ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Виживе той, хто пройде крізь полум’я

10 Липня 2020, 10:58
Виживе той, хто пройде крізь полум’я

Дещо про те, як врятуватись під час пожежі на передовій, не покидаючи позицій

За оцінками провідних українських екологів, тільки в 2014-му році внаслідок бойових дій на Донбасі через пожежі постраждала майже п`ята частина лісів та степів регіону – а це приблизно 300 тис. гектарів наших теренів.

Війна триває. І впродовж усіх шести років Донбас усе ще палає не тільки в переносному, а й у буквальному сенсі. Головна причина цього – політика «випаленої землі» окупантів, починаючи з тактичного рівня…

За трьома «зайцями»

Є в багатьох снайперів-безбожників вщерть цинічний прийом. Вони навмисно ранять, але не добивають противника. А коли побратими «підранка» починають його витягувати з небезпечної зони, нищать і його, і рятівників. На тому ж принципі базується палійська тактика бойовиків на Донбасі.

Вони термобаричними і запалювальними боєприпасами з гранатометів, мінометів, і навіть стрілецької зброї спричиняють великі пожежі на підступах до наших позицій та на них. Сприяють підлій тактиці й ворожі диверсійні групи. У спекотну погоду за сприятливого напрямку вітру це зробити легко. А ефекту від пожеж вони добиваються потрійного.

Перше – одночасно оголити передній край оборони українців та за можливості пошкодити наші укріплення. Друге – під час ліквідації пожежі та її наслідків знищити все, що рухається на нашій стороні прицільним вогнем із усіх своїх калібрів. Третя мета – викликати гнів до бійців ЗСУ з боку мешканців. Бо ж не таємниця, що бойовички зумисне підпалюють місцини поряд із населеними пунктами й засіяні поля.

Бойовики зумисне підпалюють місцини поряд із населеними пунктами й засіяні поля

Пожежа в сильний вітер подекуди на лінії зіткнення перетворюється на ураганну швидкісну стихію, за якої втриматись на опорних пунктах украй важко. Відтак варто знати деякі корисні прийоми індивідуальної і колективної протидії ворогу, напрацьовані ветеранами в фронтових частинах. Деякі з них автор не раз спостерігав особисто, часом – неординарні. Усі поради прості й не потребують особливих роз’яснень.

Вітер у полі дме – готуйся до гіршого

Обирайте і облаштовуйте позиції з урахуванням можливості створити перед ними протипожежну смугу або й рів.

Командири, починаючи з відділення, повинні завчасно і чітко проінструктувати підлеглих про порядок дій в разі виникнення «направлених» ворожих пожеж, взаємодію та зв’язок між собою.

Штатні засоби пожежогасіння розташовуйте в межах досяжності кожного бійця на позиції.

Спостерігачі мають здіймати тривогу за наявності навіть невеликих ділянок загоряння поблизу позицій, якщо вітер дме у ваш бік.

Не панікуйте й не тікайте від полум’я, яке швидко до вас наближається. Відійдіть ходами сполучення трохи назад. Дочекайтеся, поки лінія вогню мине передні окопи та укриття, і швидко поверніться у них прямо крізь цю лінію. Полум’я, як правило, дно окопів не зачіпає. Голову й тулуб при цьому закрийте бажано змоченим одягом або ганчір’ям.

Якщо втекти від пожежі неможливо і сховатись ніде, швидко зніміть під собою хоч на півметра і навколо дерен. Ляжте на землю та накрийтесь мокрим одягом

Якщо втекти від пожежі неможливо і сховатись ніде, швидко зніміть під собою хоч на півметра і навколо дерен. Ляжте на землю та накрийтесь мокрим одягом. Дихати слід прямо біля поверхні – повітря тут менш задимлене. Рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком тканини.

Коли поблизу є балка або яр, перечекайте проходження лінії пожежі там. Такі місцини вогонь огортає в останню чергу через їхню вологість та відносне безвітря. Додатково можна випалити й одразу загасити навколо себе ділянку десь у п’ять-шість квадратних метрів. Цю пляму також звільняють від дерену. Повернення на попередні позиції – обов’язкове.

Гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом й затоптуючи ногами.

Під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та низин. І не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок голосом.

Особливо будьте обережними в місцях горіння торф’яників. Там можуть утворюватися глибокі вирви. Тому пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів.

Виходити з осередку пожежі необхідно в той бік, звідки віє вітер.

Побачивши побратима, на якому горить одяг, зваліть його на землю та швидко накиньте будь-яку ковдру чи покривало, власний кітель і щільно притисніть до його тіла.

Якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум’я, та в жодному разі не біжіть – це ще більше роздмухає вогонь.

Не поскупіться, та придбайте на відділення пару автомобільних вогнегасників.

Коли пожежа прихопила в бліндажі

Рятуючи товаришів у палаючому укритті, перш за все потурбуйтесь про власну безпеку. Інакше нікого не врятуєте й загинете самі. Перед тим, як увійти в бліндаж або приміщення, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною.

Двері відкривайте обережно, щоб уникнути посилення пожежі від притоку свіжого повітря.

У сильно задимленому приміщенні слід рухатися поповзом або пригинаючись. Біля підлоги диму менше. Для захисту від чадного газу дихайте через зволожену тканину.

У першу чергу витягніть з бліндажа непритомних товаришів і боєзапас.

Якщо горить електрообладнання чи проводка, негайно вимкніть рубильник, вимикач, й тільки потім починайте гасити вогонь.

Прокинулись у приміщенні від шумів пожежі та запаху диму, найперше скотіться з ліжка або нар на підлогу й повзіть під хмарою диму до виходу.

9
3
Читайте нас в Telegram
Лайфхак