ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Гаджети на передовій: іноземний досвід

26 Березня 2020
Гаджети на передовій: іноземний досвід

АрміяInform вже писала про новітні технології в нашому війську. Тепер черга розповісти про теж саме, але в іноземних арміях. Україна прямує до Альянсу, тож маємо знати, які технології використовують партнери.

Короткий огляд трьох нижче згаданих гаджетів буде доволі суб’єктивним, адже спиратиметься тільки на моїх власних враженнях від дивних або просто корисних речей, про які я дізнався, пишучи цей текст.

Військова «кульбабка»: тиха і непомітна

Почнемо з такої військової «кульбабки». Подивившись на фото, думаю, зрозумієте моє порівняння. І нехай на мене не ображається виробник, але я не бачу схожості Black Hornet (так називається безпілотний мікролітальний апарат, у перекладі з англійської «чорний шершень». – Ред.) із шершнем.

Ця «манюня» – активний помічник солдата під час виконання бойового завдання. Тільки уявіть, він може зазирнути у вікно будівлі, за паркан, виявити засідку, розвідувати маршрути просування заздалегідь, дозволяючи обирати найбезпечніший шлях. В обороні здатен відстежувати просування противника. Технічні можливості дозволяють це робити як удень, так і вночі. А головне – збирати інформацію про сили противника «кульбабка» може тихо й непомітно.

Кожен комплект Black Hornet включає наземну систему управління, яка складається з базової станції з ручним контролером й дисплеєм та двох безпілотників.

«Вовкодав» із музичним слухом

Другий цікавий предмет, на який би хотів звернути увагу, – чарівний наплічник «Вовкодав» (англ. − TheWolfhound).

Це мобільний електронний пристрій для ведення бойових дій, що дозволяє прослуховувати противника. Оператор, який володіє його мовою, одразу передає командирам наміри ворога. Якщо ж мови не знає, то «наплічник» записує перемовини, які пізніше можна прослухати й проаналізувати.

Система Wolfhound містить портативний обчислювальний пристрій та ручну дисплейну голівку, прив’язану до нього. Голівка забезпечує РК-дисплей з сенсорним екраном (дивіться на другому фото).

Смартфон по військовому – без доступу до «павутини»,  але з тактичними додатками

Третій гаджет – не знаю, чи наймасовіший він, але точно має найбільший попит. Мова йде про військовий смартфон.

Армія не хоче витрачати час на відстежування, що ж пишуть військові у соцмережах та які сайти відвідують. Є проста задача – убезпечити військо від випадкового чи навмисного «зливу» інформації в інтернет. І вихід тут простий – позбавити воїнів доступу до мережі. Не позбавляючи телефону. Бо кожен солдат має право відправити смс дружині чи зателефонувати матері.

Наприклад, німецькі військові не довго думали – домовилися з одним зі світових виробників про виготовлення партії таких смартфонів – без доступу до інтернету. Коли вони поступили у війська, то захоплення у солдатів не викликали. Хоча командирам, гадаю, стало дещо спокійніше жити. Наразі той же виробник працює над оновленою версією смартфона для Бундесверу.

Але от у американських військових гаджети мають куди більше функцій. Серія Tactical Edition від світового виробника смартфонів підтримує радіопротоколи, може передавати зашифровані смс-повідомлення, дозволяє встановлювати тактичні додатки.

Так одним дотиком можна увімкнути АТАК – додаток, що дає змогу працювати з 3-D картами і лишається активним навіть під час стрибку з парашутом.

Для роботи з цим смартфоном можна не знімати тактичних печаток. Він працює на різних ділянках поля бою, попри складну місцевість, великі відстані між підрозділами й навіть втрату зв’язку з командуванням.

Але, як на мене, будь-який смартфон та навіть телефон – це все одно серйозна небезпека. Ми вже писали, що навіть у старих кнопкових телефонах є понад 50 «поліцейських функцій», за допомогою яких противник може визначити розташування власника. А історії, що траплялися з нашою армією влітку 2014 року, вкотре підтверджують – будь-яке скупчення гаджетів у одному місці «бачить» артилерія противника і їй треба зовсім небагато часу, аби нанести вогневе ураження у відповідну точку.

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Лонгрід