ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Коронавірус – ще один «фронт» полковника медичної служби Віктора Сивака

24 Березня 2020
Коронавірус – ще один «фронт» полковника медичної служби Віктора Сивака

Першу нашу із полковником медичної служби Віктором Сиваком зустріч довелося скасувати через його відрядження в район проведення операції Об’єднаних сил. Провідний терапевт Центрального регіону надавав допомогу з організації протиепідемічних заходів у 59-му мобільному госпіталі щодо діагностики і лікування COVID-19. Зустрітися вдалося з третьої спроби. Ще на початку розмови Віктор Георгійович вимкнув звук на телефоні, аби мати змогу спокійно говорити. І недаремно: 41 пропущений виклик за годину…

– Я вже звик до такої кількості дзвінків, – усміхається Віктор Георгійович, – адже в будь-якій незрозумілій ситуації, коли щось десь заболіло, людина звертається саме до терапевта. Також колеги й підлеглі звертаються за порадою. І коли довго не телефонують, не пишуть у месенджер, уже наче чогось бракує.

Професія військового медика знову серед престижних

У професію Віктор Сивак, провідний терапевт (регіону) Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону та позаштатний провідний кардіолог Міноборони, прийшов не випадково. У родині – багато і лікарів, і медпрацівників, та й вчився юнак на відмінно. На питання «чому стали саме військовим медиком» відповідь проста: «Адже це у 80–90-х роках минулого століття було неймовірно престижно. Із нашого невеличкого містечка Літин на Вінниччині лише три людини вступили до Військово-медичної академії і стали військовими лікарями, і один з них – я, – із гордістю говорить офіцер. – І я гордий тим, що професія військового медика знову набуває престижу».

В Україні Віктор Сивак розпочав служити в тоді ще вінницькому військовому госпіталі лікарем-терапевтом. Одним із улюблених напрямків є кардіологія. Тож він почав удосконалювати знання, пройшов спеціалізацію з кардіології та ультразвукової діагностики серця на базі Інституту кардіології імені Стражеско в Києві і здобув фах лікаря-кардіолога. У час об’єднання госпіталю із Військово-медичним клінічним центром, Віктор Сивак працював старшим ординатором пульмонологічного відділення. Тоді й освоїв різноманітні методики досліджень. Зокрема бронхоскопію, проведення якої полковник Сивак запровадив у Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, особисто зробивши близько 200 маніпуляцій.

Донбас тепер знає краще, ніж рідну Вінниччину

І одним із перших у складі 59-го мобільного госпіталю вирушив Віктор Сивак на передову наприкінці травня 2014-го.

– До висування в район проведення антитерористичної операції ми були готові. За мирного часу постійно тренувалися з розгортання мобільного шпиталю, який перебував у штаті ВМКЦ ЦР. Тож, коли надійшла команда на висування, швидко сформували команду з відповідних фахівців. Для мене питання – їхати чи ні – не стояло взагалі. Тоді я очолював терапевтичну службу ВМКЦ ЦР і як керівник просто не мав права в подальшому відправляти на війну підлеглих, якби сам відсиджувався в тилу.

Перша поїздка на війну для Віктора Сивака тривала недовго. Тоді під супровід обстрілів військові медики розгорнули наметове містечко в районі Оріхового на Луганщині і одразу ж розпочали надавати допомогу пораненим і хворим бійцям. Доводилося Вікторові Георгійовичу і супроводжувати поранених під час медичної аероевакуації.

– Я тоді вперше побачив на власні очі, які наші льотчики висококласні фахівці: з великою кількістю поранених на борту вміло маневрували на висоті декількох метрів над землею, – пригадує лікар.

Найдовшою для співрозмовника стала ротація у 2016 році, коли Віктор Сивак виконував обов’язки провідного терапевта штабу АТО. Саме в тому відрядженні офіцер дізнався приємну новину – президент України присвоїв йому почесне звання «Заслужений лікар України». Йому важливо було оцінити стан організації лікувально-діагностичної роботи та шляхи евакуації хворих і поранених. Тому він сам об’їхав практично всі лікувальні заклади та підрозділи, зокрема й «нулі», від Станиці Луганської до Маріуполя.

– Щастя, Попасна, Зайцеве, Донецький аеропорт, Авдіївська промзона тощо, знаю вже Луганщину і Донеччину краще за Вінницьку область. Дуже важливо оцінити на місці всі можливості надання допомоги хворим та пораненим і познайомитися з медиками підрозділів. Це дає змогу в разі виникнення критичної ситуації прогнозувати шляхи її вирішення. Адже на війні по-іншому не можна: будь-яка помилка чи затримка в часі призводять до непоправних втрат. І, чесно скажу, я задоволений підготовкою і вмотивованістю військових лікарів. У них очі горять до роботи.

Якось операцією довелося керувати через… вайбер

Відзначає Віктор Сивак і високий рівень координації діяльності всіх ланок надання допомоги у військовій медицині.

– До прикладу наведу такий випадок. У День медичного працівника у 2016 році я працював у Покровську. Надвечір зателефонували з Часового Яру: терміново потрібна консультація оцінки стану 35-річного військового з підозрою на інфаркт міокарда. Вайбером перекинули ЕКГ. Ми вирішили терміново переправити бійця у Харків, аби провести операцію на серці для відновлення кровотоку. Я коригував призначення ліків, через вайбер аналізував електрокардіограми в динаміці, водночас організовував негайну евакуацію чоловіка авіатранспортом та координував дії із начальником кардіологічного відділення ВМКЦ ПнР. Тож коли прибув санітарний вертоліт, його вже чекав реанімобіль із бригадою. Усі учасники рятувальної операції діяли злагоджено, немов механізм швейцарського годинника. Ми вклались у так звану золоту годину. Бійця врятували.

Під час виконання обов’язків на Сході держави Віктор Сивак часто спілкувався із цивільними: як з лікарями, так і з пацієнтами. Лікар зауважує, що у прифронтових населених пунктах налагоджена тісна співпраця госпіталів із цивільними лікарнями.

– Військові медики мають неабиякий авторитет серед мешканців прифронтових населених пунктів. Колишні хворі із числа цивільних приводять на консультації знайомих, навіть черги вишиковуються до наших терапевтів, хірургів та анестезіологів. Пригадую випадок, коли жінка надійшла з інфарктом міокарда у лікарню в Часовому Яру. Цивільні лікарі одразу ж запросили військових для оцінки ситуації. Спільно вирішили перевезти жінку в Бахмут, адже рівень лікувального закладу не дозволяв надати допомогу за такого діагнозу. Та й жінка просила, щоб її лікували лише військові медики.

Поїздки полковника Сивака в район ООС для надання організаційно-методичної допомоги в організації роботи 59-го мобільного госпіталю в Сєвєродонецьку є постійними. Нині навантаження на лікаря збільшилося в рази: через пандемію коронавірусу.

– Відповідаю за організацію і надання терапевтичної допомоги в Центральному регіоні. Але це не означає, що лише сиджу в кабінеті. Якщо до ВМКЦ надходить важкий хворий, обов’язково його оглядаю. Кожен мій день розпочинається з обходу терапевтичної реанімації, де перебувають найважчі хворі. У цьому обході беруть участь не лише мої підлеглі, а й доценти медуніверситету. Нині роботи додалося. Проводимо заходи з відпрацювання маршрутів надходження хворих на коронавірус у ВМКЦ ЦР, сформували й тренуємо лікарсько-сестринські бригади для надання меддопомоги цим хворим, постійно проводимо дезінфекцію тощо. На базі клініки санаторного лікування розгорнули інфекційне відділення з палатою для надання інтенсивної та реанімаційної допомоги, аби унеможливити контакт хворих на коронавірус із пацієнтами та медпрацівниками інших відділень.

Номінант на звання «Найкращий лікар»

Цьогоріч Віктора Сивака висунуто кандидатом від Вінниччини на здобуття відзнаки «Орден Святого Пантелеймона» у номінації «Найкращий лікар».

– Полковник Віктор Сивак має стаж діяльності на посаді провідного терапевта регіону з 2009 року, – прокоментував АрміяInform Андрій Верба, доктор медичних наук, професор кафедри хірургії УВМА. – Під його керівництвом розбудовано за світовими стандартами терапевтичну службу Центрального регіону України, яка поєднує 6 профільних лікувальних закладів, дислокованих у 7 областях України. Також він є провідним позаштатним кардіологом Міноборони України, тобто визнаний як фаховий лікар. Досконало володіє такими методиками, як черезстравохідна кардіостимуляція серця, добове моніторування артеріального тиску, холтерівське моніторування електрокардіографії тощо. Очолював клініку кардіології ВМКЦ ЦР. Під керівництвом Віктора Сивака працюють 147 лікарів різного профілю. Упродовж 10 років він чудово поєднує основний напрямок діяльності й викладацьку роботу на кафедрі внутрішньої медицини медичного факультету Вінницького національного медуніверситету.

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Life story, Спорт