ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Міністерство оборони США боролося за надання Україні військової допомоги

3 Січня 2020
Міністерство оборони США боролося за надання Україні військової допомоги

«Голос Америки»: Оприлюднене листування свідчить про занепокоєння високопосадовців Пентагону щодо затримання допомоги Україні та їхню боротьбу проти неправових підстав ненадання коштів.

Як раніше повідомляла АрміяInform, Конгрес США виділив $250 млн Міністерству оборони для ініціативи з підтримання безпеки України. Проте, згідно з повідомленнями, президент Трамп попросив Міка Малвейні, який наразі виконує обов’язки керівника апарату Білого дому, тимчасово зупинити допомогу Україні в липні 2019 року.

Пізніше стало відомо: Державний департамент США розблокував виділення $141 млн військової допомоги Україні ще до того, як президент Дональд Трамп заявив 11 вересня про зняття мораторію на таку допомогу.

***

Минулого місяця суд розпорядився передати американській неурядовій організації «Центр за політичну чесніть» 300 сторінок міжвідомчого листування щодо затримання надання військової допомоги США Україні минулого літа. Воно свідчить, що в Пентагоні серйозно переймалися затриманням виділення коштів.

Як повідомляє УНІАН, про це йдеться в матеріалі «Голосу Америки». Зазначено, що документи були передані двома партіями 12 та 21 грудня, однак із частково чи повністю закритою інформацією.

Громадська організація «Справедлива безпека» отримала доступ до невідредагованого листування між чиновниками Пентагону та Офісу управління та бюджету Білого дому, що тривало з червня до початку жовтня.

В організації переконані: листування свідчить про занепокоєння службовців Пентагону правовими підставами затримання, оскільки закон вимагає витрачати гроші відповідно до того, як це було передбачено Конгресом.

Листування також демонструє, що оборонному відомству жодного разу не надавали пояснень щодо причини затримання, а, крім українських урядовців і представників Конгресу, занепокоєння щодо цього Міністерству оборони висловлювали також американські підрядники.

З цих повідомлень зрозуміло: рішення затримати кошти йшло особисто від президента Дональда Трампа. Очільники Пентагону, Ради з нацбезпеки та Держдепу намагалися його переконати дозволити використовувати гроші, які Конгрес виділив Україні.

Ще 19 червня, після того як газета Washington Examiner опублікувала статтю про те, що Пентагон надсилає в Україну військову допомогу на $250 млн, президент зацікавився цим питанням і дав запит до Пентагону про деталі.

Лора Купер, топ-чиновниця Міністерства оборони США, яка безпосередньо опікується питаннями військової допомоги Україні, розповіла під час свідчення в Конгресі, що президент хотів знати, чи будуть американські компанії надавати Україні щось із цього обладнання, як допомагають інші країни, а також — звідки йдуть американські гроші.

У Пентагоні підготували відповідь, в якій ідеться, що переважна більшість компаній, які надаватимуть військове устаткування, — американські, а також відзначено, що Велика Британія, Канада, Литва та Польща надавали Україні військове устаткування та проводили військові навчання і що ЄС надає Україні значну економічну підтримку.

Пентагон у додатку надав інформацію, яка саме військова допомога буде надана Україні за ці кошти: снайперські гвинтівки, гранатомети, прилади нічного бачення тощо, та перелік американських компаній-постачальників.

Зазначено: через кілька годин після розмови президента Трампа із Зеленським 25 липня Майкл Даффі, співдиректор Програми із національної безпеки Офісу управління та бюджету, надіслав електронне повідомлення високопосадовцям Пентагону, в якому порадив тимчасово зупинити надання будь-якої військової допомоги Україні у зв’язку із планом Адміністрації провести її перевірку.

У листі йшлося також про те, що Пентагон має планувати та бути готовим надавати допомогу, щойно це стане можливим, і була порада тримати цю інформацію для вузького кола осіб. Перед тим Пентагон повідомив, що лише 7 мільйонів було законтрактовано.

Того ж дня, 25 липня, Марк Сенді, заступник директора з програм національної безпеки Офісу управління та бюджету, додав примітку до бюджетного документа, де передбачив затримку надання грошей до 5 серпня.

Наступного дня Джон Руд, голова політичного департаменту Пентагону, надіслав своєму босові електронний лист, в якому написав про висновки зустрічі високопосадовців США, які опікуються українськими питаннями. Всі вони висловили одностайну підтримку відновленню фінансування, а Лора Купер, згідно з її свідченнями, висловила занепокоєння щодо можливості витратити всі передбачені кошти до кінця бюджетного року — 30 серпня.

У листі чітко зазначено: розпорядження заморозити допомогу йде від президента.

Шостого серпня Офіс управління та бюджету вдруге включив примітку до бюджетного документа, що заморожувала надання грошей. Якщо вперше Пентагон чітко заявив, що затримання не перешкодить їм розпорядитися коштами вчасно, цього разу вони зробили це із зауваженнями.

Третя примітка запроваджувала паузу в наданні допомоги з 20 до 26 серпня. 27 серпня паузу подовжили.

У Пентагоні підготували офіційний лист до Офісу управління та бюджету, в якому йдеться, що заморожування використання коштів після 19 серпня підриває можливість Пентагону виконати програму допомоги Україні.

В листуванні також є електронний лист від однієї з американських компаній-підрядників, що розраховує на «українські гроші». Там довідалися про затримання грошей та хочуть знати, що відбувається.

Згідно з внутрішнім листуванням Пентагону, там переймалися, чи достатньо задокументовані їхні застереження, що пауза на роботу з коштами може зашкодити їм виконати програму допомоги Україні і чи не перекладуть потім на них провину. Зрештою так і сталося.

А втім, 11 вересня Майкл Даффі повідомив, що кошти можна витрачати. Причину зняття заморожування на прохання посадовців Пентагону він пояснити не зміг.

До кінця бюджетного року у США, 1 жовтня, Пентагон зміг надати Україні $214 млн із 250 млн, закладених американським Конгресом в оборонний бюджет США на 2019 рік.

Решта суми була передана протягом наступних кількох тижнів завдяки внесенню додаткового положення в бюджетну резолюцію.

Стежте за нами в Instagram
Актуально, Новини світу та України