ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як скористатися послугами безоплатного адвоката

18 Лютого 2020
Як скористатися послугами безоплатного адвоката

Яким чином військовослужбовці мають право користуватись безоплатною правовою допомогою? — на це питання відповіла Катерина Дмитрук, яка представляє Управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги.

— У статті 59 Конституції України передбачено право кожного громадянина України на професійну правничу допомогу. У випадках, визначених законом, ця допомога надається безоплатно. До прикладу, законом визначено, що особи, які мають статус «ветеран війни» автоматично одержують право на отримання всіх видів правових послуг, тобто можуть залучити адвоката у вирішенні цивільних, адміністративних і кримінальних справ, в яких військовий є потерпілим.

Відповідно до цього ж закону створено центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а саме: 84 місцевих центри, фахівці яких надають допомогу в цивільних чи адміністративних справах. А ще 23 регіональних центри, що забезпечують залучення адвокатів у кримінальних провадженнях.

— Первинна й вторинна допомога: чим відрізняються і хто зможе ними скористатись?

— Якщо говорити про первинну допомогу, то кожен, хто перебуває під юрисдикцією України, має право на отримання правової інформації, консультацій і роз’яснень із правових питань, незалежно від майнового стану чи правового статусу. А ось вторинна допомога вже має більше функцій. Наприклад, захист від обвинувачення, представництво інтересів військовослужбовця в суді й складання документів процесуального характеру.

Які функції регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги?

— Фактично основна місія таких центрів — прийняття повідомлень про затримання осіб, залучення адвокатів для осіб зі статусом обвинуваченого, підозрюваного чи засудженого. І подальший захист прав адвокатом коштом держави.

Тож розгляньмо на практиці дії службовців таких установ:

–        У разі затримання військовослужбовця (як і пересічного громадянина) представником правоохоронних органів його першою дією є НЕГАЙНЕ повідомлення до регіонального центру про затримання з уточненням деталей.

–        Черговий центру оперативно реєструє повідомлення та видає доручення адвокату для надання затриманій особі безоплатної вторинної правової допомоги та проведення з нею конфіденційного побачення.

–        Адвокат зобов’язаний з’явитись за вказаною адресою не пізніше як за 1 годину з моменту отримання доручення.

–        Після узгодження правової позиції адвокат здійснює захист цієї особи.

А взагалі слід запам’ятати: будь-хто може розраховувати на захист своїх прав. Тому у разі, якщо вас затримали й не повідомили про це відповідний регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, ви маєте самі зателефонувати на гарячу лінію за телефоном: 0 800213103 й оператор з’єднає з найближчим відповідним регіональним центром.

— Можете навести статистику щодо діяльності центрів БПД?

— Статистика красномовно свідчить, що діяльність центрів БПД дієва й ефективна. З січня 2013 року по грудень 2019-го до системи БПД надійшло понад 2,7 млн звернень від громадян, а до контакт-центру зателефонували 1 млн 30 тис. осіб.

Щодо статистики по військових. З 1 січня 2013 по 31 січня 2020 року до регіональних центрів безоплатної допомоги надійшло понад 12000 повідомлень про затримання від військових структур. Найбільше надійшло від ВСП — 9,4 тис. Значно менше від Військової прокуратури — 2,3 тис., 150 — від військових частин та 24 — від військових госпіталів.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Консультації, Публікації