ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Кримчани відмовляються «служить России»

11 Вересня 2020
Кримчани відмовляються «служить России»

Кожні пів року, коли триває призов до російської армії, з тимчасово окупованого Криму російські військкомати призивають приблизно до 3тисяч юнаків. Кримчани-строковики почали служити у війську агресора з 2015 року. За цей час понад 22,5 тисячі мешканців окупованого півострова проходили строкову військову службу в армії РФ.

У 2014 році Росія примусово визнала всіх мешканців Криму своїми громадянами, тому і почала призивати юнаків до служби у свою армію. Після окупації півострова російська влада створила такі умови, що без «двоголового» паспорта в Криму просто неможливо нормально жити і працювати. За ухилення від російського призову кримським юнакам сьогодні загрожує кримінальна відповідальність.

Спочатку, у 2015 році, Російська Федерація заявляла про те, що хлопці, яких призвали з Криму, залишатимуться для проходження служби тільки на території півострова. Втім, після 2017 року громадян України – кримських  строковиків – відряджають до військових частин Південного та інших округів Російській Федерації. Обіцянки, які давались свого часу кримчанам, Росія, як завжди, порушила.

Україна наполягає на тому, що згідно з нормами міжнародного права Росія як країна-окупант не може примушувати населення Криму служити у своїх збройних силах. У статті 51 Женевської конвенції говориться: «Держава-окупант не зможе примушувати осіб з окупованих територій служити в її збройних або допоміжних силах. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного призову в армію забороняється».

Як зазначає сайт «Крим.Реалії», про порушення Росією міжнародного права наприкінці травня 2020 року заявив постійний представник США в ОБСЄ Джеймс Гілмор: «Примусове залучення осіб, захищених Четвертою Женевською конвенцією, до служби у збройних силах ворожої держави – це грубе порушення цієї конвенції та зобов’язань, які Російська Федерація взяла на себе, підписавши Женевську конвенцію…»

Постійне представництво України в Організації Об’єднаних Націй закликало генерального секретаря ООН відреагувати на такі дії Росії, як призови жителів анексованого Криму в російську армію. Натомість Росія вже розпочала кримінальні переслідування тих, хто не бажає служити в її армії. За даними Кримської правозахисної групи, російські правоохоронні органи продовжують порушувати кримінальні справи проти кримчан за ухилення від військової служби.

У деяких з них є паспорти громадян України, однак російська влада відмовляється визнати їхнє право не служити в армії іноземної держави. Ці «відкатники» не можуть відкрито заявити в суді, що не визнають анексію Криму, бо в такому випадку їм загрожує набагато більш суворе звинувачення – у підриві територіальної цілісності Російської Федерації. Кримчан примушують відмовитись від українського громадянства – це теж є порушенням Міжнародного права.

Лише за серпень цього року в Криму проти місцевих жителів за ухилення від служби в армії Росії  порушено 5 нових кримінальних справ та винесено 8 вироків, повідомляють у «Кримській правозахисній групі».

Всього з початку анексії та окупації Криму Кримська правозахисна група зафіксувала 130 кримінальних справ за ухилення від служби у збройних силах Росії, які передані на розгляд в російські суди Криму. За 121 з них вже винесено вироки, ще 9 перебувають на стадії розгляду.

Ще навесні цього року прокурор Автономної Республіки Крим Ігор Поночовний повідомив, що мешканці Криму, яких призвали до російської армії, не можуть піддаватися кримінальному переслідуванню на материковій частині України, вони, навпаки, є жертвами незаконних дій посадових осіб держави-окупанта.

Він також закликав жителів півострова, яких змушували служити в російській армії, звертатися до Прокуратури АР Крим та запевнив, що такі особи матимуть статус потерпілих.

Читайте нас у Facebook
Blogger pool