Інформаційне агентство Міністерства оборони України
UA

Микола Бєлєсков: «Візія Генерального штабу відповідає викликам, які стоять перед ЗСУ в наступні 10 років»

14 Січня 2020
Микола Бєлєсков: «Візія Генерального штабу відповідає викликам, які стоять перед ЗСУ в наступні 10 років»

Таку думку в коментарі кореспонденту АрміяInform висловив головний консультант відділу воєнної політики Центру безпекових досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков. На думку експерта, розробники Візії врахували як ключові тенденції розвитку ситуації довкола України, так і об’єктивні тенденції розвитку військової справи.

Зокрема експерт Національного інституту стратегічних досліджень відзначає, що, попри всі дискусії про загрози від Російської Федерації з моря, ця країна залишається передусім загрозою для України на суші. «Основний наступальний потенціал РФ — це сухопутні війська, а не флот чи повітряно-космічні сили. Візія Генерального штабу ЗСУ чітко наголошує на тому, що пріоритетом будуть саме Сухопутні війська і це важливо, адже в дискусії останніх років щодо загроз з моря ми почали забувати про те, що в нас на кордонах стоять дві загальновійськові армії (8-ма та 20-та) і 22-й армійський корпус в окупованому Криму, які РФ постійно розвиває. Буквально на днях артполк 144-ї мотострілецької дивізії (20-та армія) отримав нові САУ «Мста-СМ1», що значно збільшує наступальний потенціал цього з’єднання. Як наслідок, наголос на ключовій ролі Сухопутних військ ЗСУ є абсолютно правильним і логічним», — говорить Микола Бєлєсков.

Серед важливих моментів розвитку воєнно-технічної складової, що знайшли своє місце у Візії, експерт також визначає:

  • наголос на розвитку ракетних військ та артилерії (РВтА) як основному засобі вогневої підтримки (ракетно-артилерійське озброєння значно дешевший засіб надання вогневої підтримки, ніж армійська чи тактична ударна авіація, що дуже важливо в умовах обмеженості наших фінансових ресурсів, порівнюючи з РФ).
  • наголос на розвитку засобів спостереження і розвідки (комплексне поєднання засобів розвідки, вогневого ураження й управління (C4ISR) дасть змогу в декілька разів збільшити бойовий потенціал ЗСУ, навіть спираючись на радянські системи озброєння. Це, до речі, вже сьогодні намагаються зробити сухопутні війська РФ, де ставка зроблена саме на засоби розвідки й управління разом із модернізацією радянських систем).
  • наголос на проблемах маневреності підрозділів на поточному етапі (у Візії є натяки на те, що підрозділи вчитимуться воювати в умовах домінування вогневої міці, розосереджуючись, а також масово використовуючи несправжні цілі для того, щоб змушувати ворога розстрілювати свій боєзапас на них і показувати своє розташування).

Крім цього, Микола Бєлєсков переконаний, що не менш важливим є створення в родах військ ЗСУ Командувань підготовки (TRADOC) за прикладом відповідного командування сухопутних військ США, яке існує із середини 1970-х років. Такі командування будуть відповідати за розроблення нових тактичних настанов, оперативних доктрин через аналізування воєнних дій і об’єктивних тенденцій розвитку військової справи, а також проводити навчання персоналу на основі цих теоретичних розробок.

— TRADOC в системі сухопутних військ США зіграло дуже важливу роль у розробці на початку 1980-х років нової доктрини Наземно-повітряної битви (Air-Land battle), яка відповідала тодішнім викликам, що стояли перед американськими армійцями. Створення подібних командувань у родах військ ЗСУ вселяє надію, адже в війнах передусім перемагають на рівні ідей — правильно аналізуючи як власний бойовий досвід, здобутий дорогою ціною, так і об’єктивні тенденції розвитку військової справи, — заявляє експерт.

Поява Візії розвитку ЗСУ від Генерального штабу — гарний проміжний документ у рамках розроблення Стратегічного оборонного бюлетеня, Стратегії воєнної безпеки та Державної програми розвитку ЗСУ. На думку Миколи Бєлєскова, маємо всі передумови сподіватися, що ці рамкові документи будуть справді якісними, адже Візія ГШ ЗСУ вийшла доволі збалансованою та відповідає викликам, які стоять перед ЗСУ в наступні 10 років.

4
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки: ,
Новини, Публікації