ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Сьогодні День пам’яті Героїв Крут

29 Січня 2020, 11:00
Сьогодні День пам’яті Героїв Крут

У цей день українці вшановують події кінця січня 1918 року, коли зовсім юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху, — бій поблизу Крут.

Саме 29 січня 1918-го неподалік залізничної станції Крути на Чернігівщині добровольчий курінь із 300 юнаків вступив у нерівний бій з п’ятитисячним більшовицьким військом Муравйова.

Бій тривав до вечора. Українці відбили кілька атак. Бойові втрати становили до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 кілометри. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, втім сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на станцію Крути, вже зайняту червоноармійцями. 27 полонених студентів і гімназистів ворог розстріляв. Наймолодшим полеглим було по 16 років.

У радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історію бою замовчували, вона обростала міфами й вигадками як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.

Після здобуття Україною незалежності подвиг Героїв Крут посів гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму й жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами».

У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

Крути. Подвиг незламних

У цей день ми згадуємо героїзм юних захисників УНР – студентів та гімназистів, які відстоювали право Українського народу жити у власній державі.Вступивши в нерівний бій під Крутами із багатотисячною армією більшовиків, вони на кілька діб стримали наступ ворога.Минуло вже більш ніж століття з того історичного бою, сам факт якого десятиліттями замовчувався радянською пропагандою. Але час справедливо розставляє все по своїх місцях.Сьогодні ми вшановуємо пам’ять наших героїв, які боронили країну від російського окупанта. Ми згадуємо їхній подвиг і одночасно вшановуємо тих юнаків та дівчат, які сьогодні перебувають на сході України, аби спільними зусиллями, з честю вибороти такі необхідні для кожного українця перемогу і мир.Вічна шана полеглим в боях за Україну!

Опубліковано Андрій Загороднюк Вівторок, 28 січня 2020 р.

Стежте за нами в Instagram
Новини