ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Європа закликає Росію взяти приклад з Ірану і визнати збиття «Боїнга» на Донбасі

15 Січня 2020
Європа закликає Росію взяти приклад з Ірану і визнати збиття «Боїнга» на Донбасі

На фото: голова міжнародної Спільної слідчої групи Фред Вестербеке під час доповіді щодо збитого на Донбасі «Боїнга» і загибелі 298 людей, зокрема 80 дітей. А на столі частини ракети російської установки «Бук», яка знищила літак рейсу MH17. Нідерланди, 24 травня 2018 року © Ribin van Lonkhuljsen / AFP

Збиття українського літака може стати приводом для відновлення міжнародних санкцій проти Ірану. Франція, Німеччина та Велика Британія запустили офіційний механізм врегулювання суперечок, що оскаржує виконання ключових домовленостей ядерної угоди з Іраном.

Натомість, як передає «Радіо Свобода», Іран твердить, що збільшив продукцію збагаченого урану у відповідь на відновлення санкцій з боку США. Європа ж цей аргумент не приймає і погрожує відновити санкції, однак усе ж сподівається, що вдасться домовитися.

— Уявіть, якою була б ситуація в Ірані тепер, якби Тегеран мав ядерну зброю, — заявив під час дебатів у Європарламенті верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. На його думку, найголовніше завдання Європи зараз — зберегти антиядерні домовленості з Іраном, стабілізувати ситуацію в регіоні й зробити все можливе, щоб посадити за один стіл переговорів США та Іран.

— Після того, як Іран визнав, що збив літак, ми маємо використати цю можливість, аби повернути Іран до умов ядерної угоди, підписаної у 2015 році, — заявив у коментарі «Радіо Свобода» німецький депутат Міхаель Галер. Він також додає, що було б набагато легше тиснути на Іран, виступаючи одним фронтом зі США.

У 2015 році Іран погодився на умови світової спільноти в обмін на зняття санкцій, зокрема на продаж нафти. Однак після приходу Дональда Трампа до влади Сполучені Штати відновили санкції проти Ірану в односторонньому порядку. Тоді в ЄС висловили через це глибоку стурбованість, наразі в Європарламенті відверто критикують Трампа і вважають політику Вашингтону не меншою перепоною для домовленостей, ніж заяви Тегерану.

Росія має брати приклад з Ірану

— Ми наразі спостерігаємо за унікальною ситуацією, коли Іран випереджає Росію у своєму визнанні відповідальності. Росія має взяти на себе відповідальність за збиття МН17, але вона досі цього не зробила. Доказова база ідентична, але Росія відмовляється визнати свою провину, — заявляє Міхаель Галер.

Якщо раніше євродепутати дозволяли собі так висловлюватися лише в кулуарах і не на запис, то тепер відверто засуджують Росію і порівнюють реакції Тегерану і Москви на збитий літак.

На фото: Київ, 21 липня 2014 року. Квіти та дитячі іграшки біля посольства Нідерландів в Україні в пам’ять загиблих людей, які летіли в «Боїнгу» рейсу MH17. Літак був збитий російською установкою «Бук», загинуло 298 людей, зокрема 80 дітей © Shutterstock

— Влада Ірану визнала свою відповідальність через кілька днів. І тут ми бачимо величезний контраст із поведінкою Росії, коли на території Україні був збитий літак Малайзії, — заявив у коментарі «Радіо Свобода» депутат із Литви Андрюс Кубілюс.

Попри те, що Іран узяв на себе відповідальність за збиття українського лайнера, в Європарламенті закликають до всебічного і прозорого розслідування, бо, за словами депутатів, досі лишається багато питань без відповідей.

— Військові технології повинні дозволяти бачити різницю між «Боїнгом», який має свої радіосигнали, і він показує, що він — «Боїнг», а не ракета чи американський винищувач, — твердить Андрюс Кубілюс, але додає, що на цей момент Іран йде на співпрацю, однак невідомо, чи так буде і надалі, бо розслідування може тривати кілька років.

Стежте за нами в Instagram
Мітки:
Новини світу та України