ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Нова емблема авіації Фінляндії

4 Липня 2020
Нова емблема авіації Фінляндії

Військово-повітряні сили Фінляндії внесли зміни щодо зовнішнього вигляду їхньої символіки: з емблеми вилучили свастику, що була там понад сторіччя. Натомість зображуватиметься золотий орел у колі з крил. Зазначимо, що про перехід не розголошували, а зробили «по-тихому».

Оскільки на військовій уніформі присутні емблеми підрозділів,  вирішено, що подальше носіння старої емблеми,  яке час від часу призводило до непорозумінь, є непрактичним і непотрібним. Хоч свастику й прибрали з емблеми командування Військово-повітряних сил, вона надалі залишатиметься на прапорах деяких підрозділів та, зокрема, Академії військово-повітряних сил, уточнили у ВПС.

Про свастику

Давньоіндійською мовою (санскрит) слово «свастика» означає «добробут». Мотив ілюстрації (хрест із загнутими кінцями) вперше з’явився в Євразії за неолітичних часів і символізував рух сонця по небесній блакиті.

Свастику використовували націонал-соціалісти в Німеччині, зокрема на прапорах гітлерівської держави і націонал-соціалістичної партії. Після Другої світової війни у багатьох країнах Європи її сприймають негативно. Але нині існує велика кількість варіантів зображення цього символу, і кожний наділяється своїм значенням.

Просто на удачу…

Свастика була невід’ємною частиною складової емблеми ще з початку заснування фінських Повітряних сил у 1918 році – задовго до того, як цей знак став символом нацизму. На думку фінів, свастика – лише простий декоративний символ, що не несе в собі особливого суттєвого навантаження. І це справді так, адже вона асоціюється з іменем шведського графа Еріка фон Розена, що також був відомий як «піонер шведської авіації». Льотчик використовував її як талісман.

У 1918 році фон Розен подарував тоді новоствореним Військово-повітряним силам Фінляндії літак із нанесеною на ньому  синьою свастикою на білому тлі – так само на удачу. Цей символ використовували на всіх літаках фінських ВПС до 1945 року. Після Другої світової його прибрали з літаків, але залишили на деяких емблемах, прапорах та елементах уніформи.

Втім, сам фон Розен пізніше став одним із провідних діячів націонал-соціалістичного руху у Швеції 1930-х – і навіть був зятем німецького генерал-майора Германа Герінга. Та й ставлення до свастики після Гітлера змінилося. Тому у Фінляндії тривалий час критикували використання цього символу в емблемі фінських ВПС.

Зворотний бік медалі

Обов’язком кожного військового, безсумнівно, є збереження свободи й територіальної цілісності батьківщини, а «захищати націю» – означає і берегти давній символ, подарований шведським графом у 1918 році.

Хоча в символіці академії ВПС Фінляндії досі наявна свастика, рішення командування ВПС свідчить, що від спадку Еріка фон Розена та його блакитної свастики в країні поступово відмовляються.

Отже, у військових з’явилась нова емблема, а у Військово-повітряних сил Фінляндії – нова сторінка їхньої історії.

Підготувала Ніка Федорцова

 

Читайте нас у Facebook
Мітки:
Армії світу