ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як урятуватися від укусу змії: поради

25 Липня 2020, 18:26
Як урятуватися від укусу змії: поради

Нещодавно у Дніпрі госпіталізували 25-річного військовослужбовця ЗСУ, оскільки його вкусила отруйна змія. Військового забезпечили усіма необхідними препаратами і він отримав дві дози антитоксину протизміїної отрути (сироватку). Нині він перебуває у стані середньої тяжкості.

АрміяInform вирішила дізнатися, як військовослужбовцям вберегтися від укусу змії. Начальник санітарно-епідеміологічного управління командування Медичних сил ЗСУ підполковник медичної служби Сергій Моргун розповів, які клінічні прояви при укусах змій, і як в таких випадках надавати першу меддопомогу.

-Які види отруйних змій існують в Україні?

-У світі відомо понад 2000 видів гадюк, з них близько 300 видів є отруйними. На території України поширені 5 видів гадюк:

лісна (звичайна), розповсюджена у Львівській, Житомирській, Київській, Рівненській та Волинській областях; степна (занесена у Червону книгу); гадюка Нікольського, розповсюджена на півдні України; гадюка Ренарда (занесена у Червону книгу), розповсюджена у Сумській, Київській, Донецькій, Луганській та Хмельницькій областях; гадюка носата, розповсюджена у долинах рік східних областей України.

Отрута цих змій утворюється й міститься у спеціальних альвеоло-трубчастих залозах. У процесі укусу отрута витискається через жолобки отруйних зубів, які в гадюк рухомі: в закритій пащі вони перебувають у горизонтальному положенні, а під час відкривання пащі та укусу зуби приймають вертикальне положення.

-Чим небезпечний укус плазуна?

-Укус змії не так часто призводить до смерті. Водночас, якщо вас укусила змія, варто одразу звернутись за медичною допомогою, це може призвести до важких проявів та серйозних наслідків. Особливо небезпечними вони є для дітей, осіб похилого віку та людей зі зниженим імунітетом.

Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (викликає руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк із множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму, з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.

-Які клінічні прояви при укусах змій?

-Після укусу змій із родини гадюк з’являється локальний біль, відчуття печії, гіперемія, крововилив, геморагічний набряк у місці укусу. При тяжких формах отруєння спостерігаються множинні крововиливи й пухирі, які поширюються по тілу потерпілого (лімфангоїт), набухання лімфатичних вузлів, розміщених поблизу місця укусу, їх болючість (лімфаденіт), можливий локальний тромбоз вен. Виникає і набряк ушкодженої кінцівки, відбувається геморагічне просочування її тканини. Рана в місці укусу кровоточить, на її місці можуть утворюватись виразки та ділянки некрозу.

Через 10-20 хв у потерпілого з’являються задуха, головний біль, запаморочення, нудота, блювота, загальна слабкість, пітливість, знижується артеріальний тиск, можуть розвинутись судоми. Окрім цього, відмічається невідповідність температури тіла і пульсу – при невисокій температурі (37,2-37,8°С), пульс пришвидшується до 120 ударів за хвилину й більше.

-Як вберегтися від укусів змій?

-Одягайтесь відповідно. Якщо вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть бути плазуни, вдягайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани слід заправити в черевики. Перевіряйте місце привалу. Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева – будь куди – прошурхотіть чи постукайте палицею. Це відлякує змію. Зазвичай вони втікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають. Не торкайтесь неперевірених предметів руками. Змії часто ховаються в старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком. Якщо ви все ж таки зустрілися із плазуном, не робіть різких рухів, адже зазвичай змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону. Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки.

6
2

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки:
Лайфхак