ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Життя в карантині – що чекає Україну? Італійський досвід

26 Березня 2020
Життя в карантині – що чекає Україну? Італійський досвід

Уже минув місяць, як італійці ввели карантин через спалах епідемії COVID-19. Він був оголошений урядом 24 лютого 2020 року в Ломбардії.

Наш кореспондент з’ясовував, як живе італійська провінція?

Як починався карантин

У невеликому курортному містечку Аоста перший тиждень після виявлених в Італії хворих минув спокійно, як кажуть місцеві, «з нульовим результатом».

Оскільки Аоста – популярний гірськолижний курорт, то туристи спокійно каталися, сиділи у кав’ярнях, спілкувалися на вулицях, у готелях, словом – жодної паніки, як у Мілані, не було.

В Аості все було настільки добре, що президент провінції Валле де Аоста Тестолін Ренцо запросив усіх до регіону, як до оази добробуту.

Ні він, ні лікарі не припускали, що це тільки початок. Ніхто з медиків не ставився до епідемії серйозно. Вірус спочатку сприйняли за звичайний щорічний грип. Що ця хвороба набагато серйозніша, збагнули, коли стало відомо про симптоми й почав «вилазити» анамнез. Але то було пізніше.

Люди з Ломбардії, осередку зараження, масово кинулися до «тихого» регіону і… привезли вірус із собою. Ще однією причиною такого масового виїзду в гори стало те, що в багатьох міланців тут, у передгір’ях Альп, друга квартира.

Як пізніше з’ясували лікарі, багато хто приїхав до Ломбардії з позитивною реакцією на вірус. Вони, самі того не підозрюючи, привезли вірус на собі й, не знаючи про це – оскільки явних симптомів не було – почали спілкування з місцевими. Наслідки не забарилися – з’явилися хворі. Згодом з’ясувалося, що вірус уражає в основному людей похилого віку. Для місцевих це було дивно – адже, судячи з новин, у тій же Південній Кореї в основному страждали люди віком до 30 років.

– Тиждень тому одужав «нульовий пацієнт», хоча реально тут занадто багато людей, пов’язаних з модою, з Німеччини, Франції… Вони вранці у Парижі, вдень у Мілані, ввечері у нас. Тому, моя думка, знайти «нульового» нереально, це звучить просто смішно. Та й навіщо його шукати? Після здавання аналізів наприкінці лютого було близько 20 осіб з тих, хто мав контакт із хворими, як ми говоримо, – «контактних», а на початку березня виявили близько 50–60 осіб. На початку першого тижня березня провінцію закрили, почався тотальний карантин. Зачинили всі бутики, магазини «непершої» необхідності. Ми стали працювати в режимі епідситуації, – розповіла Моніка, медсестра з Аости.

Як живе місто нині

Наразі в Аості відчинені лише аптеки, супермаркети, мінімаркети, намети з пресою та тютюнові. Бібліотека, як не дивно, теж відчинена – але працює безконтактно. Книгу можна здати й отримати, користуючись… тельфером (вантажопіднімальний електричний механізм для підіймання та горизонтального переміщення вантажів, тобто таця з електричним приводом. – Ред.).

Усі готелі з початку березня, всі гірськолижні траси, всі точки харчування – закриті, всі підйомники зупинені. Безсумнівно, це сильний удар по місцевому бізнесу. На дверях готелів записка: «У разі крайньої потреби – дзвонити на такий-то номер».

Єдине, що поки тішить – вальдостанці (від «провінція Валле де Аоста». – Ред.) у всій провінції поставилися до карантину дуже відповідально. Тому місцевих шокували юрби міланців, які транзитом рвонули у Францію кататися на лижах на Шамоні та понесли заразу туди, компаніями зупиняючись на заправках, автогрилях…

Сьогодні італійці закрили обидва тунелі – один під Монбланом на Францію, другий – на Швейцарію.

– Тиждень карантину почався з того, що у місті, де живе 60 тисяч осіб, стало незвично тихо. Я щоранку зустрічаю по дорозі максимум 10 людей. О 7:30 виходжу на роботу, і мені зустрічаються або собачники, або хтось вийде в магазин, – розповідає Ольга, соціальний працівник.

У магазинах асортимент практично не змінився. Продавці на касі працюють у рукавичках, масках – спочатку сміялися, тепер сприймають усе серйозно. Скрізь розвішані місткості з дезінфікувальним гелем, термінали для оплати щоразу обприскують, протирають паперовим рушником, щодо готівки, то касир дезінфікує собі долоні з обох боків. Покупці дотримуються дистанції, ніхто не поспішає – все дуже спокійно. Кількість людей у великому супермаркеті не більше ніж 20, інші стоять на вулиці, тримаючи дистанцію.

Загалом майже всі вже звикли.

Поліція й армія патрулюють вулиці, але сам поліційний відділок зачинено, документи не оформляють до 3 квітня, якщо термін придатності документа закінчиться, не страшно – про це повідомив комісар поліції у спеціальному зверненні до мешканців і гостей міста.

Що ще важливо – за домовленістю з муніципалітетом оплата за світло, газ за 2 місяці карантину буде розбита на 6 місяців уперед.

Усі сімейні лікарі закрили особисте приймання, якщо потрібен рецепт, то зв’язок з лікарем телефоном або через e-mail, і рецепт відправляють теж на e-mail або електронну медкарту, доступ до якої в кожного у смартфоні.

В аптеці отримати ліки можна також по електронній карті.

Дозволи на вихід на вулицю

Для отримання дозволу для виходу на вулицю ті, кому це необхідно, залишають заявку на сайті муніципалітету й отримують на електронну пошту відповідну форму. Ользі як соціальному працівнику треба 3 такі дозволи: для виходу на роботу, повернення з роботи й для відвідання магазину за місцем роботи чи по маршруту. Тим, у кого є машина, потрібен ще один бланк – дозвіл на авто.

– Якщо сьогодні народ не усвідомив всю ступінь загрози, ми вводимо декрет про нові заходи покарання за порушення режиму карантину, – сказав прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конті.

Тепер, якщо патруль зупинить перехожого, у якого немає необхідного паперу, що дозволяє перебувати поза домом, то розмова дуже коротка – штраф 3000 євро. До речі, такі самі «драконівські» заходи передбачені за вивезення предметів медичного призначення з країни.

Днями був зупинений автопоїзд з апаратами для штучної вентиляції легень, балонами, масками – він йшов у Грецію. Тепер підприємцю майже гарантовано 5 років в’язниці, якщо не більше.

Оскільки в регіоні багато людей займаються спортом, причому на рівні участі в змаганнях, для спортсменів передбачені дозволи на тренування, на заняття бігом…

Які результати карантину

У Валле де Аоста 74 райони. У 18 – є випадки інфікування, закриті на домашню ізоляцію 3 людини, в районі Понта нині «червона зона» – там 46 випадків «позитиву». З них – 38 у будинку для літніх людей – туди приїхали гості й занесли вірус. Лікарі чекають розвитку подій.

У самій Аосте зафіксовано 89 вірус-позитивних і в суворій ізоляції 370 осіб – це ті, хто контактував із хворим лікарем. Як порівняти з Ломбардією – це зовсім мало.

Армія і карантин

У гірських районах і в Північній Італії – в П’ємонті, Ломбардії, Аості – розташовані пункти постійної дислокації частин альпійських стрільців або, як їх називають на півночі, альпінців. Їх відправили до Бергамо, Мілана, Турина. Завдання перед ними поставлені стандартні – патрулювання та надання допомоги місцевій поліції та карабінерам. Усього близько 7 тисяч військових залучені на території Ломбардії й П’ємонту для патрулювання доріг, перевірки документів, допомоги поліції.

Армія не тільки стежить за порядком.

Як розповів Маріо, один з офіцерів-альпінців, уже розгорнуто госпіталь альпійських стрільців, і військові лікарі працюють з тими, кого зняли з апарата штучної вентиляції легенів (ШВЛ. – Ред.).

Днями до регіону прибув шпиталь НАТО – приїхали американські лікарі з медикаментами. Активно працює молодший медичний персонал, викликаний з резерву.

– Зважте, що медсестра в цивільному госпіталі – це одне, а в армії у медсестер ширший профіль, вони навчені роботи у бойових і польових умовах, в місцях масових лих, катастроф, – зазначає офіцер Маріо.

Сьогодні є хворі серед військових, і відчувається нестача лікарів. Некомплект у регіоні – приблизно 300 фахівців, і тому лікарі з Польщі, України теж можуть працювати, навіть без офіційного підтвердження диплома – за фактом наявності диплома з країни здобуття освіти.

Частини альпійських стрільців поставили польовий госпіталь зі своїм персоналом – це 60 лікарів і медсестер з досвідом роботи в осередку інфекції. Залучено 5 реанімаційних машин. Госпіталь розраховано на 3,5 тисячі ліжок і прийме людей у разі потреби, якщо основні цивільні лікарні не впораються.

Що роблять італійські вчені

Міланський політехнічний інститут проводить тестування всіх масок з прибулих вантажів гуманітарної допомоги на предмет захисту від коронавірусу.

Раффаеллі Катанео, радник з питань довкілля у провінції Ломбардія, розповів:

– Реально не рятує від коронавірусу жодна з перевірених масок – за участю лабораторії міланського політеху ми почали терміново розробляти новий тип, який не пропускатиме мікрочастинок коронавірусу. Як тільки отримаємо результат, одразу запустимо виробництво. Вже є готові потужності.

Для довідки: на день тільки для медиків Ломбардії потрібно мінімум 800 масок. Це без урахування хворих і тих, хто на карантині з позитивними показниками без права виходу з дому. Для розуміння, у Ломбардії живе близько 10 мільйонів осіб. Після завершення місяця карантину – на 24 березня 19:00 – 30,7 тисячі уражених.

У лікарнях лежать 9 711 з симптомами ураження коронавірусом.

У реанімації перебувають 1 194, ізольовані вдома 8 963, усього позитивних виявлено 19 868 осіб.

Вилікуваних – 6 657.

Померлих 4 178 – з початку епідемії.

І ще 76 695 здали аналізи за сьогодні… на результати чекають.

13

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Лонгрід