ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Військові пенсіонери не мають бути вигнанцями у суспільстві

Інтерв`ю Новини
Прочитаєте за: 5 хв. 13 Лютого 2020, 14:14

У вересні 2019 року у Верховній Раді зареєстровано проєкт закону «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб щодо відновлення дії попередніх редакцій норм зазначеного Закону» (№2141). Цей документ мав стати першим кроком на законодавчому рівні до ліквідації диспропорції в нарахуванні пенсій військовим пенсіонерам. Але він так і залишився на папері. Про те, чому соціально важливий документ так і не внесено на розгляд парламенту, розмова з його автором, першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, народним депутатом Михайлом Цимбалюком.

«Пропонуємо встановити конституційну справедливість – перерахунку підлягають пенсії у зв’язку з підвищенням розміру грошового забезпечення»

– Михайле Михайловичу, на ухвалення законопроєкту № 2141 чекають тисячі військових пенсіонерів. Яка його доля?

– На сьогодні цей законопроєкт зареєстрований у Верховній Раді та поки що не винесений на голосування. Найближчим часом проситимемо голову профільного комітету, лідерів фракцій, щоб вони на погоджувальній раді наполягли на тому, щоб документ винести в сесійну залу. Розуміємо, скільки тисяч людей очікують цього законопроєкту, який встановить певну соціальну справедливість серед військових пенсіонерів, що раніше вийшли на пенсію і тими військовослужбовцями, котрі звільняються зараз. Очікуємо, що цей законопроєкт потрапить у сесійну залу, зважаючи на те, що до авторства залучені представники більшості народних депутатів. Це дає нам шанси, що його ухвалять, і військові пенсіонери отримуватимуть справедливі пенсії.

– Що заважає проходженню цього соціально важливого документа?

– Нині всі чудово розуміють, що в разі його ухвалення доведеться вишукувати додаткові фінансові ресурси в бюджеті. Тому є певний спротив з боку окремих політичних сил. Але маю надію, що цей документ спільними зусиллями ближчим часом вдасться внести до сесійної зали, і за нього  проголосують.

– Ви є співавтором нового закону про військові пенсії. У чому полягає його завдання та які суттєві зміни у ньому закладені?

– Основне завдання документа – повернути ті 90% відповідної суми грошового забезпечення замість 70%, встановлених наразі попереднім законом.

Основне завдання документа – повернути ті 90% відповідної суми грошового забезпечення замість 70%, встановлених наразі попереднім законом.

Ми пропонуємо встановити конституційну справедливість – перерахунку підлягають пенсії у зв’язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або в зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У цьому нас підтримало Головне науково-експертне управління. За його висновками, нині треба покращувати матеріальне становище військових пенсіонерів та інших осіб, на яких поширюється дія цього Закону, та відновити дію попередніх редакцій норм зазначеного Закону.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Окрім того, види грошового забезпечення, які використовують для перерахунку пенсій, у новій статті 632, якою доповнюється Закон, мають бути узгоджені з передбаченими у статті 43 видами грошового забезпечення, на підставі яких обчислюється пенсія.

Не є таємницею, що люди, котрі звільнилися до того, коли ухвалили нове законодавство про військову службу, отримують значно меншу пенсію, перебуваючи на аналогічних посадах, ніж ті, що служать там нині.

Це стосується і Національної гвардії та інших силових структур.

Положення частини другої цієї статті щодо неврахування видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які були скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, має бути скориговане з урахуванням тієї обставини, що у період з 2007 року із грошового забезпечення військовослужбовці сплачували страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. У зв’язку з цим потребуватиме визначення порядок застосування при перерахунку пенсій складових грошового забезпечення, з яких сплачувалися внески. Це теж дуже суттєво.

Аналогічний підхід, на нашу думку, слід застосувати і щодо положення абзацу 6 частини 1 вказаної статті щодо обов’язкового врахування при перерахунку пенсій надбавок, які виплачувалися за період служби та обслуговування ядерної зброї на об’єктах, що розміщені на території інших країн, виходячи з факту сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Крім цього, у частині 4 нової статті 632 слід уточнити, що в ній йдеться лише про ті міжнародні договори, згоду на обов’язковість яких дала Верховна Рада України. У них передбачено, що пенсійне забезпечення іноземних громадян з-поміж військовослужбовців іноземних військових формувань, які постійно проживають в Україні, здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої вони проживають.

Раніше у попередній редакції закону цього не було.

Триває робота над законом, який гарантуватиме контрактникам забезпечення службовим житлом

– Що в майбутньому чекає військових пенсіонерів? Які перспективи поліпшення їхньої соціальної захищеності?

– Військові пенсіонери – це еліта нації. Особливо на час війни. Тому дуже важливо, щоб кожен із них і члени їхніх родин почувалися захищеними. Більше того, ми бачимо, які проблеми є в соціальній сфері. Незабезпеченість житлом, часті переїзди, зміни гарнізонів… На жаль, держава ще недостатньо приділяє уваги саме цій категорії громадян.

Упродовж останніх місяців ми ухвалили низку законопроєктів щодо соціального захисту військовослужбовців і надання статусу учасника бойових дій волонтерам, добровольцям, які не перейшли до Збройних Сил, Національної гвардії та інших силових відомств.

Також спільно з Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ напрацьовуємо законопроєкт про створення відповідних програм щодо забезпеченості військовослужбовців службовим житлом.

– Що він передбачає?

– Це буде закон, який гарантуватиме військовослужбовцям-контрактникам забезпечення службовим житлом. У разі продовження контракту можливий викуп житла частиною власних коштів, решту компенсуватиме держава.

Тобто є такі ініціативи. Вони поки що перебувають на етапі обговорення. Сподіваюся, що нас підтримає Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, і ми ці ініціативи реалізуємо ближчим часом.

Фото Дмитра Юрченка

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Десантники розповіли, як знищили два ворожі танки у прямому бою

Десантники розповіли, як знищили два ворожі танки у прямому бою

Січеславські десантники знищили два російських танки з 200 метрів у прямому танковому бою.

Ворог перекинув основну масу підрозділів на Очеретино

Ворог перекинув основну масу підрозділів на Очеретино

У вечірньому стрімі Армія TV ведучі обговорили оперативну обстановку з Авдіївського напрямку з військовослужбовцем окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша на псевдо «Італієць».

Нам потрібні засоби для захисту повітряного простору негайно — Міністр оборони на засіданні Ради Україна-НАТО

Нам потрібні засоби для захисту повітряного простору негайно — Міністр оборони на засіданні Ради Україна-НАТО

Україна зараз життєво потребує засобів для захисту цивільного населення від ракетних ударів та атак російських безпілотників.

Окупанти обстріляли передмістя Херсона: загинула літня жінка

Окупанти обстріляли передмістя Херсона: загинула літня жінка

Близько години тому армія рф з тимчасово окупованого лівого берега обстріляла передмістя Херсона.

Вже восьма данська команда інструкторів прибула у Британію для навчання українських військових

Вже восьма данська команда інструкторів прибула у Британію для навчання українських військових

Збройні сили Королівства Данія продовжують брати участь у багатонаціональній навчальній операції ІНТЕРФЛЕКС з базової загальновійськової підготовки Збройних Сил України на території Великої Британії. Це дієвий внесок на підтримку України.

На закупівлі для ЗСУ дизельного палива зекономили понад 30 млн грн

На закупівлі для ЗСУ дизельного палива зекономили понад 30 млн грн

Державному оператору тилу (DOT) вдалося заощадити понад 30 мільйонів гривень на закупівлі для Збройних Сил України дизельного палива.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Фельдшер, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

Діловод, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Харків

Харківський зональний відділ ВСП

медбрат/медсестра 144 окремої піхотної бригади

від 20000 до 120000 грн

Чернігів, Чернігівська область

Водій-електрик

від 25000 до 45000 грн

Павлоград

Військова частина А4759

Лікар загальної практики

від 25000 до 55000 грн

Новомосковськ

Військова частина Т0940