг замість строкової пройти службу в місцевому підрозділі військ тероборони.

Ще плануємо зробити у складі бригад тероборони некінетичні (небойові. – Ред.) підрозділи. Вони займатимуться, наприклад, кібербезпекою, інформаційною протидією. Тобто такі тероборонці працюватимуть не зі зброєю, а з комп’ютером.

Мають бути протоколи реагування на всі кризи, і не тільки військового характеру

Наразі на органи місцевого самоврядування і влади покладена відповідальність за безпеку регіону – вони теж є суб’єктом тероборони.

− У 2014 році створені штабі оборони у регіонах. Але вони діють тимчасово. Ми ж плануємо створити систему, де суб’єкти тероборони мають брати участь у плануванні й організації заходів територіальної оборони постійно, − зазначає співрозмовниця.

За її словами, наразі державну політику в системі територіальної оборони ніхто не формує.

− Є купа нормативних документів, але як усе працює, ніхто не знає. Наприклад, Київ має бригаду ТрО, є великий бюджет, але з нього не виділяє грошей на тероборону. Згідно з новим законом, слід створити у Міноборони головний цивільно-військовий орган – координатор між всіма суб’єктами територіальної оборони, який формуватиме політику, напрацьовуватиме нормативно-правові документи, щоб усі задіяні структури разом могли працювати над однією задачею. Мають бути протоколи реагування на кризи не тільки військового характеру. Слід створити систему ресурсів, які залучатимуть для подолання криз.

Як висловилася пані Ганна, робоча група при комітеті Національної безпеки, оборони і розвідки ВРУ «доштовхала возик» із проєктом закону майже до фінальної точки.

− Ми хочемо, щоб його ухвалили ще цього року. Бо, якщо затягнути з часом, то наступного року не встигнемо розгорнути систему тероборони. Президент України підтримує майбутній закон і чекає на нього, щоб внести його як невідкладний до Верховної Ради. Планувалося ще у липні 2020-го подати проєкт закону, але COVID-19 вніс корективи.

«Якби у 2014-му були навчені люди й тероборона, то трагічних подій на Донбасі не сталося б…»

Ганна Майборода підкреслює: якщо не створимо війська тероборони, то Україна не отримає масовості у цьому напрямку.

− Бо нині все тримається тільки на ентузіазмі тероборонців. Вони організовують собі навчання, самі одягаються, запрошують інструкторів. Тероборона − це нині клуб, де на вихідний збираються чоловіки й жінки (їх теж багато) і навчаються військовій справі. Крім того, це і об’єднуючий фактор для громади. У тій же Естонії у Kaitseliit четвер є днем територіальної оборони, коли вони сім`ями збираються. До речі, у країнах Балтії депутати, керівники відомств теж входять до складу підрозділів тероборони. Це гарний мотиваційний приклад… До того ж Польща проводить величезну інформаційну кампанію залучення людей до тероборони.

Розмова заходить про зберігання тероборонцями зброї удома.

− Якщо ми це питання вирішимо, то ворог розумітиме, що він заходитиме на територію, де є купа озброєних і навчених людей. Також, як наслідок, гадаю, відбудеться зменшення злочинності у країні… Якби у нас у 2014-му були навчені люди й тероборона, то трагічних подій на Донбасі не сталося б… Нині ми охороняємо об’єкти критичної інфраструктури, але у разі небезпеки, хто охоронятиме дитсадочки, школи? За новим законом тероборона у разі загрози має розгорнутися і взяти під охорону ці об’єкти… Серед її завдань, які ми прописуємо, є і боротьба з диверсійно-розвідувальними силами озброєних формувань агресора. Наприклад, на Житомирщині поблизу кордону з`явились підозрілі люди. Місцеві передають інформацію командиру підрозділу бригади Військ тероборони, є протокол виконання дій для таких випадків. Командир приймає рішення і підрозділ починає відпрацьовувати заходи, прописані у протоколі.

11

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Актуально, Новини