ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

292 роки тому народився останній гетьман Лівобережної України Кирило Розумовський

29 Березня 2020
292 роки тому народився останній гетьман Лівобережної України Кирило Розумовський

Сьогодні, 29 березня, рівно 292 роки від дня народження Кирила Розумовського (1728–1803), останнього гетьмана Лівобережної України (1750–1764), графа, генерал-фельдмаршала (1764).

Народився Кирило Розумовський в родині козака Григорія Розума на хуторі Лемеші на Чернігівщині. Блискучу кар’єру зробив завдяки своєму старшому брату Олексію, який був фаворитом (згодом і чоловіком) цариці Єлизавети Петрівни.

Освіту Кирило Розумовський здобував у Європі, слухаючи лекції в Берлінському, Геттінгенському та деяких інших університетах. Навесні 1746 року повернувся з-за кордону і одразу ж став улюбленцем царського двору. 18-річного юнака (який ще чотири роки тому пас батьківську худобу на хуторі) призначають президентом Петербурзької Академії наук. Сама імператриця посватала за нього свою троюрідну сестру Катерину Наришкіну. Зрозуміло, що президент із Кирила Розумовського виявився ніякий, а тому цариця, аби якось прилаштувати молодшого Розумовського, призначила його гетьманом Лівобережної України, видавши в травні 1747 року спеціальний указ про відродження гетьманату.

За 14 років свого гетьманування Розумовський приїздив до України лише декілька разів на короткий час. Постійним місцем його перебування залишалися Петербург і Москва. Спочатку новий гетьман досить серйозно взявся розбудовувати українську державність. Ним було створено генеральний суд, а відтак відроджено й українську судову систему; упорядковувався адміністративно-територіальний устрій. Посилився вишкіл козацьких полків. Почали відбудовувати та прикрашати новими палацами Батурин і Глухів. Мріяв новий гетьман і про створення університету.

При Розумовському козацька старшина остаточно захопила в свої руки справи місцевого управління і, користуючись родинними зв’язками з гетьманом, спішно привласнювала села, які ще залишалися вільними. Після ліквідації гетьманства (1764) Кирило Розумовський одержав від Катерини ІІ чин генерал-фельдмаршала і пожиттєве гетьманське жалування. За ревізією 1782 року лише на Чернігівщині йому належало 74 177 посполитих, а в російських губерніях – понад 45 тис. кріпаків. Багатий посаг дружини, величезна спадщина старшого брата Олексія (обоє померли у 1771), даровані маєтності від Єлизавети Петрівни та Катерини ІІ поставили Розумовського врівень з найпершими багачами Російської імперії.

Помер останній гетьман Лівобережної України 15 січня 1803 року в 74-річному віці. Похований у Батурині, де він жив останні 9 років свого життя.

Читайте нас у Facebook
Timeline, Новини