ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Отримання повноважень на експорт ОВТ: у полоні перепогоджень

2 Липня 2020
Отримання повноважень на експорт ОВТ: у полоні перепогоджень

Останнім часом вітчизняні приватні виробники оборонної галузі отримали чимало прикладів розв’язання питань, які не те що роками, а навіть десятиріччями не вирішувались. Це і внесення змін до Митного кодексу України щодо спрощення ввезення складових для продукції оборонного призначення, і дозвіл на залучення приватних підприємств до космічної діяльності, скасування дії численних спеціальних санкцій, застосовуваних до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, збільшення обсягу фінансування у сфері державного експортного контролю для завершення створення та впровадження системи електронного ліцензування. Зрештою набрала чинності вистраждана постанова уряду від 08.04.2020 № 504, що скасувала зобов’язання, покладене на суб’єкти господарювання, уповноважені на експорт товарів військового призначення, здійснювати маркетинг ринку збуту та встановлювати зовнішні ціни на товари військового призначення за погодженням з ДК «Укроборонпром». Про це Інформаційному агентству АрміяInform розповів генеральний директор ГС «Ліга оборонних підприємств України» Олег Брюшковський.

Водночас щодо останнього — болючим місцем залишається сама процедура отримання відповідного урядового рішення з надання повноважень на право здійснення експорту товарів військового призначення власного виробництва та імпорту товарів військового призначення для потреб власного виробництва.

Судіть самі.

Упродовж останнього року Ліга оборонних підприємств України двічі з офіційними листами зверталася до урядовців — чинного та попереднього складу Кабміну — акцентуючи увагу на тому, що для отримання відповідних повноважень низка оборонних підприємств (зокрема й учасників Ліги), пройшовши довгий шлях відомчих погоджень, вимушені здійснювати цю процедуру вдруге, втретє, а тепер навіть і вчетверте. Причина: згідно з чинним Регламентом КМУ, внаслідок зміни складу уряду всі незакінчені дозвільні процедури передбачено переузгоджувати повторно.

Днями Ліга вкотре звернулася до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням посприяти у розв’язанні проблемних питань зовнішньоекономічної діяльності приватних оборонних підприємств. У листі, зокрема, зазначено, що у квітні поточного року Ліга отримала відповідь на свої попередні звернення щодо означеної вище проблеми за підписом заступника Міністра економічного розвитку, торгівлі й сільського господарства України Світлани Панаіотіді. У своїй відповіді урядовець зазначила, що «Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 року № 168 затверджено нову редакцію Регламенту, який набуде чинності з 01.07.2020 року. Оновлений Регламент не передбачає здійснення процедур повторного погодження проєктів акта Кабінету Міністрів України у разі складання повноважень або відставки уряду, а також у разі зміни керівника зацікавленого органу та/або органу, який є головним розробником проєкту акта».

Генеральний директор ГС «Ліга оборонних підприємств України» Олег Брюшковський

Звісно, ця інформація сприйнята керівниками підприємств-членів Ліги як черговий прогресивний крок уряду. На жаль, піднесення було недовгим. Уже 13 травня 2020 року на засіданні уряду до постанови Кабміну від 26.02.2020 року № 168 внесені зміни, згідно з якими нова редакція Регламенту набуде чинності з 1 січня 2021 року.

Відтермінування набрання чинності нової редакції Регламенту Кабінету Міністрів України, як видно з пояснювальної записки до проєкту зазначеної постанови, зумовлено тим, що «впровадження нових регламентних положень потребує здійснення підготовчих заходів, зокрема розроблення необхідних методичних рекомендацій та проведення відповідного навчання, а в умовах надзвичайної ситуації у зв’язку з введенням карантину здійснити зазначені заходи у заплановані строки не передбачається можливим, виникла потреба відтермінувати до кінця року набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2020 р. № 168».

Погоджуючись з тим, що оновлений Регламент містить багато змін, і впровадження нових регламентних норм потребує певного часу для здійснення підготовчих заходів, Ліга звернулася до Прем’єр-міністра України з проханням розглянути питання щодо внесення змін до п. 2 § 40 чинного Регламенту Кабміну, затвердженого урядовою постановою від 18.07.2007 № 950, а саме:

1) Абзац 1 пункту 2 § 40 викласти у такій редакції:

«2. Складення повноважень або відставка Кабінету Міністрів, а також зміна керівника зацікавленого органу та/або органу, який є головним розробником проєкту акта, не потребує повторного погодження проєкту акта»;

2) Видалити абзац 3 пункту 2 § 40 «У разі складення повноважень або відставки Кабінету Міністрів Секретаріат Кабінету Міністрів повертає проєкти актів головним розробникам для повторного їх внесення в разі потреби на розгляд Кабінету Міністрів після набуття повноважень новосформованим Кабінетом Міністрів».

Зазначу, що внесення запропонованих змін до § 40 чинного Регламенту насправді не потребують ні розроблення методичних рекомендацій, ні відповідного навчання. Адже нині низка приватних виробників оборонної галузі методично правильно здійснюють «біг по колу» для того, щоб отримати повноваження на право здійснення експорту/імпорту продукції військового призначення. Змінюються уряди, керівники міністерств і відомств, підприємці постійно в процесі… Можливо, для когось пів року й не грає важливої ролі, а для когось це дуже суттєво. За цей час цілком реально отримати всі належні погодження/перепогодження.

При цьому, насамперед, прикро за державу, бо втрачає передусім вона. Адже через бюрократичну тяганину не слід очікувати ані надходжень до бюджету від зовнішньоекономічної діяльності підприємств ОПК, ані підвищення авторитету нашої країни на міжнародній арені.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Мітки:
Озброєння та техніка, Публікації