ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Вівчарка Чара спочатку виконувала службово-бойові завдання в районі АТО, нині служить у Косові

23 Квітня 2020
Вівчарка Чара спочатку виконувала службово-бойові завдання в районі АТО, нині  служить у Косові

Це єдина службова собака серед підрозділів міжнародних сил безпеки KFOR на Балканах

Німецька вівчарка Чара разом із військовослужбовцями українського національного контингенту несе службу в Косові (Республіка Сербія). Собака з дворічного віку перебував в районі проведення АТО та ООС, виконуючи службово-бойові завдання. Нині Чара  успішно перевіряє транспорт, приміщення та окремі ділянки місцевості на наявність вибухово-небезпечних речовин, залишаючись єдиним службовим собакою у складі колективних міжнародних сил безпеки KFOR.

Як відбирають цуценят на службу?

Вожатий службових собак молодший сержант Денис Іванов знає про свого «чотирилапого побратима» практично все. За два роки спільної служби навчились розуміти одне одного з погляду.

– Цим службовим собакою займаюсь, коли їй виповнилось 4 роки. Загалом Чара перебуває на вихованні у нашій військовій частині з трьох місяців. Дресируванням почали займатися, коли їй було місяців 5-6, – пояснює Денис Іванов.

За словами кінолога, цуценят відбирають у 2-місячному віці. Аби визначити, хто ж з них надалі «вивчиться» на службового собаку та стане гідним партнером військовослужбовця, проводиться ретельний відбір. Зокрема перевіряють реакцію цуценят на різні подразнювачі. За допомогою гучних та різких звуків – як от кинута поряд зв’язка ключів, звуки ударів по предметах, крик тощо – вибраковуються цуценята із сильною реакцією на звуки. Для подальшого виховання не беруть цуценят, які різко реагують на людей та предмети, що раптово з’являються поруч. Ще один критерій для відбору – реакція на висоту. Якщо цуценя надто боязке і некомфортно почувається на столі, помості, то для підготовки до служби не підходить.

– Початковим дресируванням займаються з 5-6-місячними цуценятами. Загалом курс підготовки собаки для служби займає до року. Вона складається з базового та основного курсів. Під час базового курсу навчають виконувати основні команди, аби пес став слухняним. Протягом основного курсу собаку тренують шукати та виявляти вибухонебезпечні предмети, – пояснив вожатий службових собак Денис Іванов.

А ще  відбувається «постановка на запах». За словами співрозмовника, це привчання собаки до певного запаху (приміром, тротилу, аби знайти вибухонебезпечні предмети), пошук якого здійснюватиметься у майбутньому. Ну, і фінальний іспит для вухастих випускників –  виконання завдання з пошуку запаху вибухонебезпечної речовини.

За словами Дениса Іванова, для службової діяльності підходять однаково і кобелі, й суки. Для пошукових робіт найчастіше використовують такі породи собак, як німецька вівчарка, лабрадор, бельгійська вівчарка. Чара не мала цуценят, адже у період вагітності та лактації службовий собака може втратити свої професійні навички.

Робота не припиняється навіть під час карантину

Косово. Селище Ново Село. Базовий табір українців. Чара грайливо підстрибує у вольєрі, не приховуючи своєї радості від зустрічі з вожатим службових собак. Попереду у них щоденні тренування, які включають заняття з пошуку, виявлення та підтримки навичок виховання. Карантин суттєво не вплинув на службову діяльність вожатого та його собаки. Додалися жорсткіші правила особистої гігієни – миття та обробка антисептиками відкритих частин тіла військовослужбовця.

У Косові лише український контингент має у складі групи розмінування службового  собаку. Стан його готовності виконувати пошукові роботи з розмінування залежить не тільки від навичок, а й фізичного стану. На військовій базі KFOR CAMP BONDSTEEL у складі контингенту США дислокується  ветеринарний підрозділ, який систематично контролює стан  здоров’я службових собак українського контингенту. До запровадження карантину медичне обстеження Чари відбувалося кожні два тижні. У зв’язку із забороною виїжджати за межі базового табору, окрім окремих розпоряджень командування KFOR, періодичність огляду собаки ветеринарним лікарем визначається за нагальної необхідності.

Також фахівці-ветеринари дають рекомендації щодо утримання, годування та тренування українського вухастика. Як запевнив Денис Іванов, особливість харчування службових собак полягає у тому, що використовується лише  збалансований готовий корм і виключається окреме приготування їжі.

Спеціальна місія вухастого

За словами вожатого, службовий собака Чара є специфічним та винятковим засобом пошуку вибухонебезпечних речовин. Враховуючи рельєф та особливості місцевості, а саме – важкодоступність місць для обстеження військовослужбовцями-саперами,  робота службового собаки з пошуку є єдино можливою. На собаку  в Косові покладаються дуже відповідальні завдання з перевірки транспорту, місцевості (включаючи завали), приміщень на наявність вибухонебезпечних речовин.

– Специфіка Балкан полягає в тому, що місцевість гірська, тому для собаки додатково збільшується кількість об’єктів: окреме велике каміння, валуни, розщелини, на які собаці слід звертати увагу під час перевірки ділянок, – каже Денис Іванов.

Тим часом продовжується тренування. Чара ретельно перевіряє техніку, зазирнувши до кожного куточка та відшукуючи вибухонебезпечні предмети. Потім вожатий із собакою переміщаються на відкритий майданчик із камінням, що імітує завали. Пес обстежує кілька разів місцевість, підбігає до вожатого, знову повертається до обстеження та сідає біля одного із каменів, відчувши схованку.

Здобув пес бойовий досвід і під час проведення Антитерористичної операції на сході. Там Чара виконувала завдання з пошуку вибухових речовин на військовому та цивільному транспорті.

– В АТО пес виявив боєприпаси в одному із приватних будинків. На початку бойових дій господарі залишили свою домівку. За деякий час сусіди помітили, що у будинку оселилися невідомі та підозрілі люди, що не були його власниками. Повідомили у правоохоронні органи, які й звернулися до військових-саперів по допомогу. В будинку Чара підтвердила знаходження вибухових речовин. Після цього до роботи взялися наші сапери, – підсумував Денис Іванов.

Тим часом службовий собака Чара все більше завойовує популярність та авторитет серед військових KFOR, підтверджуючи свій професіоналізм із пошуку вибухівки під час спільних навчань.

Автор фото та відео – Віталій Скафа

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки:
Вишкіл, Новини