ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Металодетектори: огляд АрміяInform

5 Лютого 2020
Металодетектори: огляд АрміяInform

Vallon реагує на міни з низьким вмістом металу

Україну нині відносять до країн із найбільшою у світі кількістю жертв від вибухонебезпечних предметів. Головна причина цього, безумовно – бойові дії на Донбасі. Зокрема відповідно до даних Женевського центру гуманітарного розмінування (GICHD) і Стокгольмського інституту миру (SIPRI), 2016 року Україна посіла перше місце у світі за кількістю жертв від вибухонебезпечних предметів. За даними Міноборони України, з початком агресії РФ на територіях Донецької й Луганської областей внаслідок підривів на вибухових пристроях постраждали понад 1800 осіб, з них близько 500 загинули.

У районі бойових дій російські окупаційні сили використовують заборонені протипіхотні міни, зокрема ОЗМ-72. Їхнє призначення – ураження особового складу противника готовими елементами (кульками або роликами) й уламками корпусу міни при її підриві на висоті від 90 до 110 см над поверхнею землі, після підкидання пороховим вишибним зарядом. Останній спрацьовує тоді, коли людина чіпляє ногою за дротяну розтяжку, висмикуючи бойовий запобіжник підривника. Широке застосування заборонених протипіхотних мін пояснюється тим, що Російська Федерація так і не приєдналася до Оттавської конвенції, яка забороняє використання подібного роду боєприпасів.

Наразі для виявлення вибухонебезпечних предметів (ВНП) переважно використовують фізичні методи: активне електромагнітне зондування приповерхневого шару ґрунту електромагнітними імпульсами і синусоїдальними полями (металошукачі 2-50 кГц, георадар 100-900 МГц), сейсмічною хвилею і нейтронним випромінюванням, реєстрація аномалій електропровідності і щільності ґрунту, вимірювання інфрачервоного і гравітаційного полів та інші. І виокремити оптимальний тут неможливо, бо кожен із них має переваги й недоліки.

Найширше використовують гармонійні або імпульсні активні металошукачі, принцип дії яких засновано на реєстрації вторинного електромагнітного поля, що наводиться струмами Фуко в металевому тілі під дією первинного поля, що збуджується. Нині у світі на виготовленні таких приладів спеціалізуються понад 30 фірм, найвідомішими є CEIA (вироби MIL-D1, MIL-D1/DS, Італія), Vallon (VMC1, VMH2, VMH3, VMH3CS, VMM3, VMW1, Німеччина), Ebinger (EBEX-420, EBEX-535, Німеччина), Fisher (1235-X, 1266-XB, Німеччина), Minelab Electronics (FIA4, F3, F1A4, Австралія), Shiebel Electronics (AN-19/2, ATMID, MIMID, Австрія), Geonics (EM61-Mk2, Канада), Guartel (MD4, MD8, MD2000, Велика Британія), Whites (AF-108, DI-PRO-5900, MXT-300, DFX-300, Spectrum-XLT, США), Garrett (GTAx-550, GTP-1350, GTI-2500, США).

VMC1 приводиться в готовність за кілька рухів

Один із таких металошукачів, а саме – Vallon VMC1, є на озброєнні десантно-штурмової бригади, що в Житомирі. Під час відрядження мені вдалося поспілкуватися зі старшим сержантом Олексієм Фроловим, який тут служить на посаді сапера. Він, зокрема, розповів, що цей металодетектор іноземного виробництва має компактний дизайн, що робить його зручним у транспортуванні. VMC1 перетворюється на повнорозмірний металодетектор лише за кілька рухів і готовий до використання. Прості елементи управління, що чітко ідентифікуються, забезпечують приладу виняткову простоту експлуатації й високу надійність виявлення ВНП. Завдяки максимальній чутливості VMC1 також реагує на міни з низьким вмістом металу.

Cтарший сержант Олексій Фролов

Металодетектор компактно вміщується у рюкзаку, габаритні розміри якого становлять 39x22x12 см, зі стандартною батареєю VMC1 важить 2,4 кг (без неї – 2,16 кг), як елемент живлення використовують стандартні 1,5-вольтні лужні батареї LR14 або 1,2-вольтний NiMH акумулятор HR14 у такій же кількості. Час їхньої роботи – близько 9 та 10 годин відповідно (за температури довкілля близько 20 градусів за Цельсієм, як зазначено в інструкції виробника).

Щоправда, Олексій зауважив, що коли йому доводилося випробовувати цей металодетектор на 20-градусному морозі, то елементів живлення вистачило лише на пів години роботи. Оповіщення про виявлення вибухонебезпечного предмета відбувається за допомогою світлодіодного індикатора, динаміка і вібрації. Можливість подачі звукового сигналу в головні телефони як у ІМП-2, також передбачена. В умовах виконання завдання на передньому краї противника наявність такої гарнітури допомагає саперу бути малопомітним.

Міношукач ІМП-2 виявляє протитанкові міни на глибині до 50 см, а протипіхотні – до 15 см

Для активного міношукача важлива не стільки маса конкретного ВНП, скільки площа поверхні, пов’язана з його діаметром. ІМП-2 призначений для пошуку протитанкових та протипіхотних мін, корпуси та підривники яких виготовлені з металу. В основу його роботи закладений індукційний імпульсний метод перехідних процесів (МПП). До комплекту ІМП-2 входять пошуковий елемент, подовжувальні штанги, блок обробки, щуп, пробник, блок живлення, головні телефони. Всі ці елементи вкладаються у пластиковий чемодан, в якій також поміщаються брезентова сумка для перенесення комплекту, три касети для елементів живлення різного роду, з’єднувальні кабелі. Загальна вага в робочому стані – не більше 2 кг, в упаковці – 8 кг.

Глибина виявлення об’єкта пошуку залежить від розміру – такі, як протитанкові міни типу ТМ-62М на глибині до 50 см та протипіхотні міни типу ПМН-2 на глибині до 15 см. Індикація виявлення – звукова, причому частота звуку (тон) залежить від маси знайденого предмета і глибини. Таким чином досвідчений сапер може визначати характер виявленого предмета. Звук сапер може прослуховувати через головні телефони або через гучномовець, встановлений в блоці обробки сигналів. Підстроювання міношукача в ході роботи проводиться в автоматичному режимі.

Старшому сержанту Олексію Фролову доводилося користуватися ним у Південному Лівані, де влітку температура повітря інколи сягала 50 градусів за Цельсієм. За таких умов металевий корпус металошукача сильно нагрівався, через що швидко «плили» батарейки. Але вони були у достатній кількості, тож оперативно замінювалися для організації подальшої безперервної роботи.

За словами досвідченого сапера, міношукач ІМП-2 та металодетектор VMC-1 мають схожі тактико-технічні характеристики. Але вони нездатні виявляти на більшій глибині вибухонебезпечні предмети в пластиковому корпусі з дуже малим вмістом металу. В деяких випадках для надійності доводиться додатково користуватися перевіреним методом – щупом.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки:
Інфографіка, Озброєння та техніка