ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Кульгава» російська паспортизація

10 Березня 2020
«Кульгава» російська паспортизація

Торік наприкінці квітня президент РФ Володимир Путін підписав указ про спрощений режим видачі російського громадянства мешканцям окупованих українських територій Донбасу. Тож із середини червня понад 150 тисяч таких осіб отримали російські паспорти (дані міграційної служби РФ). Багато це чи мало, дасть відповідь відсоткова пропорція, що становить приблизно 4% від населення окупованих українських теренів. Тобто паспортизація жителів ОРДЛО закульгала на обидві ноги.

Чи популярне «громадянство» в ОРДЛО?

Такий стан справ з вербуванням «нових» росіян, звісно ж, не влаштовує Кремль. На територіях так званих народних республік Москва й надалі намагається впровадити «абхазький сценарій» — легалізацію окупації регіону «для захисту російськомовних». Подібний привід застосовувати власну армію на території інших держав і не вважати це інтервенцією прописано в російських законах. Саме тому РФ щосили прагне «навербувати» на тимчасово окупованому українському Донбасі якнайбільше «майбутніх росіян». Але ті неохоче отримують «двоголові аусвайси».

Тим паче країни ЄС, Канада й США майже рік тому заявили, що не визнаватимуть російські паспорти, видані жителям Донбасу. А торік у жовті Єврокомісія та Європейська служба зовнішніх дій розіслали державам-членам ЄС і країнам Шенгену, які не входять у ЄС, рекомендації з оброблення віз, виданих жителям ОРДЛО. Це дає змогу ідентифікувати російські паспорти, видані їм. Тож з таким «документом» в Європу й Америку не потрапиш…

Росія «узаконює» окупацію

Але Москва прагне втілити нові «спрощені процедури», аби якнайбільше українців отримали громадянство Росії. Держдума РФ уже ухвалила законопроєкт про можливість скасування співбесіди громадянам України та Білорусі під час отримання ними статусу «носія російської мови».

Відповідно до колишніх норм, іноземців та осіб без громадянства можуть визнати носіями російської за результатами співбесіди, проведеної з ними профільною комісією. Такий статус дає змогу його власникові отримати громадянство РФ у спрощеному порядку. Тобто раніше російські чиновники проводили співбесіду з претендентами на отримання статусу «носія мови» й визначали, чи достатньо (за В. Маяковським) «негр преклонных годов без унынья и лени выучил русский», запитували про «падежи» та «- ать,- ять» і навіть комусь відмовляли. Хоча подібні випадки траплялись нечасто.

Тепер співбесіди вже не буде. Ухвалений «закон» встановив: громадян Білорусі й України, які вільно володіють російською (розуміють? розмовляють? пишуть-читають? — Авт.), під час подачі заяви про визнання їх носіями російської й за наявності «підстав» комісія може визнавати «носіями російської мови» без проходження співбесіди.

Хоча в законі й сказано, що «критерії оцінювання й порядок розроблення та використання матеріалів для співбесіди визначає МВС Росії за узгодженням з Міносвіти РФ». Але фактично виходить, що тепер знання мови не потрібне, а українців і білорусів (поляків, сербів, чехів, словаків, інших слов’ян) можна вже вважати «носіями мови», видавати їм громадянство та вводити війська в їхні країни для «захисту інтересів»…

«Огромадянення» сусідів — майбутні перспективи?

Ця «міна сповільненої дії» схована в законі під словом «підстави». Під цим терміном мається на увазі, що заявники або їхні прямі родичі постійно проживають або раніше постійно проживали на теренах РФ чи «території, яка належала Російській імперії (!) чи СРСР (!)», у межах держкордону РФ. Нині територія Російської Федерації — понад 17,1 млн кв. км. Це найбільша у світі держава. Радянський Союз, про мешканців якого згадує «закон», мав площу майже 22,5 млн кв. км, а Російська імперія — 22,4 млн кв. км. До обох входили території, де нині існують суверенні держави. І їхні мешканці вибороли (переважно з кривавим протистоянням з імперією) незалежність. Проте Росія, ухвалюючи відповідний «закон про спрощене носійство», закладає нову «вповільнену міну».

«Території, які належали СРСР» — це країни Балтії, Середня Азія, Кавказ і Закавказзя. У них досить легко можна знайти чимало етнічних росіян і «носіїв мови», які за брудні «нафторублики» братимуть участь в акціях проти власної держави. Але ще підступніше трактування про «території Російської імперії» — це і сучасна Польща, Північний Іран, деякі провінції Китаю, зокрема Маньчжурія, закавказькі провінції Туреччини, навіть князівство Самос, що нині є територією Греції, Фінляндія й навіть Аляска. Всі вони колись були під владою Російської імперії.

Тож майбутні експансії проти сусідів Росія намагається легалізувати у власному законодавстві подібними нормативними актами. І діє в цьому напрямку Кремль досить давно, починаючи з 1992-го — з молдовського Придністров’я. Далі росіяни цей процес дещо «вдосконалили». У 2008-му відпрацьовано так званий абхазький сценарій, коли мешканцям сепаратистських регіонів Грузії роздали «двоголові» паспорти, а російські війська, які вдерлись в іншу державу, легалізували під приводом — «захист російськомовних».

Не сумніваюсь, що подібний сценарій з «російськомовним населенням і військами для захисту» можна реалізувати в усіх сусідніх і не зовсім сусідніх з РФ державах. Тим більше, що московські спецслужби активно працюють з сепаратистськими рухами в багатьох країнах. Церковні протести в Чорногорії й участь у них представників російського «духовенства» — найсвіжіший приклад такої діяльності спецслужб Кремля.

 

 

Коронавірус — в ОРДЛО…

Але справжнє ставлення росіян до таких «нових співгромадян» яскраво продемонстрував останній випадок. І хоч публічно Росія скрізь заявляє, особливо на окупованому Донбасі, про те, що «радо візьме під рідне крило нових громадян», хоч ухвалює відповідні закони, щоб це громадянство простіше отримати й заохочує українців йти по сусідські паспорти, але відповідальності за цих «громадян» вона нести не хоче.

Пресцентр операції Об’єднаних сил повідомляє: згідно з даними розвідки, на території РФ перебуває чоловік, який нещодавно повернувся з Китаю й у якого виявлені симптоми коронавірусу COVID-19. Ця людина є українським громадянином, але всупереч законодавству України він незаконно став власником російського паспорта. Оскільки чоловік має реєстрацію на тимчасово окупованому Донбасі, росіяни вирішили його якнайшвидше доставити в ОРДЛО, а не лікувати у своїх медичних установах.

«Найближчим часом з російського Новошахтинська очікується передислокація хворого з підозрою на коронавірусну інфекцію на неконтрольовану ділянку російсько-українського кордону в районі пункту пропуску «Довжанський». Далі чоловіка передадуть в одну з лікарень на території ОРДЛО», — повідомляє пресцентр ООС. Насправді виходить, що Росія досить легко відмовляється від власних «нових громадян»…

«Цей випадок яскраво свідчить і про неготовність країни-агресора в разі загострення епідеміологічної обстановки взяти під контроль ситуацію через можливе поширення коронавірусу навіть на своїй території», — йдеться в повідомленні.

Тож ніхто про мешканця Донбасу в Росії взагалі не піклуватиметься, а відправлення його на території, непідконтрольні українському урядові, взагалі робить ситуацію небезпечною для світу. Сумніваюсь, що в лікувальних закладах так званих днр/лнр достатньо засобів боротьби з цією недугою.

Розповсюдження інформації про те, як росіяни насправді вчинили з хворим, без сумніву, приховає російська пропаганда. Цей випадок значно зменшить і так невелику кількість мешканців окупованих територій, що хочуть отримати «двоголовий аусвайс». Крім того, на власному кордоні з ОРДЛО РФ неодмінно запровадить жорстокий санітарно-епідеміологічний контроль і до себе нікого з цих небезпечних районів не пускатиме. Потрапити з Донбасу в сусідню країну стане досить проблематично. Схоже на те, що мешканців непідконтрольних територій Росія просто кине напризволяще зі страшною інфекцією. Це і буде справжнім «обличчям» РФ. Випроваджуючи чоловіка в ОРДЛО, вона демонструє, що їй плювати на долю «нових громадян» і на тих, з ким лицемірно загравала.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Blogger pool, Публікації