ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Багнети ранять, але той, хто хоче досягти своєї мети, має бути готовим до будь-яких труднощів» – на цьому сто років тому наголосив Юзеф Пілсудський у Вінниці

16 Травня 2020
«Багнети ранять, але той, хто хоче досягти своєї мети, має бути готовим до будь-яких труднощів» – на цьому сто років тому наголосив Юзеф Пілсудський у Вінниці

Цієї суботи вінницькі історики допоможуть усім охочим зануритися в давнину. Вони проведуть стрим із зали засідань – Білої зали – колишньої Міської Думи міста Вінниця. Саме тут 100 років тому, 16 травня, відбувалася зустріч лідерів держав, а саме головного отамана війська і флоту УНР Симона Петлюри і начальника Польської держави Юзефа Пілсудського, із представниками місцевої громади.

У прямому ефірі на сторінці Центру історії Вінниці https://www.facebook.com/vinnytsia.history/ у Фейсбуці Тетяна Кароєва, докторка історичних наук, професорка Вінницького державного педагогічного університету імені Коцюбинського, розповідатиме про подію, яка символічно об’єднала усі громади міста над Бугом у їхньому спільному прагненні до Свободи. Окрім того, команда Центру історії Вінниці спробує спільно із глядачами проаналізувати сторінки історії міста революційної доби.

У Вінницю, де на той час розміщувався Уряд УНР, Юзеф Пілсудський прибув, аби взяти участь в  урочистостях, присвячених переможним битвам Війська Польського та Армії УНР проти радянсько-більшовицьких військ у травні 1920 р., і провести переговори з Петлюрою.  У своїй промові Пілсудський наголосив, що Польща та Україна, переживши тяжку неволю, отримали свободу і що метою Польщі не є нав’язування Україні чужої волі. А представники польської та української влади знайдуть платформу порозуміння. Наприкінці він зазначив: «Від імені Польщі проголошую: «Хай живе вільна Україна!»        Петлюра зі свого боку наголосив: «Висловлюю радість і вірю, що кров ще тісніше з’єднала обидва народи». Громадськість міста радісно вітала двох лідерів українського та польського народів.

– Вінницьку зустріч 1920 року та військово-дипломатичний союз України й Польщі історики оцінюють по-різному, – прокоментував кореспонденту АрміяInform Олександр Федоришен, керівник Центру історії Вінниці. – Вочевидь він був нерівноцінним та мав багато негативних чинників для української сторони, зокрема втрата частини території України, яку в кращому випадку розцінювали «молодшим партнером». Однак квітневі угоди виводили УНР із дипломатичного вакууму та дозволили продовжити боротьбу за власну державність проти більшовицької Росії.

На своїй сторінці Центр історії Вінниці наводить уривки зі спогадів Здзіслава Ґрохольського (1881–1968) про травневу зустріч очільників двох держав, які публікуються вперше. Їх автор – один із найвідоміших господарських і громадських діячів на Поділлі. У 1918 році сім’я переїхала до Польщі. Із кінця квітня до середини червня 1920 року Здзіслав Ґрохольський перебував у Вінниці та брав участь у прийомі Ю. Пілсудського в місті, яке стало тимчасовою столицею УНР.

«У якийсь момент під час обіду, – згадує Здзіслав Ґрохольський, –  відповідаючи на нарікання отамана Петлюри з приводу різних перешкод і труднощів,  Глава держави (Юзеф Пілсудський. – Авт.), підвівшись, висловився досить різко, що війна не забава, що багнети ранять, але той, хто хоче досягти своєї мети, має бути готовим до будь-яких труднощів, і закінчив, випивши за здоров’я Отамана Петлюри, який зі свого боку підняв келих на честь Юзефа Пілсудського, союзника і захисника України».

Презентація повного тексту цих спогадів в українському перекладі Дениса Кайдалова запланована на осінь цього року.

Тож віртуально потрапити до колишньої вінницької Міської думи, яка є історичною та архітектурною  пам’яткою, можна буде 16 травня о 12:00. Під час стриму глядачі отримають посилання для завантаження електронної версії біографічного довідника «Українська революція 1917−1921 в іменах: вінницькі сторінки». А ще, як наголошують організатори зустрічі, на глядачів чекають багато інших цікавинок.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Timeline