ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Цього дня, 73 роки тому, пройшла наймасовіша депортація населення Західної України до Сибіру

21 Жовтня 2020, 10:16
Цього дня, 73 роки тому, пройшла наймасовіша депортація населення Західної України до Сибіру

Як відомо, після завершення радянсько-німецької війни діяльність Української повстанської армії спрямовували проти радянських владних структур. Занепокоєне складною ситуацією в Західній Україні, політичне керівництво СРСР постійно шукало нові форми нейтралізації повстанського руху. Саме депортація стала потужним і ефективним інструментом для розправи з «інакомисленням» українців.

Найбільша депортація населення із Західної України відбулася 21 жовтня 1947-го. Вона увійшла в історію під кодовою назвою операція «Захід».

Операція розпочалась у Львові о другій годині ночі: у помешкання львів’ян вривалися військові й після нетривалого обшуку дозволяли похапцем зібрати особисті речі, після чого цілі сім’ї у вантажівках доправляли на залізницю. Із 2 до 4 години ночі теж спіткало жителів Рава-Руської, Жовкви, Бузька, Городка, Яворова. На Буковині, Волині, Івано-Франківщині, Рівненщині, Тернопільщині все розпочалось о 6-й ранку.

 

Операцію «Захід» розробляли співробітники МДБ за всіма канонами військової операції. Командував нею заступник міністра внутрішніх справ УРСР Дятлов. Про хід операції кожні шість годин доповідали міністру держбезпеки генералові Савченку та міністру внутрішніх справ УРСР генералові Строкачу. Під час виселення силовики виявляли підпільні криївки, вилучали зброю, націоналістичну літературу і антирадянські листівки, брали у полон учасників підпілля. Майно виселенців конфісковували й передавали у держвласність.

Впродовж доби (21 жовтня) у Західній Україні виселили 26 682 родини або 76 192 особи: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини.

Наступного дня перші потяги вирушили до віддалених районів СРСР. На всіх депортованих чекали каторжні роботи на копальнях і у колгоспах Сибіру. Кількісні показники операції «Захід» у документах радянських спецслужб неодноразово уточнювали. У «Довідці про кількість сімей активних учасників…» від 27 травня 1948 року йдеться про 26 332 сім’ї – 77 791 особу. З них – 18 866 чоловіків, 35 685 жінок та 23 240 дітей до 15 років.

Операція «Захід» стала однією з наймасовіших депортацій українців, організованою комуністичним режимом. За масштабом вона є злочином, співмірним із депортацією кримських татар у 1944 році чи виселенням українців у рамках акції «Вісла», організованою польською комуністичною владою.

Підготувала Соломія Подільська

8
2
Стежте за нами в Instagram
Timeline, Новини