ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Донбас проводжає новобранців, або Як пройшла призовна кампанія на Донеччині

31 Липня 2020, 15:58
Донбас проводжає новобранців, або Як пройшла призовна кампанія на Донеччині

— Я закінчив Покровський професійний ліцей і працював на шахті. У квітні цього року прийшла повістка і я вирішив йти до армії. Адже вважаю, що кожен чоловік має пройти це випробування, щоб бути впевненішим, зустрічаючи перешкоди в житті, — розповідає 20-річний Дмитро.

Його друг Влад — ледве йому виповнилося двадцять — прийшов до військкомату, не чекаючи повістки. Він упевнений: Україна потребує професійних, добре підготовлених військових, які зможуть захистити. Ці хлопці — мешканці Покровська, що на Донеччині, йдуть служити у Президентський полк.

Призовна кампанія на Донеччині завершилася кілька днів тому. До навчальних центрів вирушила остання команда юнаків. Загалом зі збірного пункту Донецького обласного територіального центру комплектування до лав ЗС України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби відправили служити близько 500 осіб.

Кореспондент АрміяInform зустрівся із заступником військового комісара Донецького ОВК – начальником відділу комплектування та призову підполковником Андрієм Глущенком, який відповів на найактуальніші питання цьогорічної призовної «карантинної» кампанії.

Держзамовлення виконано на сто відсотків

Андрію Аркадійовичу, чи виконано план призовної кампанії в області?

— Цьогорічну призовну кампанію через карантин перенесено на травень-липень, але навіть за таких умов державне замовлення в регіоні виконано на 100 відсотків. Ще й закінчили її на тиждень раніше.

Розкажіть, як карантин вплинув на цьогорічний призов?

— Не можу сказати, що ця кампанія відрізняється від торішньої. Лише змістилася у термінах через карантин. Через це перше відправлення призовників відбулося в червні.

Щодо карантинних обмежень — під час проходження медкомісії в приміщенні військкомату не могло перебувати понад 5–10 осіб. Це вповільнювало проходження відбору. Додатковою вимогою Міноборони України було також обов’язкове тестування призовників на COVID-19. Спільно з Департаментом охорони здоров’я Донецької ОДА в райвійськкоматах під час відправлення хлопців до обласного збірного пункту організували здавання аналізів на вірусну інфекцію експрес-методом. А вже тут з вибуттям до місць проходження служби проведено тестування на коронавірус методом ПЛР та ІФА.

Крім того, всіх хлопців забезпечили засобами індивідуального захисту — медичними маски й гумовими рукавичками.

30 відсотків призовників відсіюють через медичні показники

Щодо медичної теми розкажіть, яку кількість призовників визнано непридатними для проходження служби?

— Близько 30 відсотків призовників відсіюють за медичними показниками. Коли призовник скаржиться на здоров’я під час проходження медкомісії, його направляють до вузьких спеціалістів у медичні заклади. А там не завжди приймають пацієнтів через ті ж карантинні обмеження. Отже, для цьогорічного призову його вважатимуть непридатним.

Які хвороби найчастіше виявляють?

— Захворювання опорно-рухового апарата та зору, наприклад, сколіоз, плоскостопість, далекозорість чи навпаки. Але легкі форми таких захворювань не заважають хлопцям бути призваними до армії.

Третина призовників пішли до війська за власним бажанням до 20 років

Виявляєте випадки, коли призовники намагаються уникнути служби в армії, вдаються до якихось хитрощів..?

— Усім призовникам обов’язково роз’яснюють правила військового обліку, відповідальність, яка настає у разі неявки на відправлення до місць проходження служби. Наприклад, торік в області порушено 20 кримінальних проваджень щодо призовників, які не з’явилися на призовні пункти. Нині 5 осіб перебувають у розшуку, 7 — притягнуто до кримінальної відповідальності за ст. 35 ККУ з випробувальним терміном відбування покарання на 1 рік, інші отримали виправдувальні вироки.

Є ще адміністративна відповідальність за ухилення від призову. В цьому випадку особу карають штрафом у розмірі від 5-ти до 7-ми неоподаткованих мінімумів доходів громадян — тобто 85–119 грн. Це смішно! Сподіваюся, у Верховній Раді таки розглянуть законопроєкт, який в рази збільшить цю суму!

Деякі хлопці, аби уникнути служби в армії, приносять документи з банку щодо своїх чималих кредитів, наполягаючи на тому, що муситимуть виплачувати штрафи. На щастя, таких небагато. Навпаки — десь третина призовників мають право на відстрочку (їм ще не виповнилося й 20-ти років), але самі йдуть у військкомати. І саме на них можна покластися на призовних пунктах. Звернешся до цих юнаків з будь-яким проханням — впевнений: виконають. Молодці!

Постійна робота з молоддю та їхніми батьками

Ще кілька років тому Донбас був настроєний не зовсім патріотично. Як вдалося досягти того, що сьогодні й 18-річні йдуть в армію за власним бажанням?

— Постійно працюємо як з призовниками, так і з їхніми батьками. Розповідаємо про переваги та особливості проходження служби, проводимо опитування, фокус-групи. З’ясовуємо, що в нашому регіоні стимулює або відлякує в призові на військову службу. Наприклад, для декого важливим є працевлаштування. Тоді робимо акцент на тому, що після строкової людина може підписати контракт. Хтось має бажання спробувати себе саме у правоохоронних органах або на держслужбі, а без строкової це неможливо.

Є й такі випадки, коли чоловік працює на шахті й має непогані гроші — близько 15 тисяч гривень — що для маленьких донбаських містечок чимало. Звісно, він не хоче йти з роботи. Ми пояснюємо: призов на строкову службу зберігає його робоче місце та середню зарплатню. Тобто людина може заощадити кошти на своє майбутнє, адже перебуває на повному державному забезпеченні. Тож матиме можливість придбати житло чи навіть відкрити власний бізнес.

Щодо батьків — досить часто саме вони негативно настроєні проти строкової служби, бо спираються на свій досвід служби або в радянський період, або в перші роки незалежності України. І ми з ними працюємо через тих, хто вже закінчив строкову. Адже для нас вкрай важливо зняти напруження саме в цих цільових групах.

Фото автора та пресслужби Донецького ОВК

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Інтерв`ю, Новини