ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Для чого потрібен коучинг армійцям?

4 Серпня 2020
Для чого потрібен коучинг армійцям?

Лікарі, бухгалтери, психологи та люди інших, не менш важливих професій, пройшли професійний відбір і підготовку, аби стати коучами – тренерами, що можуть навчати воїнів задля досягнення мети – знайти своє місце в житті, реалізуватися, створити успішний бізнес тощо.

Навчатися та навчати інших зовсім нескладно

В Україні коучинговий проєкт став можливим за ініціативи «Фонду Східна Європа» й підтримки Посольства Великої Британії в Україні в межах програми «All4One: комплексна програма психологічної та менторської підтримки ветеранів». Реалізовувався він близько року, до березня 2020-го включно.

Участь у проєкті розпочинали 30 коучів, яких навчала команда провідної тренерки та 7 високопрофесійних і сертифікованих фахівців. Проте за різних причин і обставин закінчили курс лише 24 особи.

– Це створено передусім, щоб покращувати реінтеграцію в суспільстві ветеранів. Завдяки психологічній та мотиваційній складовій такий проєкт і працює. Програму також розробляли і для нашої цільової аудиторії – ветеранів. Методи, які використовували в роботі з ветеранами та їхніми сім’ями – унікальні, інноваційні. Кожен коуч, якого навчили, мав сам знайти 5 клієнтів-бійців і постійно з ними працювати з розвитком на майбутнє. Були клієнти, які тривалий період навчалися, а були й такі, що досягнувши мети, зникали. Всі тренери водночас навчалися і працювали з клієнтами, – розповіла координаторка проєкту «All4One» Марія Захарченко. – Наразі відкрито проєкт з менторської підтримки ветеранів війни й кількох наших коучів вже відібрали і туди. Наразі всі вони об’єдналися за територіальним принципом і завжди з нами на зв’язку, надалі працюють з бійцями та їхніми родинами.

Успішний власний бізнес. Поради від коучів

Програма з коучингу зосереджена на досягненні чітко визначених цілей замість загального розвитку і передбачає постійний зворотний зв’язок тренерів та учнів. Проєкт реалізовували у Донецькій, Дніпропетровській, Львівській і Київській областях. Загалом за час роботи ініціативи понад 300 українських захисників отримували консультації, настанови й поради від своїх коучів. Дехто з них став успішним підприємцем.

– Для мене проєкт став дуже корисним навіть з тієї точки зору, що я є членом громадського об’єднання і постійно працюю з ветеранами. Раніше про коучинг взагалі нічого не знав. Навчання у нас відбувалось у кілька етапів. Спочатку відвідували семінари, де досконало роз’яснювали, що таке коучинг і для чого він потрібен. І головне – дали розуміння інструментів, які можна використати в роботі з клієнтами. Здобутий досвід наразі використовую під час роботи з ветеранами в нашому регіоні. Для мене дуже важливо, аби клієнти самі визначалися з напрямком розвитку. І в цьому я їм і допомагаю. В мене був клієнт, який повернувся з війни і мав хист до написання віршів та творів, але вважав, що це нікому не потрібно. У спільній роботі з ним він відчув натхнення і почав публікуватися. Інший випадок був з дружиною учасника бойових дій, яка полюбляла в’язати різноманітні іграшки. Нині вона це хобі монетизує і повністю тим задоволена. На рівні управлінської ланки коучинг поки що сприймається як нове та маловідоме явище, – зазначив коуч із міста Костянтинівка, Донецької  області Олександр Ломов.

Тренери здобули не лише нові знання,
а й повністю перебудували власне життя і життя своїх клієнтів

У цьому проєкті деякі коучі здобули не лише нові знання, а й повністю перебудували власне життя і життя своїх клієнтів.

– У мене кардинально змінилося життя після цього проєкту. Нещодавно підписала контракт із Міжнародним комітетом Червоного Хреста і тепер є офіційним супроводжувачем сімей зниклих безвісти у своєму регіоні. Я – волонтер, тривалий час займалася звільненням заручників, і серед моїх знайомих дуже багато учасників АТО/ООС, з якими мені трапилося перетинатися, – розповіла коуч із міста Дніпра Вікторія Солодухіна.

– Найяскравіший приклад це жінка – військова розвідниця, мешканка Донецька, яка воювала в Донецькому аеропорту. Її бажанням було мати на мирній території власну домівку і все ж таки через деякий час її мрія здійснилася – вона купила власну квартиру в Києві коштом державної соціальної програми. За цивільною освітою ця жінка була оцінницею майна і після повернення до мирного життя розпочинати з самого початку їй було досить важко, адже був навіть певний страх відкритого простору. Вона дуже любила виготовляти пастилу, сухофрукти, цукати та інші солодощі. Ми з нею разом міркували, що з цим можна робити? Згодом це все вона зовсім несподівано через мережу Інтернет продала протягом трьох днів. І після цього вона розпочала власне невеличке виробництво. Одночасно вона виготовляє і натуральні сиропи, а допомагають їй в цьому син із донькою. В цій ситуації вона повністю пристосувалася до мирного життя завдяки життєвим цінностям та улюбленій справі, – повідомила Вікторія Солодухіна.

Деякі коучі не з розмов знають про війну

Дехто з коучів не з розмов знає про війну, бо і сам перебував на передовій.

– Довелося бути у складі першого добровольчого мобільного шпиталю у 2015-2016 роках. Люди, з якими працювала, це ті, з ким була на війні. Гадаю, у будь-кого має бути слухач, що сприймає його думку, підкаже і допоможе. У мене був клієнт, який взагалі не сприймав психологів, а зі мною пішов на контакт. Усіх він поділяв лише на друзів або ворогів. Я постійно працювала з ним і з часом він змінився. Для мене коучинг дуже багато значить, – розповіла коуч із міста Дніпро Людмила Глиняна.

По завершенні проєкту організатори постійно інформують суспільство і бійців у регіонах про те, як можна самореалізуватися, знайти місце в житті, бути корисним у суспільстві. На майбутнє організатори планують розвивати коучинг і в інших регіонах, аби якомога більше бійців і членів їхніх сімей скористалися допомогою коучів та віднайшли себе у мирному житті.

Довідка: Коучинг (від англ. coaching — тренерство), вишкіл — метод консалтингу і тренінгу, де спеціальна людина, так званий коуч, допомагає іншим досягнути певної мети в професії чи особистому житті. На відміну від наставництва, коучинг зосереджується на досягненні конкретної цілі у спосіб, який людині слід зрозуміти самотужки. Завдання коуча – допомогти відшукати цей спосіб.

Фото: Марія Захарченко, координаторка проєкту «All4One»

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Актуально, Армія і суспільство, Новини, Соціальний захист