ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Найкращі фільми про героїв Української повстанської армії

16 Липня 2020, 14:03
Найкращі фільми про героїв Української повстанської армії

Останні збройні сутички воїнів УПА із КДБ датуються 60-ми роками минулого століття. Відтоді минуло майже шість десятиліть. Але попри це, будь-яка згадка про учасників українського визвольного руху доводить до нестями від злості тих, хто і досі заперечує право України на державність і незалежність. Навіть у коментарях до художніх фільмів про Українську повстанську армію йдуть запеклі «баталії» між українцями та прибічниками «русского міра».

До уваги тих, хто хоче краще розібратися в історії українського визвольного руху, зрозуміти обставини, у яких опинилися захисники Української державності в середині минулого сторіччя, й поринути у світ їхніх почуттів – художні та документальні кінострічки про вояків УПА.

Художні фільми

«Червоний» (2017 рік)

Історичний бойовик Зази Буадзе «Червоний» – екранізація однойменного роману Андрія Кокотюхи. Це історія кількох людей, які не змінили одним єдиним вчинком весь хід історії, проте вплинули на подальшу долю України.

Події в кінострічці відбуваються в ГУЛАГу вже після Другої світової, у 1947-му. Двоє українців – Данило Червоний і Віктор Гуров – потрапили в табір. У них абсолютно різні долі: один – воїн УПА із західної України, а другий – радянський льотчик зі сходу України. Доля звела їх разом. Вони обидва мають пройти крізь пекло і нелюдські умови каторги, переслідування кримінальних ватажків, підлість, зраду та відчай.

Жорстокий очільник табору майор Абрамов хоче знищити всіх «бандерівців» і ні перед чим не зупиниться. Тоді Данило Червоний очолює бунт в ГУЛАГу, який перетворюється на справжнє повстання. У каторжан майже немає шансів на успіх, проте у них є непереборне бажання змінити своє життя і перестати щодня проходити всі кола пекла. Данило знаходить в собі сили протистояти репресіям начальника табору і робить відчайдушну спробу вирватися на волю, піднявши перше повстання в таборі.

Трейлер

«Жива» (2016 рік)

Історично-драматичний фільм «Жива» зняв львівський режисер Тарас Химич, а одним із саундтреків до кінострічки стала пісня гурту Був’є «Закохані».

В основу сценарію лягли реальні події з життя мужньої й незламної гуцулки Анни Попович. Події в кінострічці відбуваються наприкінці 1940-х. Головна героїня, яка чує голос і бачить сни, що попереджають про небезпеку, опиняється в центрі протистояння між українськими повстанцями і силами Радянської імперії. Її дар передбачення змінює долі багатьох.

Зйомки фільму проходили в Горганах, де відбувались реальні події з життя Попович, а також у стінах Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові.

Спогадами про минуле Анна Попович поділилась з авторами фільму ще за життя. Її надскладна доля вражає. У дитинстві ледь не загинула, упавши в криницю. Від 1943 року – зв’язкова УПА. Була поранена, намагалась застрелитися й підірватися на гранаті, аби не потрапити у лещата НКВС. Втратила руку. Два роки її допитували в радянських катівнях. Потім – 10 років таборів у Кемеровській та Іркутській областях, Мордовії. Сенсом життя Анни Попович стала справа здобуття волі для України.

[plaska]Режисер кінострічки «Жива» Тарас Химич: «Анна Попович постійно наголошувала на одній важливій відмінності між тодішніми і сучасними захисниками України. Вона називала себе і товаришів смертниками, бо не було надії і не було держави як такої навіть у мріях. У наших бійців є велика перевага. Це – Українська держава, за яку вони воюють…»[/plaska]

Трейлер

«Залізна сотня» (2004)

Військова драма Олеся Янчука – українсько-австралійський фільм за мотивами книги Юрія Борця «У вирі боротьби».

Фільм відтворює події, що відбувалися на тлі Другої світової і післявоєнного часу, зокрема, під час операції «Вісла», на Закерзонні. Ця територія є найзахіднішою українською землею, де споконвічно проживали мільйони українців.

У вирі трагічних подій і опинилася сотня бійців УПА на чолі з Михайлом Дудою – «Громенком». Хоча сили були нерівні, поляки не могли впоратися з незламною «Залізною сотнею». Тож за допомогою спільників-совєтів поляки здійснюють поголовне виселення українців, аби позбавити повстанців ґрунту – підтримки населення.

За таких обставин Головна команда УПА видає наказ для сотні «Громенка» вирушити в рейд на Захід, через Словаччину і Чехію перейти до Баварії, яку тоді контролювала американська військова адміністрація. Герої фільму, побудованого на реальних фактах, – молоді українці, які свідомо йшли до лав УПА.

«Один у полі воїн» (2003)

Історична драма режисерів Геннадія Вірсти й Олега Мосійчука відзнята за спогадами жителів села Яворів Косівського району (Івано-Франківщина). Сюжет фільму побудовано на реальних фактах, у ньому немає жодного вигаданого героя, як і не вигадано жодної події.

У картині йдеться про події кінця Другої світової війни.

За сюжетом, сержант радянської армії Роман Карпенюк приїздить на три дні у відпустку в рідне село Потоки, де мешкає його кохана дівчина Аничка. За кілька років до того Романа із батьками вислали на поселення до Сибіру, і лише тепер за бездоганну військову службу поневолювачам рідного краю він отримав змогу повернутися на малу батьківщину і зустрітися з коханою. Проте шлях героєві перепиняють уповноважений НКВС, провідник українських повстанців і ватажок озброєних мародерів, до рук якого потрапила Аничка. Тож навколо триденних пошуків нареченої, які веде Роман Карпенюк, обертається весь подальший сюжет стрічки.

«Нескорений» (2000 рік)

Військова драма Олеся Янчука є копродукційним українсько-американським фільмом. Відзнятий на кіностудії «Студія Олесь-фільм» за сприяння Українського конгресового комітету Америки (УККА) і участі Національної кіностудії художніх фільмів імені О. Довженка. Головний консультант фільму – тодішній президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський.

Події розгортаються у 1950 році. Із завершенням Другої світової на теренах Західної України, у Карпатах, триває збройна боротьба знесилених, знекровлених, але нескорених духом частин та невеликих боївок Української повстанської армії, що змушена вести бій на два фронти: проти німецьких окупантів та більшовицької навали.

На чолі армії — легендарний генерал-хорунжий Роман Шухевич на псевдо «Тарас Чупринка». Долю саме цього командира покладено в гостросюжетну й динамічну основу фільму Олеся Янчука.

«Нескорений» – не тільки гострий сюжет, а й реальна спроба художніми засобами донести до глядача правду про події воєнного і повоєнного часу на Західній Україні.

Трейлер

 

«Страчені світанки» (1995 рік)

Військово-історична драма Григорія Кохана розповідає про те, як жителі західноукраїнських земель після закінчення Другої світової потрапили з вогню у полум’я.

Російські більшовицькі окупанти прагнуть встановити свої порядки на знову окупованих ними землях Західної України. Партизанська армія УПА ставить спротив російській окупації й воює за відновлення Незалежності України. Місцеве населення та родичі вояків УПА, як можуть, підтримують відважних борців у визвольних змаганнях проти окупантів. За це росіяни та їхні посіпаки жорстоко придушують українську людність, розпочавши масові вбивства й виселення українських сімей до Сибіру. Вояки УПА намагаються цьому запобігти, але сили надто нерівні… Повстанці можуть лише помститися й покарати катів.

«Атентат: Осіннє вбивство в Мюнхені» (1995 рік)

Історична драма Олеся Янчука охоплює період від 1947 року, коли рейдові загони УПА з боями проривались за кордон, і до осені 1959-го, коли у Мюнхені від руки агента КДБ Богдана Сташинського загинув Степан Бандера. Картина демонструє, як вигнанці й біженці навіть у важких умовах еміграції об’єднувалися, вели просвітницьку, релігійну, громадську і політичну роботу.

«Вишневі ночі» (1992 рік)

Український художній фільм режисера Аркадія Микульського знятий за однойменною повістю Бориса Харчука.

Після вигнання нацистів із Західної України УПА починає боротьбу з радянською владою. Німці відійшли далеко на захід, у місті панували червоні війська. Вони принесли «братню» мову, свої порядки: постійну тривогу, атмосферу напруженого очікування лиха.

На тлі цих трагічних подій розгортається історія кохання місцевої мешканки Олени і лейтенанта НКВС Славка Денисенка, який живе в місті під легендою військового лікаря. Вони мешкають поруч і не здогадуються, що належать до ворожих таборів.

Аж доки молодий лейтенант, отримавши завдання схопити зв’язкового УПА Калину, не дізнається, що цей таємничий агент і є його симпатична сусідка…

«Білий птах з чорною ознакою» (1971 рік)

Стрічка кінорежисера Юрія Іллєнка досліджує трагедію української родини Дзвонарів, яка живе в Карпатах неподалік румунського кордону у важкі часи війни та терору (1937–1947).

Початок Другої світової розділяє братів Дзвонарів, вони опиняються по різні боки барикад: Петро служить у Червоній армії, Орест долучився до УПА-ОУН(б). Георгій залишився осторонь. Він закохується в місцеву чаклунку, яку незабаром вбиває румунський офіцер. Георгій біжить шукати правду, іде на війну. Четвертий брат Богдан лишається вдома. Долі братів переплітаються і в коханні, і в боротьбі.

В основі «Білого птаху з чорною ознакою» – класичний український наратив, у якому революція постає точкою, де сходяться і трансформуються долі людини й колективу. Попри цензурні обмеження, накладені на Іллєнка, фільм вражає глядача потужною режисурою й блискучою акторською грою.

Документальні фільми

«Хроніка Української повстанської армії 1942–1954» (2014 рік)

Документальний фільм режисера Тараса Химича у двох частинах розповідає про історію Української повстанської армії 1942–1954 років крізь призму свідчень тридцяти чотирьох очевидців та безпосередніх учасників подій (з понад сто опитаних).

Творці стрічки пропонують подивитися на український повстанський рух з перспективи «простих людей», без пафосу, містифікацій і пропагандистських кліше. Усні історії відкривають нетрадиційний погляд на природу боротьби УПА, дають змогу відчути атмосферу та дух епохи, зануритися у вир бурхливих подій.

http://www.documentary.org.ua/uk/upa/online-1/

http://www.documentary.org.ua/uk/upa/online-2/

«Собор на крові» (2006)

Десятисерійний документальний серіал «Собор на крові» є науково-публіцистичним історичним дослідженням українського національно-визвольного руху з використанням маловідомих фактологічних матеріалів і унікальних документальних кадрів, викладених у формі захоплюючої, майже детективної інтриги. Стрічка розповідає історію українського національно-визвольного руху в боротьбі за соборність і самостійність Батьківщини в період 1919–1949 років. Цю борню розглядають у фільмі як частину загальноєвропейської історії.

Адже Коновалець і Мельник, Бандера і Шептицький, Боровець і Шухевич жили й діяли у складній ситуації грандіозного геополітичного конфлікту гітлерівського Рейху, сталінської радянської імперії та західних демократій. Такий підхід дозволяє зрозуміти і осмислити підґрунтя подій та вчинків у загальнолюдському розумінні.

Саундтреком до фільму стала пісня невідомого автора «Буде нам з тобою що згадати» в обробці й виконанні лідера гурту «Плач Єремії» Тараса Чубая.

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Мітки: ,
MilitaryArt