ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Вінницький цивільний виш готує військових фахівців ППО

24 Лютого 2020
Вінницький цивільний виш готує військових фахівців ППО

На початку лютого розпочався черговий, уже четвертий, набір студентів на навчання на кафедрі військової підготовки Вінницького національного технічного університету. Хлопці та дівчата навчатимуться за програмою підготовки офіцерів запасу. Торік із 55 випускників кафедри десятеро уклали контракти на військову службу. Нинішнього року з вишу має випускатися ще більше офіцерів запасу. Про те, яку військову спеціальність можна здобути у ВНТУ та хто це може зробити, читачам АрміяInform розповів Андрій Поляков, завідувач кафедри військової підготовки.

 Хто може навчатися

 Андрію Павловичу, на кафедрі військової підготовки ВНТУ можуть навчатися студенти лише вашого навчального закладу?

– Ні. Слухачем кафедри може стати будь-яка особа до 39 років, яка має або здобуває ступінь вищої освіти не нижче бакалавра. Це можуть бути студенти всіх форм навчання, випускники закладів вищої освіти (ЗВО), а також коледжів, технікумів, училищ, які планують здобувати вищу освіту за скороченою програмою. Маємо укладені договори між ВНТУ та іншими ЗВО, тож до нас приходять і з різних університетів регіону. До 2019 року на кафедрі військової підготовки мали право навчатися і військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.

 – Які перспективи у студентів військової кафедри вишу?

– Насамперед, із військовою освітою та погонами молодшого лейтенанта запасу наш випускник неабияк розширює простір своєї майбутньої професійної діяльності, адже може зробити кар’єру в будь-якому із силових відомств. Це і Збройні Сили України, Національна гвардія, МВС, ДСНС тощо, а також у відомствах, куди військкомати не призивають на військову службу, але де потрібні молоді люди – офіцери запасу (Державна податкова адміністрація, Міністерство юстиції, прокуратура, Служба безпеки України, митна служба тощо). Окрім того, є ті, хто готовий у разі загальної мобілізації брати участь у воєнних діях не солдатом, а офіцером-фахівцем.

 Які спеціальності освоюють

 – До офіцерів, які не мали суто військової освіти, у підрозділах часто ставляться дещо зверхньо і жартома називають «піджаками». Наскільки ви вважаєте ці кепкування обґрунтованими?

– Хочу відзначити, що наші слухачі отримують ґрунтовні фахові знання. Так, на кафедрі ведеться підготовка за шістьма військово-обліковими спеціальностями. Це, зокрема, «Бойове застосування військових частин і підрозділів радіотехнічних військ»; «Бойове застосування військових частин і підрозділів зв’язку та радіотехнічного забезпечення авіації»; «Експлуатація та ремонт радіотехнічних засобів забезпечення польотів авіації»; «Експлуатація та ремонт автомобільної техніки та її аналогів» тощо. Заняття на кафедрі проводять висококласні професіонали технічного профілю, а також офіцери зі значною вислугою років та бойовим досвідом. Для закріплення практичних навичок зі спецдисциплін щосеместру відбуваються по 3-4 навчальних дні на матеріальній базі військових частин Вінницького гарнізону відповідно до ВОС, які отримують слухачі на кафедрі. Тож вважаю, ми випускаємо гідних фахівців.

 – Бачу, що деякі спеціальності прямо пов’язані з авіацією. На їх запровадження якось вплинуло розташування у Вінниці Командування Повітряних Сил?

– Загалом наша кафедра розпочала роботу у 2017 році як філія факультету підготовки офіцерів запасу за контрактом Харківського національного університету Повітряних Сил. Це було зумовлено проблемою підготовки резерву для частин Повітряних Сил, адже жоден із вишів регіону не готує фахівців авіаційного профілю. У 2018 році за підтримки командування ПС була створена військова кафедра, підготовка  на якій здійснюється за переліком ВОС, визначеним потребами Повітряних Сил. Тож готуємо фахівців за дотичними до авіації спеціальностями і маємо потрібні для цього як матеріально-технічну базу, так і професорсько-викладацький склад. На кафедрі викладають і представники Командування Повітряних Сил. До речі, із цього року планується підготовка фахівців для Повітряних Сил за ВОС «Бойове застосування підрозділів безпілотних авіаційних комплексів тактичного класу».

«Є рішення ректора про фінансування розробки та виготовлення симулятора підготовки оператора БПЛА»

 – Розкажіть про це більш детально, будь ласка, адже тема безпілотників нині вкрай актуальна.  

– Днями плануємо зустрітися із фахівцями кафедри військової підготовки Приазовського державного технічного університету, де вже два роки навчають за цією спеціальністю. Колеги обіцяють поділитися своїми напрацюваннями та досвідом. Прийняли до штату фахівця з управління польотами авіації, на якого покладено обов’язки щодо розробки навчальної та матеріально-технічної бази кафедри. Практичні заняття відбуватимуться на базі університету, на факультеті інфокомунікацій, радіоелектроніки та наносистем, де є фахівці, які займаються розробкою та виготовленням безпілотних авіаційних комплексів з 2014 року. До речі, ректор університету професор Володимир Грабко вже підписав розпорядження про фінансування розробки та виготовлення симулятора підготовки оператора БПЛА. Плануємо проводити комплексне практичне заняття на базі військової частини Нацгвардії України, а навчальний збір – в одній із частин ЗСУ.

– Ви сказали, що маєте обладнати навчальне місце оператора БПЛА. Тож я правильно розумію, що із матеріальною базою у вас все гаразд?

– Фахівці кафедри постійно працюють над розвитком матеріально-технічної бази. Завдяки підтримці ректора університету на кафедрі обладнано спеціалізовані класи відповідно до специфіки підготовки слухачів, маємо навчальну зброю, яка зберігається у спеціально обладнаній кімнаті. Облаштували стрілецький тир, який використовуємо не тільки для проведення занять, а й для спортивних змагань зі студентами університету задля популяризації діяльності кафедри військової підготовки.

 – Багато дівчат прагнуть одягнути офіцерські погони?

– Загалом близько 10% слухачів на кафедрі – це дівчата. Не можу сказати, що це багато, але, зважаючи на те, що університет технічний і більшість спеціальностей «традиційно чоловічі», то це чималий відсоток.

 Умови вступу та навчання 

 – Доволі актуальне питання щодо платні за навчання. Скільки коштуватиме отримання військового звання та чи маєте бюджетні пропозиції?

– Плата за навчання терміном два роки цього року становить приблизно 18 тисяч гривень. Навчання на нашій кафедрі державним коштом не передбачено.

 – А які умови прийому на військову кафедру?

– Для цього потрібно подати заяву, пройти військово-лікарську комісію, скласти вступний іспит із начально-військової підготовки за шкільною програмою та залік із фізичної підготовки (біг на 1000 і 100 м, підтягування для хлопців та піднімання тулуба для дівчат). Окрім того, проводимо психологічний відбір на придатність до військової служби за тестами, які розробила психологічна служба університету. До речі, торік троє кандидатів, за результатами тестування, не були прийняті на навчання на нашу кафедру за психологічним станом. Після зарахування на навчання, згідно із Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», громадянам, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу надається відстрочка від призову на строкову службу.

І наостанок, запрошуємо всіх охочих до навчання на кафедрі військової підготовки Вінницького національного технічного університету.

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Новини